Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:46
Výročí 20 let od vzniku procesoru Pentium sice proběhlo již loni, ale vem to čert, třeba Intel nechce slavit ty první modely s legendární chybou, ale ty následné, opravené. Každopádně slavit chce. Vedle toho nás čekají jako obvykle i další témata, mimo jiné 16nm SSD a novinky ohledně Steam platformy jako celku.
Karta, které by se též dalo přezdívat „~2× GeForce GTX Titan /Black“, je oficiálně venku. Nese dvě plně aktivovaná GPU GK110, nese spoustu železa k chlazení, zabírá celkem tři sloty a napájí se z 2×8pin PCI Expressu. TDP na hodnotě 375 W je logicky maximem, které takové napájecí konektory v kombinaci se slotem mohou nabídnout.
GeForce GTX Titan Z je určena magorům. Doslova magorům do maximálního výkonu, lidem, kteří jdou za každým přírůstkem k fps, za každým pixelem rozlišení. A nehledí na cenu, která je na úrovni 75 tisíc Kč, tedy zhruba dvojnásobná oproti konkurenčnímu Radeonu R9 295 X2. Dnes vynechme polemiku na téma toho, jak Nvidia stanovuje ceny a jestli je lepší Losna, nebo Mažňák. Je jasné, že v Česku se ani jedné karty moc neprodá (tedy na herní použití), ale v zahraničí je situace jiná. Tohle je monstrózní produkt a podobně jako pro duální Radeon platí následující: nic lepšího už výrobce uvést nemůže. Tedy může, ale náklady na vývoj a výtežnost výroby na stávající 28nm technologii by se nerentovaly. Tohle je krajní mez, v podání Nvidie tedy v podobě produktu za cenu ojetého auta či cesty kolem světa.
Jinak výkonu je na úrovni 10 TFLOPs v single a 3,3 TFLOPs v double-precision. Paměti celkem 12 GB GDDR5, CUDA jader celkem 5 760 a oněch v součtu 14,2 miliardy tranzistorů v GPU je rozloženo ve dvou čipech o celkové ploše 1 102 mm². Smysluplnost tohoto produktu samozřejmě nemá cenu hodnotit, nejde o věc, kterou by potřebovalo 99,9 % hráčů, je to něco podobného jako Ferrari či Porsche. Navíc jde o technologickou demonstraci výrobce, který si prostě nemůže dovolit ignorovat svého konkurenta (a platí to samozřejmě i naopak).
Jelikož společnost Micron dokončila vývoj a nyní již nějakou dobu vyrábí 16nm NAND flash čipy, je jen logické, že v době letošního Computexu hodlá pod svou značkou Crucial představit i reálné produkty. Na trh tak zamíří nejprve klasická 2,5palcová SSDřady MX100 těmito čipy vybavená, později pak i SATA Express či M.2, kromě Crucial modelů ale i v podání SSD jiných výrobců.
Řada MX100 je přitom cílena jako levný nástupce populárních SSD M500. Jejich pozici převzaly výše posazené modely M550 a Crucial cítí potřebu vyplnit nižší segment něčím, aby mu tento trh nevzali levní výrobci. Použity tak budou výrobně levné 16nm MLC NAND flash čipy o kapacitě 128Gb (tedy 16GB). A to v této první vlně, momentálně Micron vyvíjí též 16nm TLC čipy, tedy ukládající nikoli 2, ale 3 bity do paměťové buňky. U nich bude výrobní cena na jednotku kapacity ještě o dost nižší.
Více parametrů zatím není známo, ale jistě lze očekávat kupříkladu výkony či spotřebu na úrovni nejnovějších modelů konkurence, které se dokáží v low-power idle vejít do několika desítek miliwattů a za běžné činnosti hluboko pod 1W hranici.
Když v roce 1993 přišlo Pentium, jen málokdo mohl předpovídat, že o 21 let později se bude slavit 20leté výročí. Ale stalo se. Intel si pro něj připravil model Pentium G3258, technologicky konstruovaný s kvalitním přenosem tepla mezi pouzdrem čipu a heatspereaderem a také s odemčeným násobičem. Procesor jinak moc nevybočuje, jde o 3,2GHz dvoujádro architektury Haswell, které nepodporuje hyper-threading, ani Turbo Boost. Nese ale integrovanou grafiku a přetaktování se nebudou klásti žádné meze, což může procesor při rozumné ceně (mimochodem: 75 až 80 dolarů) učinit zajímavým.
Zatímco Pentium G3258 míří na trh již brzy, až do podzimu si počkáme na novou generaci pro nový velký socket. Haswell-E přinese hned několik novinek, mezi nimiž nejvýše září DDR4 řadič a konečně více než šest procesorových jader. 8×CPU alias 16×HT, to vše na 22nm tock výrobě dostane Intel v podobě nového čipu do TDP 140 W. Nejvyšší model Core i7-5960K bude taktován v základu na 3,0 GHz s podporou Turba. V procesoru obsažený PCI Express řadič přinese 40 linek, cokoli dalšího bude na čipsetu. DDR4 paměti startují konzervativně, na oficiální JEDECové specifikaci DDR4-21344, což nevylučuje podporu frekvencí vyšších.
Vedle nejvyššího osmijádrového procesoru přijdou i dva šestijádrové modely. Ty už budou cenově přiznivější než 999dolarůvý model 5960K, ostatně na velké rozptyly cen u nejvyššího socketu jsme u Intelu zvyklí už několik let.
S ohledem na DDR4 řadič je jasné, že přichází i inovace celé platformy. Na trh tak přijde, jak víme od loňska, i čipset Intel X99 „Wellsburg“, procesor bude využívat inovovaný, fyzicky odlišný socket 2011-3. Paměti již ohlásilo více výrobců, mnozí je již předvedli na různých akcích a velkou vlnu lze očekávat na červnovém Computextu v Tchaj-Peji. Jinak v době uvedení platformy Haswell-E by již měly být na trhu mobilní produkty se 14nm čipy Broadwell, případě bude těsně před uvedením či alespoň představením desktopových Broadwellů. V tuto chvíli hypotetický Broadwell-E tak nelze čekat dřív než na přelomu let 2015/2016, spíše ale až někdy v průběhu roku 2016.
Příznivce hardwarových aktivit Valve čeká zpoždění v naplnění jejich snu. Valve oznámilo, že uvedené produkty letos na trh nepřijdou. Z beta testování je natolik velké množství podnětů a poznatků, které se nyní zpracovávají (a i nadále budou), že úpravy a vylepšení stávající testovací verze Controlleru a související představení finálních Machines proběhne až v příštím roce. Nic to samozřejmě nemění na dostupnosti z Debianu vycházejícího operačního systému SteamOS, případně samotné distribuční platformě Steam, která se již řadu měsíců v Linuxu solidně zabydluje. Valve pouze nechce podcenit různé jemné nuance vývoje hardwaru, který bude nosnou částí celého projektu linuxové herní platformy, nezávislé na Microsoftu či klasických herních konzolích.
Výročí 20 let od vzniku procesoru Pentium sice proběhlo již loni, ale vem to čert, třeba Intel nechce slavit ty první modely s legendární chybou, ale ty následné, opravené.Jakou legendární chybou?
měli velké štěstí, že AMD v té době nemělo vhodný konkurenční procesor
To až tak úplně pravda není. První Pentia (P5 a P54C) výkonově až takový zázrak nebyla a oproti 486DX2 resp. 486DX4 nijak moc navrch neměla (rozhodně ne tolik, aby to odpovídalo ceně), to přišlo až s vyššími frekvencemi a Socketem 7. Tam začala ztráta AMD, která trvala v podstatě až do příchodu Athlonu.
AMD stack pointer bugVzpominam, Matthew Dillon, DragonFly, nektere Opterony. Tam uz se to utajit nedalo.
má vůbec Windows něco jako /dev/cpu/microcode ?Resi to v updatech Windows,a je to nekdy i v BIOSu.
Na druhou stranu, opravitelnost mikrokódem je výrazně lepší a i navrhovací proces bude na jiné úrovni než v době Pentia.Soude podle toho, co posilaji Texas Instruments, Freescale, Renesas ci Samsung, bych moc nejasal. Pokryte NDA a dokud nemate problematicky kod, tak mlzi, mlzi a mlzi.
Buď nejsi pamětník, nebo to byl pokus o vtip? :DNebo to nevím a ačkoliv bych to dokázal vygooglit, tak se radši zeptám, neboť odpovědi pravděpodobně poslouží i ostatním čtenářům.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.