Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dalším z čínských výrobců, kteří nabourají hegemonii tradičního modelu, kdy jedni procesory vymýšlejí a jiní si je od nich kupují, je Xiaomi. Tahle relativně malá firma, o které je mezi smartphony hodně slyšet, představila svoje první vlastní ARM SoC.
Nečekejme zázraky, Xiaomi zatím nemá na to, aby si vyvinula vlastní úpravu generické architektury od ARMu, ať již jde o CPU či GPU část. Takže její čip je prostě slepenina generických komponent, avšak slepenina vlastní, nikoli zakoupený čip od někoho jiného. Xiaomi tak výhledově bude osazovat své smartphony čipem, který si sama nechala někde vyrobit na základě vlastního návrhu (s velkým přispěním samotného ARMu, který s „pekárnami waferů“ spolupracuje na tom, aby jeho architektury mohli fabless partneři rovnou jít vyrábět), a to konkrétně 28nm HPC procesem (ano, Xiaomi zatím nemíří do FinFET sfér, kde je výroba výrazně dražší a benefity malých ARMů jsou mizivé).
Surge S1 je 8core ARM konceptu big.LITTLE, kde tu nižší čtveřici jader tvoří 4× Cortex-A53 @ 1,4 GHz a tu vyšší poněkud překvapivě 4× Cortex-A53 @ 2,2 GHz. Inu, kreativitě se meze nekladou, každopádně použití nižších jader od ARMu je tím, díky čemu může Xiaomi stále volit relativně zastarávající 28nm planární výrobu, protože u A53 není výhodnost FinFET procesů tak velká jako u větších jader. Dále čip obsahuje GPU ARM Mali-T860, 32bitový high-performance DSP pro hlas, 14bitový duální ISP pro obraz, dodatečné řešení pro vyšší citlivost foťáčku na světlo, duální redukci šumu, podporu videa 4k/30fps, resp. 1080/120fps, resp. 720/240fps. Displej může dosahovat až 1600 × 2560 a podporováno je rychlodobíjení na úrovni 9V/2A.
Konkurenční obr Huawei už nějakou dobu svá vlastní SoC navrhuje. I Kirin 960 z modelové řady smartphonů P10 je stejný, přičemž u něj je nasazena 10nm FinFET výroba.
Modely řady P10 dostaly do vínku zejména inovovaný fotoaparát. Ten primární je opět duální, vzešlý ze stále hlubší spolupráce s německou Leicou. Primární barevná kamerka má 12 Mpix a nově ji doprovází černobílá kamerka s 20 Mpix, přičemž objektiv(y) u modelu P10 Plus mají světelnost f/1.8 – zde tedy musela Leica opět přispět nějakými výpočty nové optiky. Nechybí konečně 4k video, které u řady P9 poněkud scházelo a kazilo dojem.
Podle aktuálních měření DXO Mark se P10 zařazuje mezi absolutní špičku. O bodík či dva výše jsou posazeny přístroje jako Google Pixel či Samsung Galaxy S7, ale ty sbírají body zejména v jiných oblastech, než kde je silná stránka Huawei / Leica. Doporučuji si test detailně projít.
Jak dobře víme, Intelu už notně zatápí nové procesory AMD Ryzen (již brzy jim budu věnovat samostatný shrnující díl HW novinek) a Intel sám si opět „na***l do vlastního hnízda“ tím, že opět ošidil teplovodivý materiál přenášející teplo z pouzdra čipu na heatspreader u generace Kaby Lake („Skylake Refresh“). Rozdíl je tak brutální, že po náhradě té (omlouvám se citlivějším povahám, následující sousloví je takový hezký český terminus technicus) „šedivé srajdy“ za pořádnou teplovodivou pastu klesají teploty CPU i o desítky stupňů Celsia a OC možnosti jdou o stovky MHz nahoru. A obojí je například u Core i7-7700K s cenovkou kolem 10 tisíc korun více než žádoucí.
Některé e-shopy i v Česku nabízejí službu náhrady teplo-ne-vodivého zmetku v Kaby Lake CPU za něco lepšího, typicky za stovky korun. Pokud byste toho měli více, lze si zakoupit Dr. Delid, nový produkt od Aqua Computer, což je jednoduchý nástroj pro sejmutí heatspreaderu z CPU. V dalším kroku typicky následuje nanesení kvalitního teplovodivého materiálu a teplota CPU jde výrazně dolů. Nutno podotknout, že AMD své ryzeny takhle nešidí a dává mezi pouzdro čipu a heatspreader kvalitní propojení. Takové, které Intel v daném segmentu použil v plné míře naposledy v roce 2011 s procesory Sandy Bridge.
Na trh míří nová řada výkonných SSD od Kingstonu. Nabídne kapacity 800 GB, 1,6 TB a 3,2 TB a rychlosti dosahující až 6800 MB/s při sekvenčním čtení. S IOPS se to pochopitelně do značné míry odvíjí od počtu NAND flash čipů, takže nejnižší model nabízí 900k/145k pro čtení/zápis náhodných 4k bloků, 1,6TB model už 1100k/200k a nejvyšší model pak tradičně paradoxních 1000k/180k. Kingston uvádí i hodnoty garantovaného množství zapsatelných dat, které činí 748 / 1500 / 2788 TB, což znamená 935 / 938 / 871 celkových přepsání celého prostoru SSD dané kapacity. Lze tedy předpokládat použití MLC čipů. Spotřeba za běhu je až 35 W, SSD pracují v rozsahu teplot 0 až 70 °C a doporučuje se alespoň minimální průtok vzduchu jejich chladičem. Záruka má délku 5 let.
Jak možná víte, NASA připravuje nástupce veleúspěšného a v mnoha ohledech nenahraditelného Hubbleova teleskopu. Vesmírný teleskop Jamese Webba je ale do určité míry rizikový projekt. Tento dalekohled bude umístěn v Lagrangeově bodu L2 soustavy Slunce-Země ve vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů od země a musí jej tam tedy logicky vynést raketa bez lidské posádky. Po celou dobu jeho činnosti se ani nepředpokládá pilotovaná servisní mise, ostatně americké raketoplány jsou již v muzeích. Takže pokud by něco selhalo, nebude možná žádná záchranná mise, jak se tomu stalo u Hubblu.
NASA tedy řeší záložní plán B, kdy pro případ, že vypuštění Jamese Webba selže, dojde k ještě jedné servisní misi k Hubblu. Pokud bude schválena, půjde o minimální misi, neboť opět narážíme na to, že Hubble plně spoléhal na možnost servisních misí amerických raketoplánů. NASA již delší dobu měla díky jedné menší soukromé společnosti ve vývoji menší plavidlo Dream Chaser. Tohle plavidélko je aktuálně schváleno pro automatické lety k ISS, kam možná za dva roky začne vozit náklad. Do jeho útrob se rozhodně nevejde 7 astronautů jako u Space Shuttle, resp. jeho orbitální části, nicméně pár lidí a materiál na případnou misi menšího rozsahu k Hubblu zvládne. Ale je to opravdu nouzová varianta, která počítá s vysláním opravdových tvrďáků, osobně to tipuji na kalibr borců z Gemini 7 při letu, kdy došlo k několikadennímu spojení s Gemini 6A.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena