Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
21. 11. 2005 jsme vyhlásili akci Nakrmte tučňáka. Šlo o snahu přispět finančním dárkem pod stromeček tučňákům v pražské a liberecké zoologické zahradě. Sbírka byla zajištěna prostřednictvím tzv. DMS, tedy dárcovských SMS. Protože se nám podařilo dohodnout vedení celé sbírky jako charitativní akce, byl poměr nákladů (poplatek pro mobilní operátory) a skutečně získaných prostředků velmi příznivý. Portál abclinuxu.cz a firma Stickfish s.r.o. neměly z celé akce žádný zisk (kromě dobrého pocitu), peníze šly rovnou na účet zoologických zahrad. Podrobnosti najdete v odkazovaném oznámení.
Speciální DMS kódy ABCTUX přestaly platit 31. 12. 2005. Do té doby bylo odesláno 233 zpráv. Bez DPH (kterou si možná stát ponechá, ale možná bude "vrácena") to dělá bez dvou korun 6 300,- Kč. Nepodařilo se nám tak sice dosáhnout hranice deseti tisíc, která by se rovnala adopci dvou tučňáků v pražské ZOO (a tedy předpokládanému nakrmení jednoho pražského a jednoho libereckého tučňáka po dobu jednoho roku), ale přesto nemusíme být zklamaní. Až půjdete s kamarády, slečnami, mládenci, ratolestmi nebo rodiči do jedné z těchto zoologických zahrad, nezapomeňte se u tučňáka Humboldtova zastavit. Možná bude právě žvýkat tu "vaši" rybu.
Všem, kteří se zúčastnili, tímto děkujeme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
... červeně postříkanejma, který sponzoruje Koka-kola a modrejma z ODSTo se Koka-kolácký budou plíst s Vodafonem
Kde je ten tučňák adoptovanej?Mluvíme o pomyslné adopci. Prostředky ze sbírky nebyly použity pro "adopci", ale šly přímo na účet ZOO. Cílem bylo vybrat pro zahrady alespoň tolik, aby to vydalo na tu adopci - i když žádné adoptování neproběhne.
V seznamu sponzorů neni ROOT ani na libereckejch ani na pražskejch stránkách.Tomu se nedivím. Tohle je totiž abclinuxu.cz, ne root. Ale ani abclinuxu.cz se v seznamu sponzorů neobjeví. Viz výše.
ROOTJakej root furt? Buď se všichni zbláznili nebo dohodli - jinak to nevidím.
a co tedy bude na cedulce u tucnaku napsano za sponzora?No, podle mýho nebude žádná cedulka, páč jsme chtěli adoptovat hned dva a na to celková částka nestačila. Buď jsme si vzali velký sousto na začátek nebo jsme podcenili nadšení uživatelů ABClinuxu.cz! Už je to trochu jasný? (A přečti si ten článek.)
dobre zeptam se jinak- do jake zoo se penize poslaly?Praha a Liberec.
a co tedy bude na cedulce u tucnaku napsano za sponzora?Nic. Žádná cedulka nebude. Peníze nebyly vybírány k adopci. Šly přímo na účet ZOO. O adopci se mluvilo proto, že jsme si její cenou stanovili cíl - kolik bychom rádi, aby na ten účet dorazilo.