Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?
Nepoužívám operační systém Linux, nýbrž GNU/Linux. Linux si můžeš představit jako jádro bez těla: to nedává smysl. Linux vytvořil Linus Torvalds a jeho přátelé, ale použili (a používají) k jeho sestavení GNU nástroje, takže musíme systém nazývat GNU/Linux. Pokud nezmíníš GNU, je to nefér a nerealistické. Také mnohé aplikace v rámci systému GNU/Linux jsou sestavovány pomocí GNU nástrojů a mnohé z nich používají licenci GNU GPL.
Já jsem si GNU/Linux vybral, protože mi umožňuje spolupracovat s dalšími lidmi, takže můžeme konat dobro pro společnost.
2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?
Začal jsem používat Musix GNU+Linux, protože aGNUla (starší multimediální distribuce pro umělce) se v letech 2004-2005 těžko používalo. Živé CD skoro vůbec nemohli začátečníci používat a instalace na počítač není zrovna nejsnazší způsob, jak přejít na Svobodný software.
Také jsem potřeboval kompletně svobodný systém, který bych mohl využít pro výuku hudby s pomocí počítačů.
3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?
To nevím. Používám pouze systémy založené na Debianu, takže bych mohl vychvalovat nebo kritizovat jen ty, což by nebylo fér. Ale rád bych řekl, že zařazování proprietárního softwaru do distribucí je něco, co by žádný jiný projekt jako Linux, Blender, Rosegarden, Ardour, GIMP, OpenOffice.org, KDE, GNOME atd. nedovolil. Tak proč většina distribucí používá nesvobodný software? Je to šílené a poškozuje to naše hnutí.
4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsilí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?
Nepracuji na jádře, na linuxovém jádře... Ale pokud mluvíš o GNU/Linuxu, tak bych řekl, že svoboda přináší rozmanitost. Různé skupiny ve společnosti vyžadují různá řešení. Svobodný software je společenská záležitost. Společnost je komplexní systém, takže potřebuje komplexní a rozmanitá řešení.
5. Je Musix tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?
Ano, to je. Když nepoužíváš software, který vyvíjíš, je například těžké najít chyby... Navíc mi opravdu vyhovuje. Udělal jsem ten systém podle sebe a když skládám nějakou hudbu, usnadňuje mi práci a jde to veseleji. Jsme skupina lidí, takže je ten systém výsledkem práce mnoha myslí a tužeb a mně se také líbí.
Používal jsem množství distribucí, jen abych je vyzkoušel, ale pouze několik měsíců, týdnů nebo dní: Ututo, Knoppix, Damn Small Linux, Kubuntu, Ubuntu, Xevian, aGNUla, Dyne:Bolic... začal jsem používat DSL, potom Knoppix a aGNUla (několik měsíců), pak ještě další distribuce, abych měl přehled.
6. Co je na Musixu nejlepší?
Řekl bych, že skutečnost, že jde snadno používat. Společně se stabilitou a vyššími verzemi aplikací (backporty) je to silná přednost. Je to něco jako Debian stable s backporty na CD nebo DVD. Také máme doplněk pro desktop nazývaný Hormiga, který umožňuje měnit pozadí a ikony podle toho, které aplikace potřebuješ: Internet, MIDI, Audio, Grafika, Admin atd., takže je snáze najdeš (občas ;-)). Přinejmenším v prvních dnech používání je to šikovná vlastnost.
7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Musixu?
Bootovací proces a instalátor by měly být vylepšeny nebo změněny. Také bychom rádi využili účinnější komprimační systém, např. squashfs, ale sestavit realtimové jádro s podporou aufs, unionfs nebo squashfs je dnes dost obtížné, takže přemýšlíme o alternativách.
8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?
Nevím, GNU/Linux se dnes používá velmi snadno a má spoustu aplikací pro každého. Asi by bylo vhodné zaměřit úsilí na CAD a aplikace pro editaci videa, aby lidé mohli nahradit AutoCAD a software od Adobe. Také myslím, že by se měl zlepšit Inkscape, i když je na dobré cestě.
Díky za zájem o projekt Musix.
Programátoři světa, spojte se!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Také mě to napadlo po pár odstavcích :)
Jo, taky si říkám. Bože, kvůli němu si 99 % normálních lidí nebude opotřebovávat mluvidla a klávesnice, aby vždycky, když chce říct něco o linuxu, říkala/psala GNU/Linux. V téhle optice je koneckonců chybné, "nefér" a nerealistické celé Abclinuxu :)
taky uznavam, ze to je GNU/Linux, ale kdyz se rekne jen linux tak mi to nevadi.
Velmi zábavné čtení takhle po ránu Díky tomu jsem si našel nový pojem pro fanatického uctívače Linuxu (pardon, GNU/Linuxu) a Open Source - GNU/Linuxák
Jinak ten člověk je opravdu pošuk, ale držím mu palce při vývoji CAD systémů a DTP programů pro Linux... Na druhou stranu mě tenhle týpek potěšil tím, že se nenavážel do Macu ani do Windows. Ale možná se k tomu nestačil dostat
dokazu si predstavit katastrofickou budoucnost bez svobodneho software, kde lide plati za pronajem software a jinou moznost nemaji, jako my dneska s plynem/ropou.
lide bez penez nebo s politickym skraloupem by se tak nemuseli dostat k software a vypocetnimu vykonu.
Myslíš, že GNU/Linux je zadarmo? A čo časová investícia vložená do znalostí o tomto systéme? Platiť sa nemusí len za škatuľu ale aj za služby. Ak chceš platiť, môžeš prejsť na niektorú z komerčných distribúcií GNU/Linuxu a všetko máš rýchlo, v pohode a na tanieri. Ak investuješ do svojho vzdelania nejaký čas, tiež to čosi stojí, lebo zatiaľ by si mohol byť produktívny niekde inde a inak. Mám strašne rád takéto kecy, že GNU/Linux si inštalujú len tí, ktorí nechcú za nič platiť. Áno, aj takí sa nájdu, je ich na rôznych fórach dosť a kladú dokola stále tie isté otázky...
i kdyz je naprosto evidentni, ze zdaleka ne pro vsechny pripady v SW prumyslu je mozne najit udrzitelny 100% ne-proprietarni obchodni model.Zkusil to někdo? Nemyslím, že by existovala oblast, kde by se FLOSS nemohl uchytit. Že pro to nejsou podmínky (příliš silná zavedená konkurence), neznamená, že by bylo "naprosto evidentní", že nelze nalézt obchodní model.
dany model, kde je SW samotny zadarmoSvobodný nerovná se zadarmo.
Svobodný nerovná se zadarmo.De iure. De fakto ano.
Túto distribúciu som doposial nepoznal. Názory toho človeka sú docela sympatické. Ak takto vyzerá "fanatický GNU/Linuxák", tak bodaj by takých bolo čím viac.
Omyl, tvoj výraz je iný, over si to. Ten môj spadá pod licenciu GNU/GPL, takže tú basu môžeš poslať trebárs M. Guglielmettimu, autorovi tejto distribúcie... :D
Ano ten clovek je znacne radikalni co se tyka nazoru , ale dostal by se GNU/Linux(nebo jiny alternativni system) tam kde je nyni bez "nadsenych blaznu" typu RMS ? Ja myslim ze ne.
Ja propretialni software nezavrhuji (nadruhou stranu propretialni ovladace ATI jsou dost hruza :) ).
Budme trochu tolerantni a nevmetejme do tvare, kazdemu co ma jiny nazor nez vy, ze je idiot.
Budme trochu tolerantni a nevmetejme do tvare, kazdemu co ma jiny nazor nez vy, ze je idiot.
I když nám on řekne totéž? Ano, já vím:
An eye for an eye, and soon the whole world is blind.
veru, bez gpl by linux nebol. ale gpl s hurdom namiesto linuxu ano.