OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ubuntu 9.10 Alpha 2 nabízí GNOME 2.27.1, Linux 2.6.30, GCC 4.4, ext4 jako výchozí souborový systém, GRUB 2 a další novinky. MilaX 0.4 je drobné živé CD s grafickým desktopem, které je založená na OpenSolarisu – jako prostředí nyní používá JWM. Tiny Core Linux 2.0 je minimalistická distribuce o velikosti 11 MB, nyní přichází i s MicroCore (bez X) o velikosti 7 MB.
OSS Alliance ve spolupráci s Ministerstvem vnitra připravila open source spisovou službu, která bude představovat výhodnou alternativu k existujícím proprietárním produktům. Dílo má podporu pro datové schránky, což je komunikační prostředek s úřady, který bude uveden do provozu letos v říjnu. Aplikaci v současnosti testuje několik úřadů a desítky dalších projevily zájem se připojit. Je postavena na PHP a MySQL, aby si ji úřady nebo dodavatelé řešení mohli snadno přizpůsobit.
Samotný vývoj trval cca 3 měsíce, nicméně vývoji předcházel zhruba rok konzultací a příprav řešení ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, Národním archivem, několika městy a oblastními archivy. Ministerstvo financovalo základní vývoj a údržbu aplikace po dva roky. OSS Alliance navíc na dobu dvou let nabízí obcím bezplatný hosting této aplikace.
V průběhu JavaOne 2009 byl ohlášen Java Store, kde budou jednotliví vývojáři i celé firmy nabízet svůj Java software, a to jak za úplatu, tak bezplatně. Ačkoliv projekt v průběhu vývojářské konference spuštěn byl, je zatím přístupný jen v betaverzi a jen americkým vývojářům. Zároveň byl spuštěno Java Warehouse, což je místo, kde se řeší zadávání aplikací do obchodu: Naleznete tam pravidla pro vývojáře nebo podmínky pro kód jako například to, že musí být podepsán jen důvěryhodnými certifikačními autoritami a nemá replikovat funkčnost Java Store. A kdy se vše dostane do Evropy? Podle Jeeta Kaula, viceprezidenta Softwarové skupiny pro klientský software, je to otázkou tří nebo čtyř měsíců.
Novell se chce svézt na vlně online obchodů s aplikacemi, na které jsou nyní iPhone, Google Android a nově také Java. Zvláštností zamýšleného webového obchodu bude to, že veškerý nabízený software bude zdarma. Jde hlavně o nový způsob marketingu, jak dostat open source k uživatelům, protože takovým obchodem je už samotný balíčkovací systém. Důvodem tohoto kroku je růst trhu s netbooky a výhody tohoto přístupu distribuce programů by se tak měly projevit v openSUSE edici operačního systému Moblin.
Android Scripting Environment je nová aplikace pro mobilní operační systém Google Android. S ASE můžete psát a testovat skripty pro Android dokonce i bez použití nebo připojení počítače. V současnosti jsou podporovány programovací jazyky Python, Lua a BeanShell. Plánuje se podpora pro Ruby a JavaScript. Skripty mohou přistupovat k řadě API, která vývojářům běžných aplikací pro Android nejsou neznámá. Skripty mohou dělat telefonní hovory, posílat SMSky, skenovat čárové kódy, získávat informace o umístění a od senzorů, používat převod textu na řeč a další věci. V současnosti je vývoj ASE ve fázi alfa, ale to vám nebrání jej vyzkoušet.
Projekt Chromium se dostal dostatečně daleko na to, aby byla vydána raná vývojářská verze Google Chrome pro Linux. Není však důvod k předčasné radosti. Tomuto prohlížeči, který je založený na vykreslovacím jádře WebKit, stále chybí velké množství funkcí, jež naleznete ve verzi pro Windows. Nemůžete si tak prohlížet videa na YouTube, měnit nastavení soukromí, nastavit výchozí vyhledávač nebo tisknout. Pokud tak chcete WebKit pro každodenní použití, vyjde prozatím lépe použít nějaký jiný na něm postavený prohlížeč: Třeba Arora nebo Konqueror 4 (ne ve výchozím nastavení). Vizte článek Chromium: Prohlížeč Google Chrome už i pro Linux.
Vyšla už druhá betaverze KDE 4.3, která se od implementace nových funkcí posouvá k dolaďování. I tak byl integrován PolicyKit, IO Slave
network:/
ukazuje služby jako Zeroconf, prohlížeč dokumentů podporuje formát souborů Mobipocket a dialog upozorňující na pád aplikace byl přepracován. Uživatele však jistě zaujme i to, že ovládací centrum KDE nyní nabízí tradiční zobrazení konfiguračních modulů ve stromové struktuře. Za uplynulý měsíc bylo uzavřeno 2991 bugů a 3008 nových bugů bylo otevřeno, takže je jistě třeba ještě hodně opravit. Vizte článek KDE 4.3 beta na první pohled.
Vyšla odkládaná Fedora 11 s řadou vylepšení v podpoře virtualizace a také s novinkami pro desktopové uživatele. Díky integraci PackageKitu je možné si nechat automaticky nainstalovat potřebné fonty, jakmile prohlížeči nebo editoru dokumentů scházejí. Pokračuje integrace KMS (kernel modesetting) podporováním širší palety grafických karet – už nejde jen o vybrané kousky ATI, ale i o čipy z dílny Intelu nebo nVidie. Na velkém množství současných notebooků najdeme čtečku otisků prstů – ty jsou sice na Linuxu mnohdy podporovány, nicméně jejich integrace do přihlašování na Linuxu není až tak banální. Fedora 11 rozchození takového přihlašování značně zjednodušuje. Poslední velkou novinkou, kterou zde zmíníme, je Presto, což není nic jiného než podpora delta RPM balíčků. Pokud si nainstalujete balíček
yum-presto
, při stahování aktualizací se budou stahovat jen rozdílové balíčky, což sníží stahovaný objem o 60 až 80 procent.
OpenSolaris 2009.06 je třetí vydání tohoto operačního systému. Mezi nové funkce patří síťová virtualizace s Crossbow, převedení libovolného hostitele na SCSI target s COMSTAR, provoz virtuálních hostů s hypervizorem xVM nebo LDoms nebo podpora platformy SPARC v Distro Constructor. Dále byla zlepšena použitelnost balíčkovacího systému, v MySQL a PHP ve WebStacku najdete DTrace sondy (probes) a systém podporuje procesory Intel Xeon 5500 s hlubokou správou výkonu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Budu rejpat, v tom odstavci o Android Scripting Environment je Skripy místo Skripty a taky nefungují screenshoty u Fedory...Díky, opraveno.