Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Před více než dvěma roky (vlastně to za pár měsíců budou roky tři) to bylo poprvé, kdy AMD, tehdy pod vedením „revolucionáře“ Roryho Reada oznámilo, že bude měnit zavedené pořádky, kdy firma po léta dělala prakticky výhradně x86 procesory. A vlastně tak i naváže na svoji původní tradici, kdy kupříkladu RISCové procesory řady AMD 2900 zanechaly významnou stopu v historii IT. Tehdy před dvěma a půl léty AMD oznámila, že vedle x86 přinese i ARM Opterony. Řada Opteronů A1100 se však rodila hodně pomalu, hodně v bolestech a teprve až nyní můžeme říci, že je tady a je možné s ní počítat přímo, ne jen sedět nad prezentacemi s hezkými slajdy.
Řada CPU Opteron A1100 je primárně určena pro datová centra. Využívá 64bit ARM architekturu a konkrétní procesor nese osm ARM jader typu Cortex-A57 (ty už mimochodem mají nějakou dobu výkonnějšího modernějšího nástupce, Cortex-A72). Nese celkově 8 MB L3 cache, 4×1 MB L2 (vždy sdílenou pro dvojici jader a zejména paměťový řadič pro DDR3 i DDR4 s podporou ECC a dvojici 10Gbit ethernetů. Celkově je podporováno až 128 GB paměti na CPU, k dispozici je dále osm PCI Express linek typu 3.0, čtrnáct 6,0Gbps SATA portů a další prvky dodatečné výbavy včetně koprocesorů.
Opteron A1100 je nabízen ve třech variantách: dva osmijádrové modely A1170 a A1150 a čtyřjádrový Opteron A1120. Nejvyšší model pracuje na taktu 2,0 GHz s TDP 32 W, střední model na 1,7 GHz se stejným TDP, čtyřjádro se s 1,7GHz taktem vejde do 25W TDP. Z toho se mimo jiné ukazuje, že A1170 představuje ty nejpovedenější kousky křemíku z waferů a dál to jde sestupně. Podpora v Linuxu je zajištěna, minimálně přímo sama AMD uvádí Red Hat a Suse, dále pak hovoří o Enea a Linaro.
Japonský specialista na co nejvyšší kapacity SSD představil svůj další milník. Nová řada SSD-13000M nabízí kapacity 10 a 13 TB. Jde o SSD s rozhraním 6,0Gbps SATA, což s ohledem na množství NAND flash čipů uvnitř znamená, že výkonově pojede SSD na velmi malý zlomek svého potenciálu. Jediné ale, co v tuto chvíli víme, je opět použití vlastního firemního NAND flash řadiče bez bližšího upřesnění. Vážně nelze brát ani graf srovnávající výkon této nové řady v čase s jinými produkty, neboť tentýž graf používá marketingové oddělení firmy už několik let. Co se cení, je možnost vedle standardního využití plné kapacity použitých MLC NAND flash čipů používat SSD i v tzv. High Durability Mode (pSLC mode), kdy je kapacita SSD poloviční, ale životnost SSD v zápisu trojnásobná. Použité čipy jsou 15nm MLC, tedy Toshiba-SanDisk. Záruka na tato SSD je tříletá.
Předchozí výrazně negativní zkušenost Qualcommu s 20nm výrobou ARM SoC SnapDragon 810 u TSMC má očekávanou dohru. Qualcomm tehdy řešil špatné provozní parametry čipů, kdy musel jít s takty dolů a spousta produktů velkých zákazníků trpěla přehříváním a tuto zkušenost nehodlá riskovat znovu. O výrobu nástupnického ARM SoC SnapDragon 820 se postará (a nepochybně v těchto dnech již ve velkém stará) jihokorejský Samsung. Jeho výrobní procesy typu 14nm FinFET jsou momentálně tím nejlepším co je ARMovým výrobcům k dispozici. Není v tuto chvíli jasné, jestli Qualcomm vyjednal výrobu nejnovější variantou 14nm LPP (low-power plus), nebo původní 14nm LPE (low-power early). Do téhle rovnice vstupuje i vytížení výrobních linek, o které se vedle Applu stará i samotný Samsung se svými vlastními ARM SoC, ale pořád by to neměla být ani vzdáleně taková blamáž jako se SnapDragonem 810. A pro Samsung jsou tyhle zakázky důležité i proto, že svoje smartphony nabízí i ve variantách s čipy právě od Qualcommu.
Organizace JEDEC vydala novou specifikaci zahrnující typ pamětí GDDR5X do používaných standardů. GDDR5X využívají vedle DDR i QDR režim a díky novým výrobním procesům zachovávají běh jen s 1,35V napájením, což dále prospěje nevalné energetické bilanci dosavadních moderních GDDR5 čipů. Tento standard tak díky malé, byť zpětně nekompatibilní, úpravě přežije i nadále, po boku HBM, resp. HBM2. Aktuálně to tedy vypadá tak, že GDDR5X paměti by letos na grafických kartách mohly přinést o polovinu vyšší propustnost oproti nejrychlejším GDDR5, plus k tomu zde bude HBM2 s dvojnásobnou propustností oproti nejrychlejším GDDR5. AMD podporu GDDR5X přidává k chystaným 14nm GPU, podobný krok lze možná očekávat i u Nvidie.
Druhou generaci HBM pamětí už naplno vyrábí Samsung, čím na trhu přibývá další významný výrobce. Používá přitom 20nm proces (tedy pre-FinFET) a v čipu jsou vždy čtyři vrstvy paměti a jedna řídícího čipu. Současný čip nabízí kapacitu 4 GB, přičemž do budoucna Samsung, specialista na vrstvení křemíkových die, počítá i s 8+1vrstvou variantou s kapacitou 8 GB. Tímto se pomalu otevírají dosud netušené možnosti růstu kapacit grafické paměti na kartách, kde aktuálně stojíme na 8GB či 12GB limitu s GDDR5 čipy, pročež první generace grafik s HBM (AMD Radeon Fury) nabízí pouze 4GB paměť.
Na aktualizaci vůbec prvního novodobého přístroje s výměnnými objektivy od Fujifilmu jsme si počkali řadu let. X-Pro1 nyní dostává nástupce, dálkoměr/bezzrccadlovka X-Pro2 povyšuje snímač z 16 na 24 megapixelů, samozřejmě opět v uspořádání matice X s bayerovou maskou. O co je tohle řešení méně vhodné pro video (dodnes Fujifilm zápasí zejména s moaré), o to lepší je na fotografie. Snímač si troufá na ISO 200 až 12800, ve spojení s elektronikou jsou k dispozici i ISO 100 a až 51200, nechybí podpora 14bit RAWů, Fujiflm zapracoval na autofocusu (273 bodů, z toho 77 fázových), výborném třípalcovém displeji s 1620k body (1024×768) a závěrka již tradičně umí mechanicky až 1/8000, elektronicky pak 1/32000. Paměťové karty typu SD lze osadit dvě, z toho jedna může využívat vysokorychlostní rozhraní UHS-II. S dodávaným akumulátorem tenhle fotoaparát vydrží na pořízení 350 snímků (dle metodiky CIPA). Ze softwarové výbavy pak přibyl mimo jiné režim simulace filmu Fujifilm Neopan Acros.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tehdy před dvěma a půl léty AMD oznámila, že vedle x86 přinese i AMR Opterony. Řada Opteronů A1100 se však rodila hodně pomalu, hodně v bolestech a teprve až nyní můžeme říci, že je tady a je možné s ní počítat přímo, ne jen sedět nad prezentacemi s hezkými slajdy. Řada CPU Opteron A1100 je primárně určena pro datová centra. Využívá 64bit ARM architekturu a konkrétní procesor nese osm ARM jader typu Corte-A57 (ty už mimochodem mají nějakou dobu výkonnějšího modernějšího nástupce, Crotex-A72).