V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Na začátku loňského září jsme si „řekli“ pár slov o chystaném nejnovějším přírůstku mezi x86 APU firmy AMD. Tento model zvaný A10-7890K byl konečně oficiálně představen a v dohledné době se objeví v prodeji. Potvrzují se tak některé parametry, jiné zpřesňují. Nový model je tím nejlepším a patrně posledním, co AMD nabídne v 28nm generaci. CPU část, tedy čtyřjádrový procesor rodiny „Godavari“ (někdy též označované za „Kaveri Refresh“) má základní takt 4.1 GHz a Turbo takt 4,3 GHz. GPU část je obligátní Radeon R7 s 512 stream procesory, jehož takt roste z dosavadních 866 MHz (u APU A10-7870K) na 900 MHz. Dá se tedy říci, že nejnovější APU je o zhruba 5 % rychlejší než dosavadní top model A10-7870K, a to při zachování TDP 95 W. V tuto chvíli už asi není podstatné, jestli AMD tento model uvádí díky nějaké další dílčí optimalizaci výroby na 28nm procesu, nebo se jí prostě nashromáždilo ve skladech dostatek kvalitních čipů, které dané parametry utáhnou při dané hodnotě spotřeby. Důležité je, že tento upgrade nepřichází sám, ale i s novými základními deskami, vedle socketu FM2+ přichází také inovované modely pro obstarožní AM3+.
Nové základní desky nejsou nijak nové čipsetově, ani procesorovou výbavou. Procesory x86 od AMD jsou stále totéž, tedy řada FX pro patici AM3+ a APU pro FM2+. Čipsety se také nemění, špičkami svých řad jsou AMD 990FX pro AM3+, resp. AMD A88X pro FM2+. Jakkoli tedy zaostává výbava, například v (ne)podpoře PCI Express 3.0, přesto je zde velký prostor pro inovace., Mnohé letošní desky od výrobců pro tyto starší patice tak letos přinesou (a již přinášejí) podporou sběrnice USB 3.1 Type C, realizovanou pochopitelně přídavným řadičem od ASMedia, tak sloty typu M.2 pro současná moderní SSD.
V tomto kontextu se sluší doplnit, že AMD se i nadále trápí, firma opět vykázala výraznou ztrátu a trápit se bude i minimálně v Q1 2016. Jestli se jí podaří udržet na vlně vývoje, který směřuje ke grafickým procesorů generace GCN4 vyráběných jen tak mimochodem 14nm FinFET procesem u GlobalFoundries/Samsungu, a také k x86 procesorům řady „Zen“ vyráběným tamtéž, je otázka. Doufejme že ano, protože zatím se všeobecně očekává, že zejména Zen bude pro AMD podobná vzpruha jako svého času architektura K7 (Athlony). Jestli ne, bude to hodně, hodně špatné.
SSD řadič Silicon Motion SM2246EN je fajn, ale má jeden nedostatek: dokáže řídit chod maximálně 2TB SSD, což je hranice, která bude letos prolomena. Někteří velikáni jako Samsung na to jdou vývojem vlastního řadiče, Mushkin volí cestu jinou, výrobně složitější, ale konstrukčně levnější. Jeho technologický demonstrátor 4TB SSD je tvořen dvěma 2TB SSD s uvedeným řadičem, spojeným do JBODu. Zatím není jasné, jestli a případně za jakou cenu tohle SSD půjde do prodeje, mělo by to snad být někde kolem čtvrt dolaru za gigabajt. SSD trpí na nízké hodnoty IOPS, 10k pro náhodný zápis, nicméně i tak je to daleko více než běžné spotřebitelské pevné disky. Tak se nechme překvapit, jaká letos bude nabídka 4TB SSD (ať již PCIe/M.2, nebo prostě SATA) a kteří z menších / „fab-less“ výrobců takové modely skutečně uvedou do prodeje. Výhledově by ale měly zlevnit kapacity doteď tolik nekupované, tedy 0,5 TB a vyšší (podobě jako se loni staly lukrativnějšími 240/256GB SSD).
Když se řekne Seasonic, mnozí nemají ani potřebu hledat detailní rozbory konstrukce a automaticky takový zdroj považují za kvalitní. Seasonic jim k tomu dává důvod i u nové řady zdrojů s dosud nejvyšší certifikací 80Plus Titanium, která jako první garantuje danou účinnost i pro pouze 10% zatížení. Na trh zamíří modely s výkony 650, 750, 850 a 1050 W, které v rámci stejné řady doprovodí 550W a 1200W zdroj s certifikací 80Plus Platinum. Záruka v délce 10 let snad garantuje kvalitu, ve výbavě pak nechybí věci jako semi-pasivní chod, kdy se ventilátor ve zdroji roztáčí až od 45% zátěže. To dává šanci, že běžné dnešní PC, které umí být velmi úsporné v klidovém chodu v desktopovém prostředí, tak bude napájeno zdrojem de facto „pasivním“. Jednu věc bych ale z toho aktuálního nedostatku informací Seasonicu vytkl: kompletně odpojitelnou kabeláž včetně napájení základní desky.
Když HGST (dnes divize Western Digital) uváděl první heliové disky - tehdy 6TB disk He6 s technologií HelioSeal - nechala se společnost Seagate slyšet, že v tom nespatřuje budoucnost. Vedly se řeči o náročnosti technologie, kdy helium je velice prchavé a má tendenci unikat cestami, které prostě výrobce pevného disku nemůže uhlídat. HGST zatím dokazuje, že to asi zvládli na první dobrou, dnes má v nabídce více disků včetně 10TB modelů a zdá se, že z helia, které umožňuje umístit hlavičky a plotny blíže k sobě, a tedy jich do šasi disku nacpat víc, se stane běžná technologie.
Dnes je jasné, že zástupci Seagate v podstatě lhali, protože pokud nevyvinuli vlastní heliovou technologii „přes noc“, tak na ní museli buď přímo pracovat, nebo práce plánovat už v době, kdy se od helia distancovali. Ale to jim jistě rádi odpustíme, pokud jim helium umožní uvádět kvalitnější pevné disky a udržet konkurenceschopnost vůči Western Digitalu / HGST.
Velice zajímavé, až podezřelé je i to, že se nyní Seagate s HGST přesně shodují v některých parametrech. Oba nyní mají na trhu 10TB 3,5palcové disky se 7 plotnami, 14 hlavičkami a heliem uvnitř. A jen tak mimochodem, Seagate těmto svým heliovým diskům první generace přiřazuje hodně nadstandardní hodnotu MTBF (střední doba mezi poruchami), celých 2,5 miliónu hodin. Nový disk je každopádně tady, míří primárně na datová centra a spolu s ním Seagate také uvádí 8TB disk, který je hodně zajímavý tím, že se obejde bez SMR. To je dobrá zpráva, jelikož se SMR a nutností při zápisu řešit ovlivňování okolních překrývajících se stop výrazně klesla rychlost zápisu dat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
"Tepelná vodivost helia je tři milionkrát větší než u mědi při pokojové teplotě"Pochybuji že v těch discích mají supratekuté helium o teplotě jen pár stupňů nad absolutní nulou :-P Plynné helium samozřejmě nemá takovou tepelnou vodivost.
Tepelná vodivost helia je tři milionkrát větší než u mědi při pokojové teplotě.Porovnávají měd při pokojové teplotě, ale teplota helia tam zmíněná není. A světe div se, měli namysli supratekuté helium (teplota jen pár stupňů nad absolutní nulou)
Navíc má supratekuté helium největší tepelnou vodivost ze všech doposud známých látek.Jinak doporučoval bych nespoléhat se na českou Wikipedii, ale rovnou používat anglickou. Články na ní jsou téměř ve všech oborech mnohonásobně kvalitnější, rozsáhlejší a přesněji vyjádřené.