Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Úvodem mi dovolte připomenout, že rekapitulace roku 2015 byla v režii mnoha autorů mnoha českých IT webů. Letos to bude jinak, společné ohlédnutí se nekoná, takže se toho chápu já, formou stručnější.
Každý rok se koná akce CES v americkém Las Vegas. Na té letošní se objevila spousta nových foťáků, od 100Mpix středoformátů až po větší přítomnost kompaktů se 4k videem. Objevilo se první 1TB M.2 SSD a o několik dnů později představil Dell takovou revoluci v monitorech, první 30palcový 4k OLED model. A Lenovo s HP ukázaly notebooky s OLED panely. Mezi zdroji v lednu Seasonic představil jeden s certifikací 80Plus Titanium a 10letou zárukou. Seagate zase popřel svá slova a uvedl první disky plněné heliem. AMD dokončila Opterony A110 s ARM jádry, no a Intel přiznal, že tempo tick-tock vývoje nestíhá a přechází na tick-tack-tock (či přesněji řečeno PAO) – což ostatně platilo již pro v té době existující architektury CPU.
Někdy v únoru se objevily první informace o tom, že AMD Zen pro servery nabídne až 32jádrové procesory. Toto téma se táhne dodnes a uvidíme, jestli to stihne dříve AMD, nebo Intel. V téže době skončilo mnohaleté čekání. Čekání na den, kdy výrobce, který jako první na světě prezentoval full-frame D-SLR, ji skutečně uvede. Pentax K-1 ukázal, že konkurence si nemůže dovolit spát, ani šroubovat ceny vzhůru.
Po embedded verzi se objevilo i standardní kabelové rozhraní DisplayPort 1.4 s podporou až 8k monitorů. Sigma představila obří Foveon s 1,2× cropem, Nikon zase vynikající kompakty s 1" snímači, které však dodnes nevyrábí (kvůli zemětřešení v Kumamoto, které postihlo výrobnu snímačů Sony a jiné subjekty).
V dubnu se začaly objevovat první Pascaly od Nvidie, resp. informace a fotografie reálných produktů. Dozvěděli jsme se také, jak to bude s novými architekturami GPU od AMD.
Na začátku května se Intel přestal považovat za výhradně PC firmu. Objevil se zvláštní fotoaparát, digitální Leica bez displeje. Na trh přišla první grafika s FinFET GPU, Nvidia GeForce GTX 1080 a krátce po ní GTX 1070. Canon předvedl svou příští generaci, tedy 120Mpix zrcadlovku.
V červnu se objevila nejnovější generace neorganických záznamových médií, Verbatim představil 100GB BDXL-R média typu MDISC.
AMD na začátku prázdnin přichází se svou první FinFET grafikou, Radeonem RX 480. Na trhu se objevuje první 4TB 2,5" SATA SSD, Samsung EVO 850. Víme, jak bude vylepšena PlayStation 4 v očekávané verzi Neo.
Doslova revoluci ohlašuje v srpnu Intel: bude vyrábět pro fabless partnery ARM čipy 10nm procesem.
V září přichází žeň novinek o SSD. Víme, že výrobci jsou schopni jít na desítky TB. O něco později uvádí AMD Radeony RX 470 a RX 460. Canon představuje 30Mpix EOS 5D Mark IV. Hovoří se o tom, že si Samsung možná licencuje GPU technologie od AMD či Nvidie. O dva měsíce později tak učiní Intel u AMD.
V říjnu se objevuje první 1TB SDXC karta. Nvidia uvede vedle GeForce GTX 1050 také verzi Ti. Ale nesmíme zapomenout na výstavu Photokina, která toho každé dva roky přinese opravdu hodně. Takže namátkou je tu nový Olympus OM-D E-M1 Mark II či Panasonic GH5 se sice jen 4k videem, ale zato v 60p a 10bit HDR a se vzorkováním barev 4:2:2. Nesmím zapomenout ani na 42,4Mpix Sony A99 Mark II, 50Mpix středoformát od Fujifilmu či nový standard paměťových karet CFexpress s rychlostí až 8 GB/s.
Na UC Berkeley dokázali vyrobit revoluční 1nm tranzistor řízený uhlíkovou nanotrubičkou. A po zbytek roku se vlastně už jen čekalo, jestli tedy AMD uvede ten Zen ještě v roce 2016, nebo až 2017. V době, kdy píši tyto řádky, to ještě plně jasné není.
Ale což, bez ohledu na Zen byl tohle opět hodně zajímavý rok. Po pár letech přešlapování konečně došlo na grafické karty s FinFET GPU, které představovaly skok vpřed. Na poli CPU se sice nic zásadního nedělo, ale dokud se neobjeví Zen reálně v obchodech, nemůžeme soudit, jakou změnu na trhu vyvolá. Všechno ostatní jsou „jen“ evoluční kroky, snad jen na ty umělé formy uhlíku můžeme dychtivě vyhlížet, ať už jde o nanotrubičky, nebo grafen jako takový.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: