Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Je tu poslední zápisek těchto prázdnin o novinkách na AbcLinuxu.
První věcí je podpora HTTPS, která má zatím ještě mouchy, ale blížíme se k hotovému výsledku. Přihlašování je chráněno pomocí HTTPS a volitelně můžete používat HTTPS i po přihlášení. Různá přesměrování na AbcLinuxu by vás neměla vracet zpět na HTTP, ale mohou vás tam dostat něčí odkazy... Brzo snad i bude pořádný certifikát, Firefox 3 nadává strašným způsobem.
Doposud bylo možné dopředu plánovat vydání jen u zpráviček a u článků. Nově je tato funkce také u blogů, zápisky čekající na vydání můžete najít v pravém sloupci svého blogu. Skupiny se pozvolna rozjíždějí - přehled posledních změn v nich je umístěn na úvodní stránce hned pod blogy. Skupinám se navíc (stejně jako uživatelům) počítá skóre hodnotící aktivitu. Podle tohoto skóre, stejně tak jako podle jiných parametrů lze řadit skupiny v seznamu skupin.
Někdy se stává, že vyjde třeba nová verze populární distribuce a zprávičku napíše hned několik lidí. V takovém případě vybereme tu nejlepší zprávičku a pokud jsou kvalitativně stejné, tak tu první napsanou. Někdy se také stane, že někdo napíše zprávičku, kterou už nějaký zprávičkář naplánoval například na ráno. V takovém případě dostává přednost cizí zprávička. Aby se omezil počet takto vzniklých duplicitních zpráviček, nad formulářem pro zadávání zpráviček jsou vypsané titulky všech čekajících zpráviček.
Ve výpisu blogů na hlavní stránce se nyní vedle počtu komentářů objevují také písmena O, A nebo V. Ta indikují, že má blogový zápisek obrázek, anketu nebo video. Tato informace se pro objasnění ještě objeví v popisku. Tímto se dostáváme k nové funkci - videa. Ta je možné vkládat do zmiňovaných zápisků, dále do článků a pak mohou existovat jako samostatné objekty v sekci Videa. Ta ještě není v provozu, musí se pořádně promyslet. Každopádně je zatím možné vkládat videa z YouTube a Google Video.
Nedávno jsem psal o stránce s nej portálu. Údaje z této stránky se postupně rozmisťují na různá místa na webu, zatím je možné je vidět v libovolném blogu nebo článku. Přesuneme se do jiné oblasti - každý registrovaný uživatel si může v profilu nastavit svůj veřejný klíč GPG, který je pak dostupný na /lide/username/gpg
(je na něj odkazováno z profilu).
Spouštíme také kalendář akcí. V pravém sloupečku můžete na hlavní stránce vidět nadcházející akce. Každá skupina má svůj vlastní kalendář (příklad), kde si admini skupiny sami schvalují akce. Ty se pak spolu s akcemi, které schválili naši admini, ukazují na /akce
. V hlavním výpisu akcí tedy o žádné akce nepřijdete. Kalendář akcí už byl nějakou dobu hotový, ale v poslední době byla přidána podpora pro vícedenní akce a pro Google Maps. Dovolil jsem si upravit jednu akci, abych na ní mapu předvedl.
Do kalendáře akcí ještě přibude filtrování podle krajů a doladí se nějaké drobnosti.
Tiskni
Sdílej:
Bylo by hezké mít skupiny i pro KDE a GNOME.Stačí, aby se jich někdo ujal. Každá skupina potřebuje admina(y), který se jí bude věnovat a bude alespoň trošku zodpovědný, aby ji nenechal jen tak hnít. Zájemci o provoz těchto nebo i jiných skupin mohou psát své návrhy na adresu
redakce ZAVINÁČ abclinuxu.cz
.
www.
a s ním). Takže pokud má uživatel vázané nějaké nastavení na jedno hostname, zbytečně musí adresu opravovat.
Pokud jde o stahování, je to spíš problém programu – pokud nějaký program změní umístění nějakého zdroje (třeba ho stáhne pro off-line prohlížení), měl by patřičným způsobem upravit i relativní odkazy.