Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Pro pořádek uvádím, že jsme se nechali inspirovat článkem Nad dopisy čtenářů aneb může se to stát i vám. Velmi jsme se zasmáli a při tom si uvědomili, že podobných věcí se na AbcLinuxu najde také požehnaně.
Mnozí naši návštěvníci si přes mnohá upozornění, návody, rady a doporučení stejně nedají říci a provádějí psí kusy. Do diskuzí pokládají dotazy, jejichž smysl by nepochopil ani televizní jasnovidec. Do formuláře pro Zprávičky píší nejrůznější sdělení, která se mnohdy vůbec netýkají Linuxu a někdy ani počítačů. Vzkazy správcům plní nahodilými výkřiky.
Následuje výběr několika zajímavých exponátů. Bohužel jsem nemohl zařadit vymazané Vzkazy správcům, protože nás nenapadlo je ukládat pro pozdější obveselení. Rovněž mnohé absurdity z diskuzí již byly administrátory vymazány. To se týká například i všemi obávaných ještírků: příspěvků o tom, kterak pisatele pronásledují mimozemšťané a zlí nízkovibrační pozemšťané, jsem vymazal snad patnáct.
Poznámka: Mnohé z níže uvedených zápisů jsou ve skutečnosti otázky ohledně Linuxu (položené většinou do formuláře pro zadávání Zpráviček). Jejich zveřejněním se neposmíváme začátečníkům. Vždyť jedním z hlavních cílů AbcLinuxu je pomáhat začátečníkům. Vtipné a k pousmání jsou pouze ty dotazy, na které při nejlepší vůli není možné odpovědět. Uživatelé bohužel velmi často nevyvinou ani minimální úsilí na objasnění problému, se kterým by potřebovali pomoci. Na takové otázky pak lze odpovědět jen za pomoci příslovečné křišťálové koule.
Vite, kde mam stahnout soubor, ktery podporuje modem pro Linux Sharp GX13 na GPRS, díky. Ozvěte si prosím.
Je to tedy modem pro Linux? Ale což, zjevně je k jeho podpoře potřeba nějaký magický "soubor". Určitě si ozveme.
Prosím někdo me poradi, jak mam stahnout soubory modem Sharp GX13 GPRS pro Linux Mandrake, diky...ozvete si.
Uz si zase máme ozvat? Nevadí, někdo mu prý poradí...
Ak chcete programovať robte to v Linuxe, ale ak to chcete aj predať tak to v Linuxe nerobte, alebo vela šťastia. Píšete že Linux je dobrý atď., ale ešte som si nevšimol, že by tu niekto napísal aj prečo. Myslím si, že Linux nieje žiadny prevrat proste nemám prachy idem na Linux a nejak si vsugerujem, že je všetko OK. No, aj tak sa dá. Inak dočítal som sa tu niekde, že Windows XP má problémi z iným software-om, je to na 80% kokotina.
To je dobrá otázka... proč je ten Linux vlastně dobrý? Když se v něm programuje, nejde to pak prodat. No jo, to dá rozum, Linux stejně používají jen ti, kdo nemají prachy. Kde nic není, ani smrt nebere. Ale to teda kokotina na 64,8 % není!
Dobrý den,
prosím víte někdo o 100% emulátoru do Linuxu pro programy, které jsou v
Dosu nebo Windowsu? Wine nejde jak má jít.
Děkuji za odpověd
Tak tentokrát si těmi procenty nejsem jist. Přeci jenom je to poměrně neskromný požadavek... stoprocentní emulátor. Nejsou to vlastně ony samotné Windows? Co jiného by je dokázalo emulovat na sto procent? Jsem si jist, že WINE nikdy nebude stejně stoprocentní jako Windows. Btw, GNU není Unix, WINE není emulátor - to už dnes ví každý ;-).
Zajímalo by mně připojení Bluetooth. Děkuji, Matyáš
Matyáši, mě by zajímalo, kam se zase poděl můj oblíbený zubní kartáček. Ale žerty stranou - tohle vlastně ani není otázka. Kdyby byl každý tak samostatný... alespoň ví, co ho zajímá. No nic, není zač.
Zajímalo by mě čím otevřu přílohu s koncovkou EML. Je to nějaka textová zpráva ale po kliklnutí na otevřít se znovu zobrazí oknou Outlooku s přílohou
Už je to tady! Outlook přestal otevírat soubory s přílohou. To je dobrá zpráva.
potřebuji poradit s instalaci tiskarny canon multipass c80 v win XP
Tak tady je každá rada drahá. Lilu, multipass? Corben Dallas, multipass.
Orientujete se v nastavení/detekci hardware na linuxu? Josef
Ale jistě, ujde to. Děkujeme za optání.
Slovníky Lexicon 2002 firmy Lingea prodávané na internetu jako "Prekladace.cz" firmou pana Jiřího Merkla z Hradce Králové nemají všechny náležitosti elektronického zboží, mj. chybí elektronický podpis. Antivirový program Norton je před instalací vyřazuje jako podezřelé. Ťukla jsem přesto příkaz "povolit makra" a zkáza byla hotová: Česko-francouzský a francouzsko-český Lexicon 2002 Lingea v exempláři dodaném panem Merklem 13.12.2004 byl zavirovaný, shodil mi Windows a vymazal adresář. Vir se hlásí jako knihovního původu "bibl...less.exe." Zásilka pana merkla obsahuje ještě německý a anglický slovník, které sebojím otevřít. Kdo mi je vymění za seriózní zboží a nahradí mi ztráty práce na počítači? Eligius
Tak tohle je tvrdý oříšek. Konec konců, zkáza je hotová. Najde se někdo, kdo by nahradil ztráty? Myslím to vážně. Když už má někdo tu odvahu a povolí spuštění podezřelého kódu, měli bychom mu/jí alespoň poskytnout náhradou seriózní zboží. Tím myslím takové, které by mělo všechny náležitosti elektronického zboží.
Neda se sehnet nekde zdrojovy kabel k notbooku IBM??
V obchodě s notebooky IBM? Jen tipuji...
Jak sestavit domácí subwofer na 4ohmový rádio, abych ho nepřetížila? Stačí, když budu vědět reprák. Dálší postup už mám zajištěnej.
Jo, tak já tedy další postup zajištěný nemám. A co jsem se ptal Leoše, tak taky to nevypadá, že by mu někdo zajistil další postup. To má tak někdo kliku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: