Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 09:31
Vyberte vítěze wikisoutěže, kteří dostanou čtyři pěkné ceny. V článku najdete seznam všech nominovaných záznamů. Každému záznamu můžete dát jeden hlas.
V seznamu níže najdete všechny záznamy nominované v rámci wikisoutěže, která probíhala minulý týden. Z přihlášených wiki záznamů byly vyřazeny ty, které nesplňovaly formální pravidla soutěže (záznamy musely být nové, tj. vložené do systému v průběhu soutěžního týdne, a originální, tj. neopsané).
Autoři nejlepších záznamů, které svým hlasováním zvolíte, obdrží ceny od společnosti Verbatim:
Zaškrtněte libovolný počet záznamů, které považujete za hodné ocenění. Nezapomeňte však, že autoři tří záznamů s největším počtem hlasů budou odměněni výhrou.
Začátečníkům bych určitě nedoporučil ani Slackware, ani Debian, protože kladou na uživatele-administrátora docela velké požadavky (ruční editace konfiguračních souborů atp.)...je IMO vyložený blábol.
Až tohle hlasování skončí, mám v úmyslu hodit tam něco takového:
Jakou distribuci pro začátečníka
Na tuto otázku rozhodně neexistuje Jediná Správná Odpověď™. Každý má jiné zvyky, jiné požadavky, každému vyhovuje něco jiného, takže neexistuje jediná distribuce, která by vyhovovala všem. (Kdyby tomu tak bylo, není jich tolik.)
Za distribuci vhodnou pro začátečníka se obvykle označuje taková distribuce, která má za cíl, aby se uživatel pokud možno nesetkal s nutností něco nastavovat ruční editací konfiguračních souborů či ovládat systém z příkazové řádky (Nicméně pokud tento způsob preferuje, i tyto distribuce mu to umožní.) Jako nejvýznamnější zástupce takových distribucí jmenujme například SUSE, Mandriva Linux (dříve Mandrake Linux), Ubuntu a jeho deriváty (Kubuntu, Xubuntu)
Mezi hlavní výhody tohoto typu distribucí patří snadná instalace ("Instalace tohohle Linuxu je tak jednoduchá, že když nasypeš zrní kolem entru, tak to zvládne i slepice", zdroj) a ve výchozí konfiguraci dostupnost mnoha grafických nástrojů, které uživateli mají usnadnit budoucí správcovské úkony, jako je instalace softwaru či změna konfigurace. Jako další výhodu uveďme snahu vývojářů těchto distribucí předvídat problémy, se kterými se může uživatel setkat, a navrhnout jejich řešení, které od uživatele zpravidla nevyžaduje víc než pár kliknutí.
Na druhou stranu spektra jsou stavěny distribuce, které se obvykle začátečníkům příliš nedoporučují. Z nejznámnějších jmenujme Debian, Gentoo či Slackware. Tyto distribuce nejsou primárně určeny začínajícím uživatelům, ale těm, kteří mají s Linuxem již nějaké zkušenosti.
To v žádném případě neznamená, že jsou pro začátečníky nevhodné. I tyto distribuce obsahují pomocné grafické programy, které uživateli zjednodušují správu - mnohé z těchto programů nejsou nijak specifické pro distribuci a distribuce se často liší pouze v tom, jestli daný program ve výchozí instalaci je nebo není obsažen. Rozdíl spočívá spíše v tom, že na začátečníky se ohledy příliš neberou, takže se člověk pravděpodobně dříve dostane do situace, v níž je potřeba hledat návod na webu či se ptát v poradnách. (Do takové situace se uživatel nicméně s největší pravděpodobností dostane i se "začátečnickými distribucemi")
V takovém případě nicméně všechny distribuce - začátečnické i ty pro zkušenější - nabízejí rozsáhlou dokumentaci, webové nebo e-mailové konference, kde je možné nechat si poradit od uživatelů - způsob řešení problémů tedy bývá podobný bez ohledu na to, jakou distribuci máte. (U některých je možné zakoupit si placenou podporu.)
Obecně se nedá doporučit, kterou distribuci zvolit. Pokud máte nějakého známého, který Linux používá, můžete zkusit stejnou distribuci, jakou má on. Má s ní zkušenosti a pravděpodobně vám bude schopen poradit, protože již řešil problémy, které možná budete řešit také.
Pokud žádného takového známého nemáte, nejvhodnější postup je pravděpodobně projít webové stránky výrobců jednotlivých distribucí, zjistit si co nejvíce informací a podle nich vybírat. Mnohé distribuce mají Live CD (Live DVD) varianty, které umožňují vyzkoušet si danou distribuci bez instalace na pevný disk - pokud to připojení k Internetu umožňuje, je zkoušení různých Live CD pravděpodobně nejlepší cesta, jak určit, která distribuce je pro vás právě ta pravá.
Preklep v nastaveni data vydani clanku?
Řekl bych, že většina stránek bude menšina. Mám zkušenosti, že z výsledků jim stránky mizí, některé se tam nedostanou, ani když si přihlásím web k zaindexování a robot je projde. A to je ještě třeba odečíst stránky, u kterých odkaz na cache není uveden.
Google bych přirovnal ke ztrátové kompresi, kde se jednotlivá data dohledávají podivnou heuristikou. Ostatně např. se mi nepodařilo z Googlu vymámit, jak se k diskutované stránce dostal. Na šťastné generování adres nevěřím.
Ostatně např. se mi nepodařilo z Googlu vymámit, jak se k diskutované stránce dostal.Že by Sitemaps nebo RSS?
Oboji na abicku je a google je zna.
zitra .. Viz puvodni clanek
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.