Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Čtyři a půl roku po příchodu první grafické karty s 28nm GPU (Radeon HD 7970) AMD přichází se svou první grafikou s 14nm FinFET GPU, a to s drobným zpožděním oproti konkurenční nvidii. Radeon RX 480 spadá do výkonnostní třídy Polaris a nemíří tedy tak vysoko jako Radeon HD 7970 svého času. Jeho doménou není hi-end, ale dnešní mainstream, což je hi-end (před)poslední generace. Parametry grafické karty jsou přibližně nastaveny na úroveň Radeon R9 290 „Hawaii“. Na rozdíl od Nvidia GeForce GTX 1080 tak nový Radeon RX 480 necílí na 4k rozlišení, nýbrž na 2560×1440, kde ale dovolí plynulé hraní při 60 fps, případně v kombinaci s FreeSync, pochopitelně.
Karta využívá GPU v konfiguraci s 2304 stream procesory, 144 texturovacími jednotkami a 32 ROP, v mnoha ohledech tak vypadá hůře než Radeon R9 290, nicméně nese architekturu GCN 4. generace a je to znát. Nebudu zde zabíhat do velkých podrobností, vyžádalo by si to samostatný článek, raději váš odkáži na tradiční no-Xův rozbor na diit.cz.
Radeon RX 480 není nijak optimalizován pro výpočetní výkon v double-precision (od toho jsou a budou jiná GPU), na druhou stranu díky použití nejlepší výrobní technologie, která je k dispozici (14nm FinFET proces Samsungu používaný v továrnách GlobalFoundries) v kombinaci s novějšími GDDR5 čipy (efektivně až 8GHz), jde o kartu s TDP 150 W. Vystačí si tak s napájením jediným 6pin PCI Express kabelem. Z výstupů nabízí HDMI 2.0b (4k/60Hz tedy no problemo) a trojici DisplayPortů 1.4 (8k no problemo, stejně jako 5120×2880/60Hz). Plocha čipu oproti Hawaii klesla z 438 na 232 mm².
Nový je též video engine, který si bez problémů poradí se všemi současnými používanými formáty. Karta tak zvládne akcelerovat H.265 ve 4k s 10bit barvami, umí také Google VP9, MJPEG ve 4k či H.264 ve 4k až při 120 fps. I z hlediska videa je dnes podstatná podpora HDR.
Poslední věcí je pak cena, která se samozřejmě liší dle verze (4GB × 8GB) a samozřejmě si též musíme připomenout, že čeští prodejci si k ceně také přihodí svoji marži a je tu také DPH. Současná realita tak pozicuje 8GB Radeon RX 480 někam mezi 7700 až 8500 Kč dle výrobce karty, 4GB model zatím není v e-shopech k vidění.
Obecně to vypadá tak, že Radeon RX 480 je velmi povedená karta. Nic jiného ani není na velký skok ve výrobním procesu GPU možné. Kdo však pokukuje po monitoru s rozlišením 3840×2160 či vyšším, ten nechť volí buď současnou GeForce GTX 1080 (aktuální cena v českých e-shopech začíná kolem 20 tisíc korun a budete mít štěstí, pokud ji vůbec seženete, je o ně hodně velký zájem), nebo vyčká na…
Ač je to zatím de facto spíš jen spekulace na bázi uniklých slajdů AMD, měla by se vyšší verze s vyšším GPU objevit ještě letos. Možností, jak bude tento model vypadat, je několik. Tou první je, že bude mít plně aktivní GPU z modelu RX 480, případně ještě oživené vyššími takty. Tou druhou možností je, že půjde o dvoučipovou kartu, takový Radeon RX 480×2. A tou třetí, že dojde na GPU Vega / Greenland s 4096 procesory. Uvidíme.
Máte-li opravdu hodně peněz a nevíte, co s nimi, tak si můžete nechat od IMAXu ve svých prostorách nechat zbudovat špičkové kino. IMAX nově nabízí tuto možnost, která zahrnuje opravdu vše, od podlahy po strop, přes sedačky, dvojici 4k 3D projektorů, proprietárního zvukového systému IMAX, až po volitelnou možnost doplatit si za přímou linku a licencování premiérových promítání (je to ale za hromadu peněz navíc).
Co tím IMAX sleduje, je otázkou, jasné ale je, že jeho nová nabídka nebude nijak parazitovat na návštěvnosti plnohodnotných IMAX kin. Dostanete totiž pouze dva digitální 4k projektory, tedy nic lepšího, ani žádnou promítačku na IMAXový filmový pás. Kino ve vašem domově je navíc omezeno na počet sedadel 7 až 18, za příplatek je možné jej rozšířit na 40 sedaček. Jde ale zkrátka o takový projekt pro ty, kteří mají hromadu peněz a nechce si jim to zkoumat a stavět ve vlastní režii (a že jsou, zejména v Evropě, lidé, kteří si doma sami postavili 70mm kino, či sál na promítání Cineramy).
Každopádně pokud člověk není opravdu hodně velký nadšenec, pak stále vyjde o dost levněji chodit „s běžnými plebejci“ do běžného IMAXu či multiplexu.
Kdo si myslí, že full-frame je konec světa, ten se samozřejmě mýlí odjakživa. Kdo si myslí, že třeba 42,4Mpix Sony A7R II je nějaký etalon trhu, ten se mýlí minimálně odteď. Když odmyslím cenu (která je samozřejmě u Hasselbladu již tradičně brutálně vysoká), pak na trh zamíří již brzy světově první digitální středoformát malých rozměrů, který se obejde bez sklopného zrcátka a pětibokého hranolu s hledáčkem.
Výhodou Hasselbadu X1D oproti třeba právě Sony A7R II je rozměr čipu. Ač označit 44×33mm čip za středoformát je urážkou všech pravých středoformátů (6×4,5, 6×6, 6×7, 6×9 apod.), přesto jde o čip velikosti 170 % full-frame (36×24 mm). Což dává jiné možnosti hloubky obrazu a podání prostoru zachycené scény. Navíc je to osvědčený CMOS od Sony, který známe z většiny současných CMOSových středoformátových D-SLR. Konkrétně v případě Hasselbladu X1D je ukládáno rozlišení 8272×6200 (~51,29 Mpix), a to v podobě RAW / TIFF / JPEG. Rozsah citlivostí je ISO 100 až 25600, hlavní displej je celkem běžný třípalcový s 920k pixely (tj. 640×480), EVF už má 2360k pixelů. Výhodou jako u jiných sf je používání centrální závěrky v objektivech, což a) znamená, že závěrka „nekope“, a dále b) synchronizace blesku je možná i v nejkratším čase 1/2000. Rychlost snímání je slabých 2,3 fps, video pouze 1080p, ale je zde USB 3.0, plus dále miniHDMI, Wi-Fi, GPS, ochrana proti prachu a vlhkosti. Vše pohání 3200mAh Li-Ion akumulátor a tělo má rozměry 150×98×71 mm a hmotnost 725 g. Pro srovnání, Sony A7R II má rozměry 127×96×60 mm a hmotnost 625 g.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Dostanete totiž pouze dva digitální 4k projektory, tedy nic lepšího
Ony už jsou všechny IMAX sály vybaveny 4K projektory?
Ale jestli to opravdu začali nabízet až teď, tak jim to trvalo docela dlouho.