abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 497 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Minidistribuce Parted Magic

    17.6.2009 12:15 | Přečteno: 2723× | Výběrový blog | poslední úprava: 19.6.2009 04:40

    Linuxová live distribuce Parted Magic je určena zejména pro práci s disky. Tento zápis je zaměřen na zkušenosti s finální verzí 4.1, popř. s testovacími verzemi nového Parted Magicu 4.2.

    Úvod
    Parted Magic mě před časem zaujal a začal jsem ho používat především na přípravu disků před instalací různých jiných distribucí, zálohování a záchranu dat. Sleduji a zkouším podle možností i všechny testovací verze Parted Magicu. Jen za minulý týden vyšly tuším čtyři.

    PM1


    Pokud jde o finální verzi 4.1, klasický ISO obraz pro vypálení živého CD by měl jít stáhnout např. z těchto stránek. S ohledem na některé chyby verze 4.1 však doporučuji stáhnou spíše aktuální testovací verzi 4.2 (pozn. je tam vyšší testovací verze) z tohoto umístění, popř. počkat na finální verzi 4.2 (pozn. zde je ke stažení). Testovací verze Parted Magicu 4.2 (dále jen verze 4.2) má novější jádro - Linux 2.6.30.

    Start z živého CD
    Úvodní nabídka (Parted Magic Boot Options Menu) při spouštění verze 4.2 z živého CD je oproti verzi 4.1 značně změněna k lepšímu a obsahuje celkem jedenáct položek, z nichž uvádím aspoň první čtyři:

    1. Default settings (Runs from RAM/CD ROM usable)
    2. Live with default settings (CDROM usable)
    3. Live with low RAM settings
    4. Alternate graphical server

    Ponecháme-li v úvodním menu implicitní volbu - tedy položku č. 1 - nakopíruje si Parted Magic soubory do RAM a uvolní CD jednotku. Ale praktické zkušenosti ukazují, že při některých akcích si Parted Magic opět vyžádá CD a bude z něj kopírovat další soubory. Volba č. 2 je určena pro stroje, které mají 128 až 512 MB RAM. CD musí zůstat v jednotce. Na strojích, které mají 64 až 128 MB RAM, by se podle autora distribuce měla použít položka č. 3. Trochu se mu ty údaje o velikosti RAM překrývají, ale podstatnější je, že v posledně jmenovaném případě jde o velmi, velmi úsporný režim. V mém případě, na starém stroji s 64 MB RAM navíc špatně fungoval. Pod názvem Alternate graphical server se skrývá Xvesa, jinak jsou podmínky vcelku stejné jako u volby č. 1. Z dalších položek v nabídce stojí za zmínku obligátní Memtest86+ a Hardware Detection Tool 0.3.3. Jednotlivé položky nabídky se po stisku tabulátoru dají upravovat.

    Grafické prostředí
    Co se týče grafického prostředí, Parted Magic používá zejména LXPanel a správce oken Openbox. Po startu by mělo hned naběhnout grafické prostředí a v pravém horním rohu by se mělo objevit Conky. Bohužel si Conky vždy po pár sekundách vcelku nepříjemně blikne. Ale na blikání Conky jsou stížnosti i u některých jiných distribucí, jak vidím na různých fórech na netu. Záleží na ovladači GK a na konfiguračním souboru Conky.

    Panel, umístěný v dolní části, je zbytečně vysoký. V některých starších verzích Parted Magicu se při změně výšky panelu škaredě usekávaly ikony. Tato chyba je nyní odstraněna a ikony se plynule zmenšují či zvětšují. Autor distribuce se taky vrátil ke klasickému modrému pozadí plochy. Obrázek s hnědými trubkami zmizel.

    V závislosti na typu grafické karty bývá potřebné nastavit rozlišení, popř. barevnou hlubku (System Tools - Xvesa Configure, resp. Xorg Configure). Na starším notebooku mi Parted Magic nastartoval dokonce jen v rozlišení 640x480. Nastavení šlo lehce změnit na optimálních 1024x768. Předpokládal jsem, že nové nastavení půjde také snadno uložit (Saving Parted Magic - Save the current environments settings...), pokud je Parted Magic nainstalován na flash disku. Bohužel, konfigurace v Parted Magicu 4.1 uložit nejde. Je nepříjemné, když si člověk musí po každém startu distribuce hrát s nastavováním rozlišení. Ve verzi 4.2 konfigurace Xvesa naštěstí uložit jde, ale musíte si dát pozor a startovat v režimu Alternate graphical server.

    Partition Magic a flash disk
    Při častějším používání doporučuji Parted Magic nainstalovat na flash disk (System Tools - Make Parted Magic USB). Instalace je opravdu skoro na jeden klik. Flash disk jsem na instalaci nijak nepřipravoval. Jak je vidět z obrázku, Parted Magic mnoho místa na flash disku, s přihlédnutím k dnešním kapacitám flash disků, nezabere.

    PM2 PM3


    Velmi mě těší, že většina provedených změn se dá ve verzi 4.2 uložit. Týká se to pochopitelně také softwaru, určeného pro Wine, pokud si někdo něco takového nainstaluje.

    Protože start z flash disku je mnohem rychlejší než z CD, hodně se zviditelní desetisekundová čekací doba na zařízení (sleep=10). Těch deset sekund může být někdy klidně 30 až 40% doby startu distribuce. U verze 4.1 ji nelze změnit. Ve verzi 4.2 se dá nastavit např. sleep=5, někdy i menší hodnota.

    Software
    Stěžejním programem Parted Magicu je vzhledem k zaměření distribuce určitě GParted. Můžete se podívat na to, co všechno zvládne tento pěkný program (verze 0.4.5). Distribuce dále obsahuje např. ISO Master 1.3.2, PhotoRec-6.11, TestDisk-6.11, TrueCrypt 6.1a, PCMan FM-0.5, Xarchiver-0.5.2, Xfburn 0.4.1, Firefox-3.0.10 a řadu dalších utilit. V Parted Magicu 4.2 přibyla i Clonezilla a Firefox má vyšší verzi - 3.5 beta. Nechci se tu dále zabývat popisem a možnostmi jednotlivých programů. O nich se před určitou dobou psalo jinde.

    Do distribuce, nainstalované např. na flash disku, můžeme vcelku jednoduše doplnit nové moduly. Uvádím odkazy ke stažení některých z nich:

    LM Sensors
    Wine
    Emelfm2
    Samba
    Perl
    Flash
    PCdiskEraser
    PCregedit
    Xfce
    ClamAV
    ClamAV definitions
    F-Prot
    F-Prot definitions
    XFPROT

    Modulů není mnoho, ale na druhé straně, Parted Magic již řadu běžně potřebných aplikací obsahuje. Modul se zkopíruje do adresáře /pmagic/pmodules a po restartu je připraven k použití. V menu se nic nového neobjeví. Sice jsou i jiné možnosti spouštění, ale ideální stav to není. Instalace všech uvedených modulů proběhla bez jakýchkoliv potíží. Uživatel nemusí dělat prakticky nic. Vyjímkou je Xfce, které dříve nebo později začne řvát, že mu vadí Openbox, popř. LXPanel. Po instalaci modulů počítejte s určitým zpomalením startu distribuce.

    Z odkazovaných modulů bych se zmínil o antivirech. ClamAV je bez grafického rozhraní, což asi nebude to pravé ořechové pro každého. F-Prot má vcelku slušné grafické rozhraní, jak se můžete přesvědčit na následujícím obrázku. Aktualizace by měly být funkční. Po instalaci jednoho či druhého antiviru se vytvoří v adresáři /root/script soubor s názvem update-xxxxx-definitions.sh.

    512



    Internet, síť
    Parted Magic je dnes už je natolik vybavený, že to svádí k surfování na Internetu, prohlížení videa, apod. Do Parted Magicu se dá vcelku jednoduše doplnit např. Flash a plnohodnotné prostředí Xfce, v němž jsem se hned začal cítit jako ryba ve vodě, poněvadž ho používám v Debianu. Myslím si ale, že k surfování na internetu Parted Magic opravdu není určen, nehledě na chybějící zvuk.

    Distribuce má pěkně vypadající a přehledný manažér nastavení sítě. Jenomže, to je právě to, co po určitých zkušenostech já nikdy nepoužívám. V každé distribuci buď edituji příslušné konfigurační soubory nebo rovnou nakopíruji celé, již dříve vyzkoušené soubory. Tento manažér chce, aby člověk poctivě vyplnil všechny potřebné kolonky. Potom si vytvoří konfigurační soubor network.netw v adresáři /root/Network_Settings. Když jsem se mu snažil podstrčit hotový soubor, zaujal pozici mrtvého brouka. Dál jsem v této věci nepátral. Bylo potřeba hlavně rychle rozchodit Internet, především kvůli aktualizaci antiviru, což se podařilo.

    PM5


    Klady
    - Instalační soubor distribuce má méně než 100 MB
    - Jednoduchá instalace na flash disk, skoro na jedno kliknutí
    - Vcelku dobře vybraný software pro daný účel použití distribuce

    Zápory
    - Při dlouhodobém provozu pozorována nestabilita
    - Software nainstalovaný prostřednictvím modulů se neintegruje do menu
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.6.2009 12:36 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic
    Docela dobré? Proč to nevyšlo jako článek? ;)
    David Ježek avatar 17.6.2009 13:14 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic
    taky se přikláním, v blogu to rychle zapadne.
    Heron avatar 17.6.2009 13:34 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic
    Taky hlasuji pro článek.
    rADOn avatar 17.6.2009 14:12 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic
    Souhlas. Ale neskodilo by kdyby v clanku bylo taky par slov o samotnem gpartedu.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    17.6.2009 13:42 joka x3m | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic

    včera vyšla verzia 4.2 :)

    18.6.2009 09:56 Jan Klaus | skóre: 6 | blog: jklinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic
    Ano, vím:

    „Včera“ v úvozovkách, tedy 16. června, vyšla první „finální verze“ PM 4.2, kterou ovšem autor stáhnul.

    „Dnes“ v úvozovkách, tedy 17. června, vyšla druhá „finální verze“ PM 4.2, která je teď na netu, ale...

    17.6.2009 14:17 phr | skóre: 13 | blog: no_comment | Klatovy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic

    A jaké výhody má tohle distro proti SLAXu s přikopírovaným modulem GParted ?

    Možná jedinou - SLAX potřebuje pro běh KDE aspoň 192 MB.

    Ale zase může být česky...

    "Umělá inteligence se nemůže rovnat přirozený blbosti"
    otasomil avatar 17.6.2009 15:07 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic

    Pekny clanek.

    Nastroje pro spravu disku (Gparted a pod) jsou vsak i v Puppylinuxu a jejich pouziti je velmi snadne. Stejne tak instalace na flashdisk.

    Zabrane misto na flashdisku je taky asi 100 MB.

    Zmineny Slax uz potrebuje 200 MB a jeste prislusne moduly. 

    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
    Darth Phantom avatar 17.6.2009 15:24 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic
    Tojo. Nástroje pro správu disku lze snadno doinstalovat i v jiných mini distribucích a tím si tak trochu udělat "Parted Magic" třeba ze Slaxu. Jinak bych podotknul, že lze Parted Magic nainstalovat taky velmi snadno na USB flash pomocí prográmku UNetbootin, nemusí se ani vypalovat iso na CD. Ale článek je to pěkný, tojo.
    Tahle patička nemá hlavu ani patu
    otasomil avatar 17.6.2009 20:30 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic

    Velmi snadna moznost jak udelat bootable flashdisk a to jak z win tak Linuxu je pouzit adresar /boot/ z live cd Slax zkopirovat na flashku pripadne smazat kernel, initrd a spustit bootinst.bat (bootinst.sh), zeditovat soubor slax.cfg kde staci dopsat cesty k jadru a initrd distra co si na flashku nakopirujete.

    Zadne prikazy zacatecnikovi zcela nic nerikajici.

    Hotovo - reboot.

    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
    Grunt avatar 17.6.2009 20:02 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic

    Ono jde o to, že Parted Magic se (teda aspoň dřív) nesnažil být ani tak GNU/Linuxová distribuce jako spíš otevřená alternativa k Partition Magicu.

    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    17.6.2009 15:18 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic

    Díky za hezký článek.

    17.6.2009 16:18 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic
    A co GParted Live? Alebo GParted+CloneZilla na jednom CD?
    24.6.2009 12:38 XXL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistribuce Parted Magic

    Pozitivne hodnotim ten truecrypt. Vie niekto este o nejakom LiveCD so zakomponovanym truecryptom? grml 1.1 uz je nedostupne, pod Fedorou 10 revisor poriadne nefunguje a livecd-creator mi vytvara obrazy, ktore v qemu-kvm nefunguju. Nejdu ani obrazy vytvorene z originalnych kickstart suborov od fedory, tak neviem co s tym. Tento Parted Magic zda sa vdaka truecryptu riesi moj problem, ale keby mal niekto aj ine alternativy s truecryptom a podporu zvuku a minimalistickej prace na webe, tak sem s tym. Dik.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.