Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Píšeš, že je o čem psát, aby to nebylo furt to samé dokola a doprovodíš to jediným novým tématem.
To byl příklad. Zrovna probíhá hlasování k Deskthority Awards 2016, kde je vypíchnutá řada skutečně významných témat za poslední rok. Ne, vesměs to není úplně na novinky, ale kdyby člověk šel u dílčích témat víc do hloubky, dal by se z toho dostat kvalitní obsah netriviálního rozsahu.
Já jsem spíš toho názoru, že bys na tohle téma (novinky v klávesnicích/myších) mohl napsat speciální článek.
Velmi vážně jsem nad tím uvažoval a na seznamu mám nějaký přehledový článek třeba aspoň o „poslední době“.
Nimcéně pokud dobře koukám, tak už jsi více než rok na abclinuxu nic nevydal.
Kecám do překladů Jaderných novin. Ty vycházejí skoro každý týden.
Jinak abych explicitně reagoval na to, co mě pálí nejvíc z tvého příspěvku: „IMHO je problém spíš v tom, že se píše o tom, o čem „redakce“ dostane tiskovku od PR oddělení.“ ... ano, vidím to velké IMHO, nicméně já musím adekvátně důrazně říci, že to je BLBOST. To je možná specialita na Živě, já ryze podle tiskových zpráv nepíšu (a nejen pro jejich často nízkou odbornou kvalitu a v případě těch českých často diletantský překlad).
Na Živě jsem rezignoval, nicméně občas nahlédnu na PCTuning nebo Svět Hardware. V obou případech je většina „zpráviček“ přebraná buď z TZ, nebo od někoho jiného, kdo je vzal z TZ. Ostatně, ty TZ mi chodí taky. -_-
Na Diit je to podstatně lepší, ale pokud se podívám třeba na ty periferie, tak tam vidím skoro výhradně věci, které zrovna moc nevybočují a popis nejde k jádru pudla – čeho že jsou to rebrandované prototypy od kterého ODM/OEM. To ostatně skutečně vede na skutečný problém s absencí novinek v řadě odvětví: „nový“ produkt ve skutečnosti často nebývá až zase tak nový.
Nevím, co považuješ za smysl existence webů o IT.
Pod „herními“ značkami se tady prodávají předražené průměrné, ba až podprůměrné produkty. Recenzent, který do toho vidí a dokáže vyhmátnout to, co za ty peníze skutečně stojí, dělá čtenáři – potenciálnímu kupci – službu.
A jelikož jsem v zásadě objektivista, jde mi o parametry, které mají reálný dopad na životnost nebo použitelnost produktů.
Tiskni
Sdílej: