Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Nejatraktivnější novou funkcí je bezpochyby nový (obnovený) katalog softwaru, který v našem portfoliu chyběl. Najdete v něm téměř 900 položek. Mezi zajímavé funkce patří například integrace RSS, galerie obrázků či automaticky tvořený seznam alternativ pro aplikace z Windows. Více v článku Představujeme nový katalog softwaru.
Vyslyšeli jsme časté žádosti o vytvoření bazaru, kde byste měli možnost prodat či sehnat hardwarové komponenty (případně jiné počítačové věci). Snažili jsme se o maximální jednoduchost a integraci mezi ostatní služby.
Provozovatel portálu firma Stickfish, s.r.o. připravil pro naše čtenáře atraktivní službu - pronájem dedikovaných serverů pod značkou AbcHosting. Měsíční platba začíná již na 990 Kč bez DPH. Zájem předčil naše očekávání. Před koncem roku 2006 byla spuštěna samostatná nabídka na adrese AbcHost.cz, kde je možné si požadovanou službu jednoduše nakonfigurovat jako v běžném internetovém obchodě.
Pro zábavu i poučení jsme vytvořili sekci Hry. Najdete v ní tématicky zaměřené kvízy, které prověří vaše znalosti Linuxu i jeho příkazů. Najde se někdo, kdo na první pokus zvládne všechny kvízy bez jediné chybičky?
Populární slovník se dočkal výrazného vylepšení. Byl opuštěn koncept více vysvětlení jednoho pojmu a místo něj smí každý uživatel upravit existující text (koncept wiki) - podobně jako je řešen zbytek služeb portálu. Přibyl výpis podle písmen i integrované hledání.
Přepsali jsme rozcestník; každý uživatel se může sám zvolit, které servery jej zajímají. V sekci hardware byly nasazeny textové URL adresy místo číselných kódů. Byli jsme nuceni zavést antispam pro komentáře a diskuse, vedlejším efektem je zapamatování si jména uživatele. K mnoha objektům je možné přidat odkazy na související dokumenty. K položkám v softwarovém katalogu, sekci hardware či zápiskům v blogu se dají přiložit obrázky, funkce podporuje automatické vytváření náhledů. U přečtených diskusí se zobrazí hvězdička, pokud přibyl nový nepřečtený komentář (jen pro registrované uživatele).
Články mohou mít více autorů, autoři mají svou vlastní stránku. Naprogramovali jsme hledání uživatelů podle bydliště. V učebnici přibyla navigace pro snadné procházení. Vytvořili jsme RSS obsahující výběr blogů, které se týkají Linuxu či Open Source (a neobsahují například politiku). Pokud vám některý uživatel leze na nervy, můžete si jej zablokovat a již nespatříte jeho zápisky v blogu. Vylepšili jsme zasílané emaily tak, aby se lépe poslouchaly zrakově postiženým návštěvníkům.
Některé změny nejsou na první pohled vidět, o to důležitější ale mohou být. Například změna ukládání komentářů zajistila lepší výkon serveru, oprava chyby s nevalidními XML entitami zase odstranila zatuhnutí portálu. Cache textových URL adres také přinesla rychlejší odezvy. Vlastní kód pro načítání šablon odstranil problémy s údržbou alternativních verzí (tisková, textová, PDA). A konečně další kontroly na XSS přináší ochranu našim uživatelům.
Namátkou: začali jsme vydávat nový "nekonečný" seriál: Distribuční novinky. Proběhl již 7. ročník hlasování o nejoblíbenější distribuci. Uspořádali jsme SMS sbírku pro tučňáka Humboldtova v pražské a liberecké ZOO.
Rozhodně nehodláme usnout na vavřínech a jak je naší tradicí, přineseme další nové služby a vylepšení stávajících. Například plánujeme předělat uživatelské účty, změnit ukládání hesla, kontaktní informace, seznam aktivních monitorů, možnost vložit screenshoty. Také chceme vytvořit stránku se statistikami a žebříčky. Zpřehlednit diskusní fóra i seriály. Seznam chyb a námětů je dostupný v bugzille, zapojit se můžete i vy, zdrojové kódy abclinuxu.cz jsou dostupné pod licencí GNU GPL. Jelikož je lichý rok, zvažujeme vydání další verze živé distribuce ABC Linux 2007.
Jménem redakce chceme poděkovat členům týmu abclinuxu.cz (Luboš Doležel, Zdeněk Burda, Tomáš Hála, Vlastimil Ott, Michal Vyskočil), autorům článků i vám všem, kteří se podílíte na obsahu portálu a pomáháte ostatním objevovat náš oblíbený operační systém GNU/Linux. Vážíme si vaší práce i důvěry.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: