Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 01:01
XKCD česky.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Luboš Doležel, písmo: Tereza Sýkorová
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Podivej se na vybaveni trebas hasycu ...Jauvajs!
rekni mi, kam se CR technologicky posune tim, ze si za 20G pronajme gripeny.Pronájem gripenů bych řadil spíš do těch obyčejných věcí co zmiňuješ výš, než do výzkumu.
Navic tak jako tak, drtiva vetsina opravdu prevratnych objevu byla dilem nahody.Mezi převratným objevem a věcí použitelnou v praxi je spousta nenáhodné dřiny.
zatiaľ prinieslo viac problémov ako vyriešiloJaké třeba? Já vidím hlavně mnohem vyšší spektrální účinnost. OTOH, alespoň jednu AM MW radiostanici bych si zase nechal, při SHTF se hodí mít kanál pro distribuci informací, který se dá chytit na rezavý hřebík.
pokud se budem bavit o "kvalite" obrazu, tak je velmi vyrazne horsi
Mé zkušenosti jsou přesně opačné.
digitalni data stara 20let dnes nikdo neumi precist
Ale no tak…
Analogova data stara tisice let umi precist kdokoli.
Jednak to není obecně pravda, jednak si zkuste porovnat hustotu záznamu těch technologií.
Pokud se pak budem bavit trebas o uchovani informaci, tak digitalni data stara 20let dnes nikdo neumi precist. Analogova data stara tisice let umi precist kdokoli.To se mi nějak nezdá. Archivace digitálu mi přijde jednodušší než analogových nosičů - protože digitál můžeš zduplikovat na novější (generačně nebo datem) nosič. Film ti zplesniví/shoří/rozloží se a nemáš nic.
Fonografový váleček nepřehraje skoro nikdo.Naopak, to mi přijde, jako jedna z technologií, kterou přehrají i za tisíc let. Na rozdíl od většiny ostatních jmenovaných je totiž technologie na jeho přehrávání tak primitivní, že jednodušší už být ani nemůže. Je to jako pastička na myši - nejde nic odebrat, aby by to stále ještě fungovalo.
nepřehraje, celuloidový film taky nenaopak, to je intuitivnější, než windows. odmotáš kousek, podíváš se proti světlu a vidíš pouhým okem, že to je jeden a ten samej obrázek, kterej se v každým okýnku o trochu změní. i na kopiích s dolby DTS je pořád optická zvuková stopa kompatibilní s tou používanou v počátcích zvukového filmu ve třicátých letech.
Zvláštní je, že bys chtěl vládnout zrovna planetě Zemi. Proč ne jen Čechám, Moravě a Slezku? Nebo jen Evropě? Nebo Evropě a Asii? Ne, rovnou celé Zemi.Protože to neuspokojuje mé megalomanské choutky.
Ne, rovnou celé Zemi. Dobře, a když už Zemi, proč už ne Měsíci a Marsu? Proč ne celé galaxii, celému vesmíru?To by se blbě koordinovalo a v podstatě by to mělo do vlády daleko.
Nestačí ti jeden kontinent, ale stačí jedna planeta?Jo.
na zemi se snižuje celkový objem těžitelného materiálu
A co recyklace? Železné stroje můžeš roztavit a vyrobit z nich něco nového → těžba není potřeba. Hodně elektroniky se dá recyklovat ve smyslu znovupoužít (stačí změna softwaru/firmwaru) a ten zbytek se dá rozebrat na součástky a poskládat z nich nové přístroje. Plasty se taky dají tavit a dělat z nich nové, totéž platí pro sklo.
Problém může být spíš s energiemi – uhlí, ropa… – ale na druhou stranu do nás den co den praží slunce a posílá sem úplně novou energii. Možnosti jejího zužitkování budou lepší než dnes, efektivita bude vyšší (ať už přímá slunečné energie, nebo transformovaná na vítr nebo proudění vody).
Dovoz z vesmíru by byl IMHO zajímavý jen kvůli nějakým úplně novým materiálům, které nikde na Zemi nejsou.
podle mě by se ty peníze měly investovat do robotiky, nesouhlasíte?
Tady záleží na způsobu, jakým to uděláš. Můžou to být uzavřené drony, které má jen vláda/armáda a používá je k terorizování vlastního i cizího obyvatelstva. Nebo to můžou být otevřené technologie – svobodný software a hardware – které můžou používat všichni občané (ostatně oni ten vývoj platí svými daněmi) a postavit si takového robota i sami doma, aby jim pomáhal.
I když to vezmu z čistě ekonomického hlediska: pokud jako občan platím skrze daně vývoj nějakého SW a HW, tak od toho SW chci mít zdrojáky pod rozumnou licencí a od toho HW chci plány.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.