sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Hned další dva výrobci hlásí pokrok ve vývoji vrstvené technologie výroby NAND flash čipů, což u obou dává příslib kapacitně větších SSD i dalšího zlevňování jednotlivých úrovní kapacit. Vedle SSD se podíváme, jak to vlastně má Apple s ARM čipy pro notebooky; kdy AMD uvede GPU rodiny Vega; jaká je aktuální poruchovost pevných disků několika posledních generací i to, jak vypadá pasivně chlazená GeForce GTX 1050 Ti.
V další části lednové rekapitulace se podíváme na několik zbývajících novinek, z nichž jistě velmi potěší mnohé nová generace výpočetního modulu Raspberry Pi, jiné zase pár fotografických novinek a rozhodně všechny další várka informací o AMD Zen / Ryzen, procesorech nové generace, které budou uvedeny už co nevidět.
V třetí části rekapitulace prvního měsíce roku dvoutisícsedmnáctého se podíváme na několik technologií z několika oborů, které se buď zuby-nehty snaží držet, nebo skončily dříve, než začaly. Leden 2017 nebyl jen světlý a šťastný, tak se pojďte podívat na cizí neštěstí.
Ve druhé části Hardwarových novinek rekapitulujících první měsíc roku 2017 se podíváme, co nového chystá BlackBerry, jak to má Dell s OLED a 8k monitory, jak Cherry vylepšila své klávesnicové spínače MX a v neposlední řadě jak to vypadá s architekturou AMD Zen a kdy se konečně objeví první procesory na ní postavené.
Rok 2017 je už ve své dvanáctině a tak si pojďme v několika dílech naší nekonečné telenovely ze světa hardwaru zrekapitulovat, co se dělo, s čím se výrobci pochlubili na CES 2017 v Las Vegas a dalších proběhlých výstavách či konferencích.
Rok se s rokem sešel, a tak si pojďte přečíst snad již tradiční oddychové téma z této kategorie, rekapitulaci toho významného, co se v oblasti hardwaru v roce 2016 objevilo.
Dnes nás po minulém foto speciálu čeká několik standardních témat, od grafických karet, přes procesory až po … ehm … jiné grafické karty, monitory či jednu zajímavou klávesnici.
V dnešním dílu si ukážeme zbývající zajímavé novinky, které fotografičtí výrobci prezentovali na letošní Photokině. A že se opravdu bylo na co dívat, v čele s 50Mpix středoformátem od Fujifilmu.
Pomalu, ale jistě se do výroby počítačových čipů plíží nenápadná revoluce. Výroba pod 5nm hranicí už na bázi křemíku nebude možná a jednou z cest, jak se problému jménem křemík zbavit, jsou speciální formy uhlíku. Dnes se blíže podíváme na 1nm tranzistor tvořený za pomoci uhlíkové nanotrubičky a nevynecháme ani jiná tradiční hardwarová témata.
Jako každý druhý rok, i letošní výstava Photokina v Německu byla smrští novinek, ať již přímo na výstavišti, nebo X dnů předtím / X dní potom. Pojďme se podívat na první část výběru toho opravdu nejzajímavějšího, co fotografický průmysl pro nadcházející měsíce a roky nabízí a nabídne.
Jednou ze smutných, přesto však očekávaných novinek poslední doby je konec vývoje vlastních smartphonů BlackBerry. Firma už do budoucna bude lepit svoji značku na cizí výroby a soustředí se na své služby. Končí tak jedna velká éra. Jiné naopak začínají, třeba éra SD karet s terabajtovou kapacitou či možná počátek konce SATA SSD, který trošičku naznačují nové modelové řady Samsungu. Dále se podíváme na HFR + HDR v podání OLED TV LG a na konečně pořádného nástupce prvních Maxwellů, tedy GeForce řady GTX 750 / Ti.
Po mnoha měsících doběhl do svého konce soudní spor, v němž byla Nvidia žalována za nepravdivé parametry u GeForce GTX 970. Zavázala se vyplatit poměrně malé odškodné, ale jen občanům USA a jen za karty zakoupené v USA. Ale aby to bylo o trochu veselejší, podíváme se i na další témata, mimo jiné na plány Samsungu na poli GPU.
Během několika málo let dojde ke značné evoluční obměně toho, co vídáme nejen v paměťových slotech základních desek, ale zejména na grafických kartách. Dnes se blíže podíváme na chystané nové standardy a nemineme ani další témata v čele s novými radeony a novou zrcadlovkou od Canonu.
Hustota tranzistorů na čipech nám roste velice rychle a mezi prvními jednoduššími typy na výrobu jsou vždy NAND flash paměti. Spolu se zmenšujícími se tranzistory a přidáváním bitů do buněk tak rostoucí kapacita přivádí reálně na trh SSD o desítkách TB a výhledově se můžeme těšit na 100TB a větší SSD, neb o nich hovoří všichni významní výrobci. Čekají nás ale samozřejmě i další témata.
Kdo se chce vézt na vlně filmů ve 4k / UltraHD, ten aktuálně (vedle plateb za streamovací služby typu Netflix) řeší velmi vysoké ceny přehrávačů. Řešení trochu netradiční nemá nikdo jiný než Microsoft, jehož nová verze herní konzole disponuje příslušnou mechanikou i GPU schopným daný formát dekódovat, a to za cenu nižší než u přehrávačů, které ani jako herní konzole sloužit nemohou. Vedle Xboxu One S se dále podíváme na chystanou 10nm výrobu u Intelu, nové NAND flash čipy Toshiby a co společnost Nvidia mění v oblasti výroby svých GPU.
Po pár týdnech se vracíme s dalším dílem nekonečného seriálu Hardwarových novinek, který tak bude trochu rekapitulační. Největší peckou poslední doby, byť jakkoli očekávatelnou, pak nejspíš bude skutečnost, že x86 gigant Intel bude vyrábět ARM čipy pro jiné firmy.
Letní sucho, které za chvíli překlopí červenec do srpna, pomalu rozčesávají svěží novinky chystané pro blízkou budoucnost. Vedle čerstvě uvedeného Titanu X od Nvidie se podíváme na nové NAND flash čipy od WD / Toshiby, povíme si o až 2TB SSD pro rozhraní U.2, jak to bude s Nvidia Volta a také jaké procesory AMD Zen nás, možná ještě letos, čekají.
Buď je připravovaná 10nm FinFET výroba TSMC tak skvělá, nebo si Apple vyjednal tak výhodné ceny, nebo je v tom i trochu části té firemní politiky, kdy vyrábět čipy u výrobce, s nímž se neustále soudíte o porušení patentů a průmyslových vzorů. Vše může být pravda, výsledkem však je, že čipy Apple A11 bude kompletně vyrábět tchaj-wanská TSMC. Vedle toho se podíváme na dvě rošády, které Intel provedl ve svých roadmapách. Zase. A na závěr na 10TB heliový disk od výrobce, který se kdysi dušoval, že helium nepoužije.
Že se chystá nástupce Xboxu One i Playstation 4 poměrně krátce po jejich vydání, si cvrlikají vrabci na střeše už pár měsíců. Díky úniku prezentace Sony se ale můžeme podívat, jaká konkrétně Playstation 4 bude. Z dalších témat se zastavíme u HBM2 pamětí a upřesnění ohledně chystané hi-end grafiky AMD a vše zakončíme u Qualcommu, který trochu vylepšil svoji vlajkovou ARM loď.
Dnes nás čekají tři opravdu zajímavé hardwarové produkty. Ten první prozrazuje již nadpis, jde o SSD s hodně vysokou kapacitou. Dalším je báječný profi foťák od Fujifilmu, jehož jedinou nevýhodou je též vysoká cena. A do třetice nás čeká mainstreamová GeForce GTX 1060, kterou Nvidia před pár dny odhalila.
Hlavní novinkou těchto dní je jistě první 14nm FinFET grafika AMD, ale vedle ní se podíváme i na další perly, ať již jejího výkonnějšího sourozence, nebo co vše pro vás může udělat přímo IMAX, pokud byste doma chtěli vlastní špičkové kino. A dnešní povídání zakončíme u Hasselbladu.
Otevřené rozhraní NVM Express s referenční implementací pod BSD licencí posouvá svůj dosah podstatně dál, než umožňovala sběrnice PCI Express. Vedle této významné novinky se podíváme též na zajímavá nová SSD Corsair, jak to bude s výrobou 7nm čipů pro nadcházející roky a jak hodlá ASML vyřešit problém se zjišťováním defektů v 5nm i menších strukturách – první kapitolu budoucnosti menší než 10nm už píše za pomoci koupě jiné firmy za 3,1 miliardy dolarů.
Chcete-li mít jistotu, že vaše pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pravnoučata si i v roce 3016 prohlédnou vaše data bez potíží, máte nově možnost je vypálit na MDISC média se 100GB kapacitou. Inovace této metalické technologie optických médií zdárně pokračuje a ač jsou ceny vysoké, nejsou nedosažitelné. Dále se dnes podíváme na novou sympatickou zrcadlovku Pentax, první 5k monitor s DisplayPortem 1.3 a jak je to se životností OLED displejů.
Vedle nového neortodoxního nápadu Applu, kterým bude firma řešit problém s nevýkonnými čipy v produktech typu Macbooku Air, se dále podíváme na chystané grafiky Nvidia generace Pascal, nejnovější APU řady AMD Bristol Bridge a dvě zajímavé drobnosti. A slibuji, že dnes je to zcela bez foťáků.
TLC NAND flash čipy jsou „současný mor“ nabídky SSD. Po mnoha výrobcích přidávají svůj nejnovější počin do téhle oblasti také v Kingstonu. Vedle SSD řady UB400 se dále podíváme na jednu zvláštní výpočetní Teslu od Nvidie, budoucí 120Mpix zrcadlovku Canon a také jak se to bude mít se 4k nástupci současných herních konzolí.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: