Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Samsung NAND flash čipy umí, a to zejména ty vrstvené, kde s každou další generací přidává další a další vrstvy do čipu. Aktuálně je jeho technologie V-NAND čipů na 48 vrstvách a míří k 64 vrstvám. Díky tomu může nejnovější model SSD v rámci řady 850 EVO nabídnout kapacitu 4 TB. Stejně jako 2TB model i tento nový využívá firemní SSD řadič Samsung MHX, změnilo se ale právě to, že V-NAND čipy nenesou 32 NAND flash die, ale 48. Drtivá většina parametrů je ale shodná s 2TB modelem, ať již jde o rychlosti sekvenčního čtení a zápisu, limitované 6,0Gbit/s SATA rozhraním (Samsung uvádí konkrétně 540 MB/s, resp. 520 MB/s), IOPS pro náhodné 4k bloky (konkrétně 98k, resp. 90k) či životnost odpovídající pouhým 75 kompletním přepisům SSD, avšak podpořenou zárukou v délce 5 let. Spotřeba SSD ovšem vzrostla na 10 mW v devsleep režimu, naopak ale klesla ta důležitější běhová na 3,1/3,6 W při čtení/zápisu.
Dá se každopádně říci, že SSD s touto kapacitou budou tvořit počátek zlomového momentu, kdy SSD dále výrazně zkracují rozdíl mezi kapacitou svou a kapacitou klasických HDD. Když se podíváte na fotky v recenzi na AnandTechu, je jasné, že Samsung by klidně mohl do šasi tohoto 2,5palcového SSD vtěsnat i 8TB kapacitu. Jediný důvod, proč to neudělá, je jistě ekonomický. Už tento 4TB model vychází na nějakých 40 tisíc korun a 8TB by tak byl spíše technologických demonstrátorem než reálně prodejným produktem. V tomto ohledu jsou pevné disky stále výhodnější, nicméně uvidíme, jak se věci vyvinou, až Samsung uvede 64vrstvé V-NAND čipy, případně zkombinuje vrstvení nikoli s MLC či TLC, ale QLC pojetím. A jak to bude pokračovat, až vyvine 96 vrstev, 128 vrstev…
V minulém dílu hardwarových novinek jsme si povídali o 50Mpix středoformátové bezzrcadlovce Hasselblad, která je tak trochu vlastně low-endem této superdrahé třídy. Pravým opakem mezi APS-C bezzrcadlovkami je nová X-T2 od Fujifilmu, která jde na trh s cenovkou někde kolem 50 tisíc korun. Za ni ale nabízí Fujifilm něco, co jiní výrobci nemohou (případně si to Sigma se svými Foveony Quattro nechává podobně slušně zaplatit).
U Fujifilmu je potřeba si historicky připomenout, že kromě obvyklé levnější třídy digitálních fotoaparátů s klasickou bayerovou maskou také už od dřevních dob CCD snímačů vyvíjela tzv. SuperCCD čipy s odlišným uspořádání světlocitlivých buněk snímače (vzpomeňme třeba 6,1Mpix Fujifilm F31d, který před 10 lety nabízel vynikající 1/1.7" snímač Super CCD HR a ISO až 3200). Fujifilm ve vývoji nijak neustal, vzal to postupně přes různé generace SuperCCD čipů až k CMOS technologii, jejíž úplně poslední verzi poprvé představil v podobě 24Mpix APS-C X-Trans CMOS III čipu na nedávném dálkoměru X-Pro2 (představen letos v lednu), tento čip je také srdcem dnešní bezzrcadlovky X-T2. Fujifilmu se díky odlišnému uspořádání „bayerovy masky“ a různé velikosti snímacích bodů daří značně eliminovat moiré, mít výrazně vyšší expoziční rozsah a také lepší podání barev. Samozřejmě to vyžaduje i podporu v softwaru při exportu RAWů, ale kupříkladu Rawtherapee X-Trans masky podporuje (nedám ale ruku do ohně za to, jak je na tom s touto poslední generací).
Takže dnes tu máme novou krásnou bezzrcadlovku od Fujifilmu. 24Mpix APS-C (1,5× crop) snímač X-Trans CMOS III dává efektivní rozlišení 6000×4000 a není mu předřazen low-pass filtr. Základní rozsah citlivostí je ISO 200 až 12800 (s tím, že je možné jít i na 100 až 51200). RAWy jsou ukládány ve 14bitové přesnosti barev, autofocus je kombinován fázový s kontrastním s celkovými 325 AF body. Displej je sice výklopný, nicméně „jen“ s 1040k body, zato EVF s 0,77× zvětšením má alespoň 2360k bodů a Fujifilm zdůrazňuje jeho opět výrazně vyšší rychlost a menší blackouty při vyfocení snímků. Závěrka je klasicky mechanická pro časy až do 1/8000, elektronická nabízí až 1/32000. Synchronizace s bleskem končí na slušných 1/250, celková rychlost snímání v plném rozlišení dosahuje až 14 fps (až 28 RAWů v řadě). Fujifilm zapracoval též na videu, které je podporováno až do 3840×2160/30p s kompresí H.264, zvuk je zaznamenáván stereo mikrofonkem s možností použití externího. Nechybí rozhraní USB 3.0, Wi-Fi a HDMI, dodávaný akumulátor dává výdrž v CIPA testu 340 snímků (s vertical gripem a předostřeným objektivem až 1000 snímků). Podporovány jsou SD karty až do kapacity 256 GB a s UHS-II rozhraním. To vše v těle bezzrcadlovky s rozměry 133 × 92 × 49 mm a hmotností 507 g. Na trh jde jak samotné tělo za 1600 dolarů, tak kit s 18-55mm objektivem za 1900 dolarů. Podrobnosti na webu Fujifilmu.
Zdá se, že Nvidia to s tím prapodivným systémem uvádění 16nm FinFET generace na trh myslí opravdu vážně. V pořadí již třetí model také (za)míří na trh v podání tzv. Founders Edition, což je honosný název pro předraženou referenční edici s horším chladičem, než jaké dnes běžně vídáme na nereferenčních kartách většiny výrobců. Každopádně tak se to zkrátka má, Nvidia ohlásila do středního segmentu spadající GeForce GTX 1060, která půjde na trh za 249 dolarů, resp. 299 dolarů v podobě Founders Edition. Dostupná má být od 19. července, takže v době vydání tohoto dílu hardwarových novinek už možná dostupná je.
Karta nese 16nm FinFET GPU GP106, nejde tedy o osekanější variantu vyšší řady. Využívá 1280 stream procesorů (pro představu jde o dvojnásobek GeForce GTX 750 Ti, ale do hry samozřejmě vstupují i vyšší efektivita architektury a výrazně vyšší takty) na frekvenci 1,7 GHz doprovázené 6 GB 192bit GDDR5 pamětí na efektivní frekvenci 8,0 GHz. To vše v grafice s TDP 120 W, což je velmi příjemná hodnota, minimálně tím, že nereferenční OC edice by se též mohly/měly vejít do napájení jedním 6pinovým PCI-Express konektorem.
Kdo si bude chtít ale v nedočkavosti koupit Founders Edition, ten nemůže hledat v běžných e-shopech, tato karta bude dostupná pouze skrze e-shop samotné Nvidie.
Do celku, který by měla tvořit přicházející 16nm generace u Nvidie, nám tak teoreticky chybí snad jen něco jako „GeForce GTX 1050“, nicméně v tomto ohledu připomeňme, že obecně platí, že čím menší čip, tím více se stírá výhodnost či nutnost použití superdrahé nejnovější výroby u TSMC a ostatně v tomto kontextu máme na trhu celou škálu 28nm grafik řady GeForce GTX 950. Takže jestli, případně kdy by se taková nižší třída v rámci 16nm generace mohla u Nvidie objevit, to je v tuto chvíli těžké předvídat. Faktem je, že náročnost herních enginů roste, a tak kde před pár lety stačila na hraní her v 1080p či 1440p grafika na dnešní poměry poměrně pomalá, budeme letos či v příštím roce potřebovat možná právě něco typu GeForce GTX 1060 (či konkurenčních radeonů).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: