Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Pokračujeme v přehledu novinek posledních týdnů v oblasti hardwaru. Dnes nás čekají první 10nm serverová CPU (pšššt: od Qualcommu), změny ve firemní politice MediaTeku, nová myš od Microsoftu i nová foto a video technika.
Po delší odmlce se vracíme k pravidelnému seriálu novinek z oblasti hardwaru. Nejbližší díly HW novinek představují shrnutí toho, co se událo v průběhu října a listopadu, poté už plynule navážeme na aktuální zpravodajství. Dnes nás tedy čeká nová verze USB, Nobelovy ceny, vzpomínka na Paula Otelliniho i Nokii 808 PureView, Google Pixel 2, WD a jeho 14TB disk, RED s kamerou s rekordním expozičním rozsahem, modul Nvidie pro autonomní vozidla či novinky u MediaTeku.
Pamětníci vzpomenou dobu naštěstí dávno minulou, kdy IBM testovala použití skleněných diskových ploten a upravených materiálů na nich v rámci 3,5palcových disků v maďarské továrně. Byla z toho velká katastrofa, prakticky žádný disk nevydržel pořádně ani záruční dobu. Japonská Hoya chystá návrat této technologie, dnes to však již nepředstavuje problém.
Vedle čtvrté a páté generace sběrnice PCI Express se dnes podíváme na 8k produkty Sharpu, dvě nové bezzrcadlovky, zajímavé nové monitory od AOC a také na zajímavou klávesnic přímo od německých Cherry.
Intel jakoby neslyšel stížnosti fanoušků svých drahých hi-end desktopových platforem. Řada Skylake-X i v případě nejvyšších modelů CPU nepoužívá přiletování heatspreaderu, jak to dělá AMD i u relativně běžných CPU. Dnes se podíváme na obě firmy a jejich hi-end CPU trochu blíže, čekají nás ale i další témata.
V době, kdy faktický šéf Samsungu vyslechl rozsudek 5 let vězení za rozsáhlou korupci zahrnující jihokorejskou presidentku, přichází jihokorejský obr s novým špičkovým modelem mezi smartphony, kterým se pokusí definitivně smést pachuť Note 7 a jeho problémových akumulátorů. Dále se podíváme, co plánuje Qualcomm z hlediska výroby, jaká je nová zrcadlovka Nikon D850 a jak to vidí s Nikonem americká NASA.
Smutná zpráva přichází pro majitele PC s procesory rodiny Skylake, kteří pokukovali po výhodném upgradu na šestijádrový Coffee Lake při zachování všech ostatních komponent: desku bude potřeba vyměnit také. Dále se podíváme na skok v kapacitě páskových jednotek v podání IBM / Sony, novou obří TV od Samsungu využívající technologii kvantových teček a několik dalších kratších témat v čele s novými GPU AMD.
Pokud je vám méně než 25 let, tak jste až dosud žili v době, kdy největším výrobcem čipů byl jen a pouze Intel. Váš svět se ale před pár týdny změnil. Změní se možná i svět fenoménu jménem Leica, neb ta možná vstoupí na pole smartphonů. A Foxconn, tradičně vyrábějící za pomoci chudé pracovní síly v Číně, postaví obří továrnu v USA a nejen to.
Ryzen zavařuje Intelu na všech frontách, takže po hi-endu se dnes opět vraťme k mainstreamové platformě, která po více než dekádě podle všeho s příští generací nabídne více než čtyři CPU jádra (bez ohledu na HyperThreading). Kromě toho se podíváme na pár dalších témat.
V nadpisu je sice schováno fotografické téma, ale podíváme se také na jednu novou „úchylnou“ desku ASRock a hlavně na to, jakou paseku nadělal Intel v nabídce nových Xeonů generace Skylake SP (stojí to fakt za to). A také na jeden zajímavý maličký čip z dílem VIA Labs. Jo a taky Leica.
Pokud nemáte zásadní osobní problém s operačním systémem Android a výrobou mimo Finsko, pak lze říci, že ze znovuzrozené Nokie vycházejí samé pozitivní zprávy. Ta poslední se týká nové dlouhodobé spolupráce s firmou ZEISS, což zlepší kvalitu fotoaparátů v nokiích. Podíváme se dále na to, koho MediaTek ulovil mezi zákazníky na své prokleté 10core 10nm FinFET SoC Helio X30 a jak hardwarově našlapaný bude chystaný Xbox One X (Scorpio), který Microsoft uvede na trh letos v listopadu.
Velkým překvapením je nejnovější tvrzení Toshiby, že QLC NAND flash čipy mohou dosahovat stejné životnosti, tedy počtu Program/Erase cyklů, jako TLC NAND flash. Uvidíme, jakou se ukáže realita let nadcházejících, nicméně toto otevírá dveře k příchodu levných QLC SSD pro běžné spotřebitele. Dále se podíváme na vícečipová řešení, která vyvíjí Nvidia, či situaci s budoucí architekturou CPU Intel.
Soutěž o největší „úchylnost“ tohoto dílu Hardwarových novinek jasně vyhrává základní deska od Biostaru. Vedle ní jsou věci jako enterprise varianta procesorů Ryzen, nové zrcadlovky Canon či změny u foto snímačů Samsung a (překvapivý) konec značky Lexar vlastně celkem nuda.
Začalo to Zenem, ze kterého se vyklubaly procesory AMD Ryzen. A Intel musel překopávat plány pro mainstream. Pak přišel AMD ThreadRipper a Intel se jal překopat plány pro hi-end. Nyní AMD ohlásila Epyc a Intelu nejspíš nezbude nic jiného, než minimálně pohnout cenami či uspíšit příchod nástupce. Podíváme se také na první grafickou kartu rodiny AMD Vega.
Zatímco mnozí mají v desktopu třeba jen 4 GB RAM (což ve spojení s SSD nepředstavuje zásadnější problém), do smartphonů letos definitivně míří dvojnásobné množství. Do sestav od Dellu zase zamíří hi-end procesory AMD a do Intel Skylake-X integrované regulátory napětí a pasta šedivka.
Nové radeony se staly velmi rychle velmi populárními mezi těžaři. Výsledkem je chronický nedostatek radeonů na západních trzích (vše se vykoupí rovnou v jihovýchodní Asii) a současně razantní nárůst prodejních cen (poptávka značně převýšila nabídku). Pro AMD dobrá zpráva, pro hráče poněkud méně.
Nejzajímavější novinkou poslední doby je skutečnost, že v rámci řady hi-end desktop procesorů Skylake-X neuvede Intel jako nejvyšší 12core/24×HT model, ale rovnou 18core/36×HT. Bohužel tento kus křemíku s cenovkou 2 tisíce dolarů nebude mít heatspreader přiletovaný. Šedivá levná pasta míří i do nejdražších CPU.
Vedle minule představeného 4k OLED monitoru přichystal Dell i podstatně levnější 4k monitor, který ale chytne každého fanouška filmů díky certifikaci UHD Premium. Dále se podíváme, co hodlá Intel postavit proti budoucí hi-end platformě AMD s 16 CPU jádry, proč MSI přidává k základním deskám 3D XPoint úložiště či jaká je nová bezzrcadlovka Sony a9.
Na trh míří další evoluční standard pamětí pro grafické karty, který slibuje zase o kousek dál do budoucna posunout problém s dlouhodobě nedostačující propustností GDDR5 (GDDR5X). Vedle HBM (HBM2) tak budou moci v AMD či Nvidii nasadit pro příští generací středně výkonných grafik také nové rychlé GDDR6 paměti. Podíváme se i na další témata.
Od uvedení nové CPU architektury AMD Zen a příslušné procesorové platformy Ryzen uběhl již více než měsíc a s ohledem na to, co se vše událo a stále se děje, je ten pravý moment se na Ryzen podívat podrobněji, zrekapitulovat si události a podívat se trochu do budoucnosti.
Vedle pachuti kolem znovu-uvedení novodobé Nokie 3310 se dnes podíváme na několik nových GeForce, které přichystala Nvidia, nové osmijádrové Atomy, které pro Intel vytvořil jeho čínský partner, a nakonec to, jak to Qualcomm „vymňoukl“ s nejnovějším Snapdragonem 835. Je to tedy dnes zčásti takové smutné čtení.
Kdo by čekal v maličké mobilní herní konzoli Nintendo Switch nejpokročilejší technologie, ten bude drasticky zklamán. Přesto se však Nintendu daří. Dále se podíváme na nový systém testování a certifikování napájecích zdrojů pro PC, co chystá Olympus v oblasti 8k videa a nové GPU pro iPhony.
Huawei uvedla smartphony řady P10 a hned se zařadila na špičku v kvalitě fotografií. Xiaomi představila své první ARM SoC, Kingston zase ultra-pekelně rychlá SSD a USA zvažují další, tentokrát však pilotovanou (!) servisní misi k HST. Může to něco trumfnout? Jedině „otvírák“ na procesory Intel Kaby Lake.
V dnešním dílu se podíváme na velké trápení Nikonu na fotografickém trhu, nové přistroje od Canonu a také nový rychlostní standard paměťových karet SD/SDHC/SDXC, jelikož nejnovější počin od Sony (téměř) narazil na možnosti rozhraní UHS-II.
Společnost AMD s architekturou Zen a procesory Ryzen očividně svého konkurenčního giganta Intel zaskočila. S jejich uvedením Intel prakticky zcela ztrácí svůj technologický náskok. A jelikož zrušil strategii tick-tock a neustále odkládá 10nm produkty, přijde na svět letos dokonce už čtvrtá generace CPU Intel vyráběná 14nm procesem. A možná potom dokonce i pátá? Jakkoli to zní bláznivě, je to jeden z možných výkladů neustále se měnících informací a roadmap Intelu.
Tiskni
Sdílej: