Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Skupiny jsou naše odpověď na požadavky týkající se lepšího způsobu prezentace různých sdružení, organizací, spolků a komunit, které se v ČR kolem Linuxu a open source formují. Doposud bylo možné prostřednictvím AbcLinuxu.cz informovat o komunitních aktivitách jen v rámci zpráviček nebo blogů. Skupiny nabízejí úplně nový koncept: váš portál v rámci portálu AbcLinuxu.cz.
Poznámka: Podporu pro skupiny naprogramoval Luboš Doležel (podobně jako většinu věcí, které se objevily přes léto). Vizte jeho zápisek v blogu, kde zmiňuje Skupiny.
Skupiny na AbcLinuxu.cz jsme pracovně nazývali subportály – a je to výstižné označení. Každá skupina má svou unikátní adresu ve tvaru abclinuxu.cz/skupina, na které může vydávat články, spravovat wiki a diskutovat ve vlastním diskusním fóru/poradně.
Věříme, že budou Skupiny přínosem pro nové i existující organizace. I v případě, že má vaše sdružení již své zavedené webové stránky, bude určitě ku prospěchu, když založíte svou skupinu na AbcLinuxu.cz – představíte tak svůj projekt většímu okruhu lidí a umožníte pravidelným i příležitostným návštěvníkům využívat všechny funkce, které AbcLinuxu.cz nabízí.
Založení nové skupiny je podmíněné schválením ze strany adminů AbcLinuxu.cz. Prosíme zástupce existujících organizací a ty, kdo by chtěli založit zcela nové skupiny, aby kontaktovali redakci na redakceZAVINÁČabclinuxu.cz a připojili stručný popis zamýšlené skupiny. Skupinu pak založíme obratem a budete s ní moci okamžitě začít pracovat.
Snažili jsme se ovládání skupin připravit tak, aby bylo pokud možno intuitivní a jednoduché jak pro jejich správce, tak pro uživatele a návštěvníky. Přesto samozřejmě uvítáme vaše nápady a připomínky k vylepšení vzhledu, ovládání a funkčnosti celkově.
Na hlavní stránce sekce Skupiny najdete výpis všech skupin, které byly doposud založeny. Ve výchozím nastavení se zobrazuje deset prvních skupin, přičemž pořadí určuje výše skóre. Obojí nastavení můžete změnit na konci výpisu:
Protože jsme chtěli, aby měly skupiny co možná nejatraktivnější URL, jsou adresy skupin vytvářeny podle vzoru abclinuxu.cz/nazev_skupiny (tedy nikoliv abclinuxu.cz/skupiny/nazev_skupiny). Na této adrese najdete popis příslušné skupiny, informace o počtu členů, článků apod. A také výpis článků, wiki stránek a v neposlední řadě vlastní diskusní fórum, které si můžete snadno „přilepit“ k ostatní poradnám přímo na hlavní stránku AbcLinuxu.cz.
Uživatelé AbcLinuxu.cz se mohou na hlavní stránce skupiny zaregistrovat a stát členem dané skupiny. Na e-mail vám pak budou chodit oznámení o nových článcích vydaných na stránkách skupiny. Kromě toho se můžete podílet na životu skupiny přispíváním do wiki nebo diskusního fóra.
Podobně jako registrovaným uživatelům, i skupinám se počítá skóre. Sčítají se body za aktivitu (články, wiki záznamy, příspěvky v diskusi), ze kterých je pak nelineární funkcí vypočítáno skóre. Hodnotu skóre můžete použít pro letmý odhad aktivity ve skupině, ale také je skóre výchozím kritériem pro určování pořadí skupin ve výpisu na abclinuxu.cz/skupiny.
Stejně jako vše ostatní na portálu, i Skupiny chceme průběžně vylepšovat. V tuto chvíli se soustředíme především na aktivnější prezentaci obsahu, který se objevuje ve skupinách, na dalších stránkách portálu. Chceme, aby se návštěvníci o skupinách dozvěděli co nejvíce. Zatím máme pouze skromný boxík na hlavní stránce portálu (pod výpisem blogů), což nám nestačí. Jak a kde byste informace o dění ve skupinách prezentovali vy? Kde byste takové info chtěli a kde by překáželo?
Kromě toho je v plánu úplně nová sekce Distribuce, kde bude shromažďován obsah portálu týkající se jednotlivých distribucí. Skupiny, které jsou tvořeny kolem uživatelských komunit distribucí (z již založených je to Arch Linux a Ubuntu) budou mít možnost užšího propojení se stránkou příslušné distribuce a sdílení obsahu.
Skupiny si také zanedlouho budou moci na svou hlavní stránku umístit svůj vlastní rozcestník, který bude načítat RSS novinky ze zvolených serverů. Kromě toho také vytvoříme pro každou skupinu RSS feed, z něhož bude možné sledovat dění ve skupině. RSS připravíme i pro všechny skupiny zároveň.
Doufáme, že vám sekce Skupiny dobře poslouží. Těšíme se na další zajímavé skupiny.
Se Skupinami souvisí nová sekce Akce, která slouží jako plánovací kalendář pro pořádání akcí všeho druhu. Se Skupinami jsou Akce provázány, takže je možné jednoduše založit akci jménem určité skupiny.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Chceme, aby se návštěvníci o skupinách dozvěděli co nejvíce. Zatím máme pouze skromný boxík na hlavní stránce portálu (pod výpisem blogů), což nám nestačí. Jak a kde byste informace o dění ve skupinách prezentovali vy? Kde byste takové info chtěli a kde by překáželo?Určitě přibude odkaz do horní navigační lišty/menu.
Podporu pro skupiny naprogramoval Luboš Doležel (podobně jako většinu věcí, které se objevily přes léto).Aneb vyberte si zábavu na léto
mailto:
na adresu v nepouzitelnem tvaru?
Mám nainstalované rozšíření Firebug 1.2.0, které si očividně s novými stránkami nerozumí.Takže pokud to rozšíření vypneš/odinstaluješ, tak je vše v pořádku?
Poradny ze skupin
není z názvu tématu vždy zřejmé o jakou skupinu se jedná. Možná by bylo dobré dát před název tématu skupinu. Např. TeX: prazdny obsah. Nebo alespoň přidat title
, který se zobrazí po najetí myši.