V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Hlavním cílem našeho kalendáře akcí je poskytnout návštěvníkům jednoduchý, ale účinný nástroj pro organizaci nebo oznamování nejrůznějších setkání, konferencí, installfestů apod. Doufáme, že nová sekce bude k užitku jak pro zcela nové aktivity, které se zrodí přímo na AbcLinuxu.cz, tak pro již zavedená setkání a akce, kterým pomůže dostat se do povědomí většího množství lidí.
Poznámka: Podporu pro akce naprogramoval Luboš Doležel (podobně jako většinu věcí, které se objevily přes léto). Vizte jeho zápisek v blogu, kde zmiňuje Akce.
Na stránce abclinuxu.cz/akce klikněte v pravém sloupci na odkaz Přidat akci, který vám zobrazí formulář pro vložení údajů o nové akci. Kromě názvu, druhu, kraje a začátku akce máte možnost zvolit i konec – jedná-li se o vícedenní podnik. Další nepovinný údaj je adresa nebo souřadnice, které určí místo konání na mapě, jež bude následně zobrazena na stránce akce. Kromě toho můžete vložit logo. Nově zadané akce podléhají schválení adminů/redakce, ale jde jen o formalitu, která má zabránit trollům ve vydávání nesmyslů.
Máte-li zájem vložit do kalendáře čistě firemní/komerční/propagační akci, kontaktujte prosím předem redakci.
Pokud jste pořadateli akce, která má své hlavní stránky někde jinde, a jen byste chtěli na AbcLinuxu.cz vložit upoutávku, rádi vám se zadáváním údajů pomůžeme a hotový záznam o akci pak převedeme pod vaše správcovství. Stačí, když se ozvete na redakceZAVINÁČabclinuxu.cz. Stejně tak uvítáme i pouhá upozornění na akce, které by podle vás v kalendáři neměly chybět.
Na hlavní straně nové sekce (abclinuxu.cz/akce) najdete výpis všech nadcházejících akcí – můžete však výběr přizpůsobit zvolením určitého data z kalendáře v pravém sloupci nebo určením druhu akce, která vás zajímá. Výpis vám pak nabídne jen akce, které odpovídají vámi zvolené kombinaci podmínek. Zatím je k dispozici členění na komunitní, vzdělávací a firemní akce, ale uvažujeme i o zařazení druhu výstava nebo veletrh.
Není tedy problém nechat si zobrazit třeba všechny komunitní akce v minulém měsíci nebo všechny akce plánované na konkrétní datum v budoucnosti.
Časem přibude ještě možnost vybírat podle místa (kraje) konání – do pravého sloupce doplníme mapku pro snadný výběr a budete si moci nechat ukázat jen akce v určitém kraji. Podotýkám, že jsme nezapomněli na východní bratry a už teď je možné při zadávání akcí zvolit i slovenské regiony.
Na stránkách jednotlivých akcí jsou ještě jednou uvedeny všechny základní údaje a popis, ale také mapa (používáme Google Maps), která se zobrazí automaticky po zadání místa. Na doplnění čeká možnost přidání odkazů, které s akcí souvisejí (externí web již zavedené akce, odkaz na stránky restaurace atp.).
K dispozici je rovněž možnost registrace účasti na akci. Poslouží jednak jako zpětná vazba pořadatelům akce, ale také registrovaným uživatelům rozešle připomínkový e-mail dva dny před konáním.
Se Skupinami, které jsem představoval před pár dny, jsou Akce provázány tak, že je možné jednoduše založit akci jménem určité skupiny. Na stránkách jednotlivých skupin je odkaz Přidat akci, který slouží k vložení akce svázané s danou skupinou. Takto vytvořená akce bude sice zobrazována ve výpisu ostatních „obyčejných“ akcí, ale bude „patřit“ dané skupině (což půjde poznat mimo jiné z jejího URL).
Kalendář akcí již sice běží a je možné jej používat, ale plánujeme ještě mnoho vylepšení, které práci s ním dále zjednoduší. Jednou z těchto věcí je podpora pro opakující se akce. Pořádáte-li například pravidelná setkání, budete mít možnost vytvářet další opakování stejné akce podle uložené šablony.
U akcí také zatím chybí podpora pro jednoduché vkládání obrázků, takže doplníme funkci galerie, podobně jako u blogů. Samozřejmě přibude RSS kanál akcemi. Na přidání čeká také prezentace akcí, na které jste se zaregistrovali, v uživatelském profilu a blogu.
Co ještě akcím chybí? Jakou funkci byste přidali? Jak byste vylepšili vzhled a prezentaci akcí? Díky za podněty.
Poradny. Po dlouhé době jsme vyhověli těm z vás, kdo si přáli zavedení i nelinuxových poraden. Teď máme kromě té základní linuxové ještě hardwarovou, programátorskou, databázovou a unixovou.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: