Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
V druhé polovině září vydané distribuce: SparkyLinux 5.5, aktualizace pfSense a OPNsense, open-source CLIP OS, KDE neon nově založený na Ubuntu 18.04, Robolinux 10.1 a betaverze Ubuntu 18.10 včetně derivátů a Fedory 29.
Desktopová distribuce SparkyLinux založená na Debianu „testing“ s lehkotonážním prostředím LXDE, resp. nově LXQt (ale jde si zvolit i jiné), vyšla ve verzi 5.5 „Nibiru“. Posléze byly vydány také upravené verze tohoto systému: GameOver Edition s předinstalovanými hrami a nástroji, které by se hráčům mohly hodit, Multimedia Edition s předinstalovanými audio, video a grafickými editory a „živý“ systém Rescue Edition určený k záloze či opravě existujících instalací operačních systémů.
SparkyLinux k Debianu přidává vlastní repozitář balíčků, který obsahuje novější verzi jádra Linux (aktuálně z řady 4.18) a některých aplikací, např. webových prohlížečů od Firefoxu přes Otter po Operu, doplňky desktopových prostředí, kodeky či instalátor Calamares.
Distribuce FreeBSD určená pro síťové směrovače a firewally pfSense se dočkala vydání 2.4.4. O této distribuci bylo dříve slyšet v souvislosti sporu s více komunitně orientovaným forkem OPNsense – také tomu se v září dostalo pravidelných aktualizací.
Francouzský úřad pro kybernetickou bezpečnost ANSSI uvolnil jako open source distribuci CLIP OS, kterou vyvíjí pro nasazení ve státní správě. Založená je na Gentoo a přináší řadu modifikací za účelem izolování přístupu k důvěrným datům a dokumentům.
Projekt Fedora dříve zrušil alfaverze, a tak je betaverze stěžejním vydáním před tím finálním. Betaverze Fedory 29 byla vydána po týdenním odkladu 25. září a finální vydání můžeme očekávat 23. nebo 30. října.
Novinkou ve Fedoře 29 je rozšíření modulárních repozitářů na všechny varianty distribuce, nejen tu serverovou; skrytí nabídky zavaděče GRUB, když je Fedora jediný operační systém na počítači; nebo aktualizace softwaru včetně např. GNOME 3.30 v desktopové edici Fedory.
neon je projekt demonstrující software KDE jako prostředí Plasma Desktop. Jde v zásadě o obraz systému založený na vydání Ubuntu s dlouhodobou podporou, a to nově, jak oznámil Jonathan Riddell, na verzi 18.04.
Od Kubuntu se odlišuje právě balíčky prostředí, knihoven a aplikací KDE, jakožto i vyžadovaných knihovnami Qt, zabalenými přímo z upstreamu. Podle způsobu použití můžete sáhnout po různě „stabilních“ variantách: charakteristická je např. aktuální verze prostředí Plasma 5.12 s dlouhodobou podporou, nebo nejnovější stabilní verze 5.13, nebo také čerstvé sestavení z gitu.
Cílem Robolinuxu je nabídnout uživatelsky přívětivé prostředí integrující systémy Microsoft Windows – ve VirtualBoxu, prostřednictvím instalátoru Stealth VM, který automatizuje konfiguraci virtuálních stroje. Jinak jde o distribuci založenou na Ubuntu, a to s novým vydáním 10.1 konkrétně Ubuntu 18.04, s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE nebo Xfce.
Vyšla betaverze podzimního vydání 18.10 „Cosmic Cuttlefish“ distribuce Ubuntu (poznámky k vydání) a derivátů Kubuntu (poznámky k vydání), Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE (poznámky k vydání), Ubuntu Budgie (poznámky k vydání), Ubuntu Studio a Ubuntu Kylin (poznámky k vydání). Máte-li zájem ji otestovat, mezi známé problémy patří možná nefunkčnost instalace ve VirtualBoxu. Finální vydání Ubuntu 18.10 by mělo přijít 18. října.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: