Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Hodně vtipné vyústění neustálé honby za až nesmyslně tenkými výrobky podle všeho představí Apple v nepříliš vzdálené budoucnosti. Jak víme, firma si vedle spousty jiných produktů zakládá jak na iMacích integrujících do monitoru celý počítač, tak na samostatných monitorech, kde už pár let Apple využívá flexibility rozhraní Thunderbolt kombinovaného s DisplayPortem. Rozlišení 2560×1440 ani 3840×2160 už ale nedostačují, někteří výrobci PC periferií (Dell, HP, Philips) již představili či přímo prodávají 5k monitory s rozlišením 5120×2880 a Apple si nemůže dovolit zůstat stranou.
Jenže jak to udělat, aby třeba i tenoučký Macbook Air s pomocí jednoho prťavého konektůrku na těle a poddimenzovaného Intel x86 CPU+GPU utáhl takové rozlišení s dostatečným refreshem a poradil si i s hardwarovou akcelerací videí v takto vysokých rozlišeních? Řešení je jednoduché: integrujeme do monitoru výkonnější GPU, do kterého bude data valit právě jediný kabel skrze ten jediný konektor, kterým mnohé stroje od Applu disponují.
Má to své výhody. Ať již k monitoru připojíte jakékoli (připojitelné) zařízení Apple, bude mít k dispozici rozlišení 5120×2880 / 60Hz a hardwarovou akceleraci videa, 3D či desktopu jako takového. Jen se tak nějak nejde zbavit dojmu, že tohle je řešení problému, který je důsledkem marketingových snah o nesmyslně tenké přístroje, odkud muselo jednoho dne prostě být „vykastrováno“ alespoň nějak elementárně výkonné GPU (což opravdu to, co Intel integruje například do CPU řady Core M, není ani omylem).
Lze předpokládat, že použité řešení bude stavět spíše na nějaké okousané variantě GPU AMD Polaris, neboť jde o báječně-14nanometrové řešení, navíc ve výkonnostním segmentu, kde podle všeho Nvidia počítá s určitým dožíváním 28nm generace čipů.
Ono se to celé vlastně nijak neliší od těch neustále se vracejících snah o externí grafiky pro notebooky. Ale na rozdíl od Applu, který to použije pro specifické řešení, tohle nikdy nefungovalo. No, uvidíme s čím přijdou FinFET GPU, už teď se ví o jedné základní desce, která sice nemá moc slotů, ale zato přímo na sobě integruje plnohodnotnou GeForce GTX 970, což je popravdě asi ještě „úchylnější“ řešení než to, co vymyslel Apple pro své monitory.
Ono to totiž celé dává až takový smysl, že už v závěru 28nm éry si Nvidia troufala do největších notebooků nabízet takřka plnohodnotnou desktopovou grafiku a s příchodem 16nm FinFET generace se z toho stává oficiální politika firmy. Mobilní grafická řešení generace Pascal již nebudou mít písmenko M v názvu. Půjde totiž o víceméně plnohodnotné ekvivalenty desktopových grafik, jen jejich řízení provozních parametrů bude nastavené přísněji, aby se udržely v mezích daných chladícími schopnostmi daného notebooku. Jak to bude v reálu vypadat, to se dozvíme na podzim, kdy se první notebooky s GeForce GTX 1070 a GTX 1080 mají objevit.
Jinak do nižšího segmentu skutečně zamíří grafická karta od Nvidie s novým 16nm FinFET GPU. Jak prozradil ve svých materiálech výrobce Inno3D, model GeForce GTX 1060 bude s výkonem někde mezi GeForce GTX 980 a GTX 970. Již delší dobu se ví o tom, že po světě koluje několik desítek vzorků této grafiky a vydána jistě bude v nepříliš vzdálené budoucnosti (možná podle toho, jak budou probíhat doprodeje adekvátně výkonných karet starší 28nm generace). Otázkou nezodpovězenou je, zdali řada GTX 1060 ponese nějaké vlastní menší GPU, nebo jak je u Nvidie již poměrně tradicí, naopak využije defektnější kusy z výroby GPU GP104, které nacházíme i v GeForce GTX 1070 a GTX 1080. Je možné, že dojde na obojí, přičemž GP104 se uplatní ve vyšším Ti modelu řady GTX 1060 a nižší GPU – říkejme mu GP106 – nalezne uplatnění v GeForce GTX 1060, případně později v nějaké té – no, název GeForce GTX 1050 je už obsazen. Tak se nechme překvapit. Každopádně GP106 by mohlo nést celkových až 1536 CUDA jader, což je shodou okolností počet, který využívala hi-endová GeForce GTX 680 před 4 lety.
Téměř za celou éru x86 APU AMD jsme se nijak zásadně neposunuli v některých klíčových parametrech. Ano, původní 32nm Llano trochu vybočovalo svými 384 stream procesory ještě VLIW éry, ale od té doby dál (Trinity - Richland - Kaveri - Carrizo) to bylo o maximálně 4 CPU jádrech a GCN GPU s maximálně 512 stream procesory. Ani poslední, celkově 7. generace x86 APU AMD (poslední před příchodem prvních FinFET APU) nepřináší změnu. Jader CPU jsou čtyři kousky, GPU má 512 jadérek (a tváří se jako 8core), ale celkově jde opět o příjemnou malou evoluci.
V tomto konkrétním případě to znamená použití CPU architektury Excavator („pre-Zen“ ) a GPU architektury GCN poslední generace, tedy například včetně hardwarové akcelerace 4k H.265 videa. Podporované jsou paměti typu DDR3 i DDR4, APU nese 12 linek PCI Express 3.0 a obslouží celkem tři nezávislé grafické výstupy. Oproti Kaveri je zde až 50% nárůst výkonu CPU jader, a to u 15W ultramobilních čipů – tím AMD poukazuje na všechny další optimalizace v energetické efektivitě a řízení provozních parametrů. Podařilo se ještě trochu optimalizovat 28nm výrobu tak, aby se čipy vešly do daného TDP při vyšších taktech. Dále je zde již z Carrizo známý AVFS (Adaptive Voltage and Frequency Scaling) a nově Reliability Tracker, s nímž lze dosahovat o zhruba 100 MHz vyšší takty. Z ultra-miniaturních APU je převzat STAPM (Skin Temperature Aware Power Management), který u desktopových čipů skýtá také velké možnosti, a konečně umí Bristol Bridge lépe zvedat takt při použití pouze 1 CPU jádra. Celkově tyhle drobnosti dávají v součtu něco, co se AMD rozhodla uvést na trh, přestože za zhruba půl roku bude uvádět novou, možná přímo revoluční nástupnickou architekturu s novými CPU i GPU jádry a na novém FinFET procesu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem konečně našel ten původní text na toto téma:
If your son has requested a new "processor" from a company called "AMD", this is genuine cause for alarm. AMD is a third-world based company who make inferior, "knock-off" copies of American processor chips. They use child labor extensively in their third world sweatshops, and they deliberately disable the security features that American processor makers, such as Intel, use to prevent hacking. AMD chips are never sold in stores, and you will most likely be told that you have to order them from internet sites. Do not buy this chip! This is one request that you must refuse your son, if you are to have any hope of raising him well.
Odkaz nebude, zdá se, že web Shelley the Republican už to zabalil, protože proti Trumpovi by vypadali jako umírněné křídlo. :-)