Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vzhledem k tomu, že přechod od dvoufázového vývojově-výrobního modelu tick-tock na proces→architektura→optimalizace u Intelu znamená, že po Skylake (P) a Kaby Lake (A) přijde ještě Coffee Lake (O), začali s blížícím se vydáním Coffee Lake někteří uživatelé zjišťovat, jak to bude s upgradovatelností na bázi základních desek s čipovými sadami řady Intel 200, tedy těch pro Skylake / Kaby Lake.
Důležité to je zejména ve světle posledních informací přímo z Intelu, kdy je jasné, že nejvyšší modely CPU řady Coffee Lake nebudou mít čtyři, nýbrž šest CPU jader (a 12 HT vláken).
Intel se zatím oficiálně nevyjádřil (je otázka, zdali to vůbec lze předpokládat – i s ohledem na to, jak jsou stroje s Kaby Lake staré sotva pár měsíců), udělal to za něj výrobce základních desek ASRock, který potvrdil smutné očekávání, a sice že Coffee Lake do stávajících desek nebude možné osazovat (odpověď se týkala konkrétního dotazu uživatele desky ASRock s čipovou sadou Intel Z270).
Coffee Lake by ale díky tomu, že jeho parametry budou výrazně povýšeny oproti dobám před uvedením procesorů AMD Ryzen / Threadripper, měl být i tak zajímavý. DDR4 paměti půjde použít bez potíží, deska se holt vymění a vedle až o polovinu vyššího počtu CPU jader / HT vláken bude Coffee Lake zajímavý také Intelem přímo podporovaným Turbo taktem až 4,7 GHz (u některých modelů), což jej učiní současně výtečným procesorem pro single-thread aplikace. Nejvyšší šestijádrové verze pak nejspíš budou schopné držet krok se současnými osmijádrovými AMD Ryzeny 7.
Kdyby se v současných páskových jednotkách mohly používat zbrusu nové pásky vyvinuté v laboratořích IBM ve spolupráci s japonskou společností Sony, dosahovaly by kapacity 330 TB. IBM opět o další kus posunuje technologii magnetických pásek, archivního média, které v desktopech prakticky nevídáme, ale má své velké využití všude tam, kde je potřeba uskladnit obrovské množství dat za rozumnou cenu média s pokud možno co nejvyšší jistotou toho, že data přežijí spoustu let. Tedy nic, co by mohly garantovat NAND flash paměti či rotující pevné disky.
Změny oproti dosavadním technologiím jsou velmi významné, Sony obecně hovoří o 20násobném nárůstu oproti běžným dnešním páskám. Datová hustota na pásce vzrůstá na 201 Gbit/palec², šířka stopy logicky klesá (na 103 nm), naopak je zde použita páska s větší tloušťkou, a to 4,7 namísto dosavadních 4,3 µm. Celková délka pásky v kazetě tak klesá z 1255 na 1098 m.
Nejnovější televizor Samsung Q9 přes svou vysokou cenu sice neohromí rozlišením (jde o obligátní 4k UltraHD, pro 8k zatím není důvod), ale kvalitou obrazu podle všeho ano. Televize má úhlopříčku 88 palců / 224 cm a displej využívající kvantové tečky. Samsung této technologii ve svých displejích říká zjednodušeně QLED a jde o jasně marketingově cílenou konkurenci proti OLED, kde je výhodu to, že displeje technologicky vycházejí ze standardní technologie LCD a oproti OLED (včetně těch jednodušších bílých OLED s barevnou maskou od LG.Display) představují levnější variantu.
Velmi zajímavé je, že u tohoto nejvyššího modelu Samsung dává záruku v délce 5 let na displej a současně 10 let na vypálené obrazové body (tím je myšleno například vypálené logo TV stanice v rohu obrazu). Je vidět, že své technologii věří i při takto velké úhlopříčce / velkých obrazových bodech. Jen ta cena je taková „nelidská“, v USA se televizor objevil v předprodeji s cenovkou 20 tisíc dolarů. To je v přímém přepočtu ~450 tisíc korun, což je cenová relace, ve které jde koupit běžný automobil.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Co jsem nekde cetl, tak by teoreticky melo jit pouzit "stare" desky pro Coffee Lake, nekteri vyrobci to aspon pry prislibili.