Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V druhé polovině září vydané distribuce: SparkyLinux 5.5, aktualizace pfSense a OPNsense, open-source CLIP OS, KDE neon nově založený na Ubuntu 18.04, Robolinux 10.1 a betaverze Ubuntu 18.10 včetně derivátů a Fedory 29.
Desktopová distribuce SparkyLinux založená na Debianu „testing“ s lehkotonážním prostředím LXDE, resp. nově LXQt (ale jde si zvolit i jiné), vyšla ve verzi 5.5 „Nibiru“. Posléze byly vydány také upravené verze tohoto systému: GameOver Edition s předinstalovanými hrami a nástroji, které by se hráčům mohly hodit, Multimedia Edition s předinstalovanými audio, video a grafickými editory a „živý“ systém Rescue Edition určený k záloze či opravě existujících instalací operačních systémů.
SparkyLinux k Debianu přidává vlastní repozitář balíčků, který obsahuje novější verzi jádra Linux (aktuálně z řady 4.18) a některých aplikací, např. webových prohlížečů od Firefoxu přes Otter po Operu, doplňky desktopových prostředí, kodeky či instalátor Calamares.
Distribuce FreeBSD určená pro síťové směrovače a firewally pfSense se dočkala vydání 2.4.4. O této distribuci bylo dříve slyšet v souvislosti sporu s více komunitně orientovaným forkem OPNsense – také tomu se v září dostalo pravidelných aktualizací.
Francouzský úřad pro kybernetickou bezpečnost ANSSI uvolnil jako open source distribuci CLIP OS, kterou vyvíjí pro nasazení ve státní správě. Založená je na Gentoo a přináší řadu modifikací za účelem izolování přístupu k důvěrným datům a dokumentům.
Projekt Fedora dříve zrušil alfaverze, a tak je betaverze stěžejním vydáním před tím finálním. Betaverze Fedory 29 byla vydána po týdenním odkladu 25. září a finální vydání můžeme očekávat 23. nebo 30. října.
Novinkou ve Fedoře 29 je rozšíření modulárních repozitářů na všechny varianty distribuce, nejen tu serverovou; skrytí nabídky zavaděče GRUB, když je Fedora jediný operační systém na počítači; nebo aktualizace softwaru včetně např. GNOME 3.30 v desktopové edici Fedory.
neon je projekt demonstrující software KDE jako prostředí Plasma Desktop. Jde v zásadě o obraz systému založený na vydání Ubuntu s dlouhodobou podporou, a to nově, jak oznámil Jonathan Riddell, na verzi 18.04.
Od Kubuntu se odlišuje právě balíčky prostředí, knihoven a aplikací KDE, jakožto i vyžadovaných knihovnami Qt, zabalenými přímo z upstreamu. Podle způsobu použití můžete sáhnout po různě „stabilních“ variantách: charakteristická je např. aktuální verze prostředí Plasma 5.12 s dlouhodobou podporou, nebo nejnovější stabilní verze 5.13, nebo také čerstvé sestavení z gitu.
Cílem Robolinuxu je nabídnout uživatelsky přívětivé prostředí integrující systémy Microsoft Windows – ve VirtualBoxu, prostřednictvím instalátoru Stealth VM, který automatizuje konfiguraci virtuálních stroje. Jinak jde o distribuci založenou na Ubuntu, a to s novým vydáním 10.1 konkrétně Ubuntu 18.04, s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE nebo Xfce.
Vyšla betaverze podzimního vydání 18.10 „Cosmic Cuttlefish“ distribuce Ubuntu (poznámky k vydání) a derivátů Kubuntu (poznámky k vydání), Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE (poznámky k vydání), Ubuntu Budgie (poznámky k vydání), Ubuntu Studio a Ubuntu Kylin (poznámky k vydání). Máte-li zájem ji otestovat, mezi známé problémy patří možná nefunkčnost instalace ve VirtualBoxu. Finální vydání Ubuntu 18.10 by mělo přijít 18. října.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: