OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mnohokrát se stalo, že byli admini nuceni uzamknout a později odstranit dotaz z diskusního fóra, protože byl takzvaně off-topic. Jinými slovy nevyhovoval zaměření diskusního fóra/poradny, která byla omezena na řešení linuxových problémů. Přesto se mnohdy jednalo o dotaz, který se týkal počítačů. Ačkoliv bylo nutné udržovat poradnu bez off-topic dotazů, často se to uživatelům nelíbilo. Vznikaly hádky o tom, jestli bylo dané téma skutečně off-topic, byli jsme obviňováni z cenzury a celkově to nebyla ideální situace.
Rozhodli jsme se proto ustoupit tlaku a rozšířit záběr diskusních fór na portálu o další okruhy témat. Nicméně, ve snaze udržet původní poradnu přehlednou, jsme raději založili poradny nové, samostatné. V tuto chvíli je tedy možné na AbcLinuxu.cz řešit i problémy, které s Linuxem přímo nesouvisejí; vznikly tyto nové poradny: Hardwarová, Programovací, Databázová, Unixová a Herní (která ještě čeká na ostré nasazení).
Poznámka: Podporu pro nové poradny naprogramoval Luboš Doležel (podobně jako většinu věcí, které se objevily přes léto). Vizte jeho zápisek v blogu, kde zmiňuje Poradny.
Všechny nové poradny jsme zobrazili ve výpisu diskusí na hlavní stránce portálu. Registrovaní uživatelé si mohou určit, které poradny si přejí zařadit na hlavní stranu (pomocí obrázků plus a mínus, s jejichž podobou ještě nejsme spokojeni a asi dojde k nahrazení nějakým jiným ovládacím prvkem, který by lépe zapadal do vzhledu stránky). Na hlavní stránku si můžete „přilepit“ i poradny ze Skupin.
Dost uživatelů se oprávněně ozvalo, že tento systém nebyl ideální – poradny přeci jen zabírají na hlavní stránce spoustu místa. Po čase jsme tedy doplnili možnost jednoduše nastavovat počet diskusí, který se vám zobrazuje ve výpisu (viz screenshoty níže). Další žádanou úpravou byla možnost zobrazovat všechny diskuse v jediném výpisu – k tomu slouží přepínač pro „slití“ diskusí ze všech poraden do jedné velké „virtuální“ poradny.
Ukázat další diskuse (rozbalit)
Vrátit zpět (sbalit), nebo uložit natrvalo
Zobrazit poradny v jednom výpisu, nebo odděleně
Všimněte si, že po kliknutí na tlačítko „Rozbalit“ nedojde k opětovnému načtení celé stránky – nechtěli jsme uživatele „zdržovat“. Je to však vykoupeno použitím AJAXu, takže to nebude fungovat v prohlížečích, které nepodporují JavaScript. Bohužel to zatím nefunguje ani v Konqueroru, ale na vyřešení této chybky pracujeme. „Rozbalit“ můžete i záporné množství, takže se počet řádků ve výpisu sníží.
Kromě toho uvažujeme o zásadním předělání způsobu zobrazování výpisů poraden. Je pravděpodobné, že časem ještě přibudou další poradny, takže potřebujeme vymyslet, jak je na hlavní stránce všechny prezentovat, aby byly snadno dostupné, ale zároveň nezabíraly příliš místa. Jedna z možností jsou taby/záložky, ale touto cestou bychom se nejraději nevydávali, protože bychom chtěli mít poradny hned na očích. Návrhy na uspořádání výpisů poraden jsou vítány.
Už na jaře jsme zprovoznili tzv. štítky. Jedná se dlouho plánovaný a dlouho odkládaný nový způsob organizace informací v rámci celého portálu. Funkce stále ještě není úplně dotažená, ale už teď je možné štítky používat a jsou automaticky přiřazovány ke všem dokumentům. Uživatelé je mohou libovolně přidávat a přiřazovat k jednotlivým dokumentům (a samozřejmě také odebírat). Protože jsme chtěli, aby mohly být veškeré změny prováděny v reálném čase bez potvrzování, použili jsme AJAX (díky Filipu Jirsákovi, který kód připravil). Štítkům toho k plné funkčnosti (resp. pohodlnému požívání) ještě dost chybí, takže buďte shovívaví.
Štítky jsme použili pro nový způsob organizace dotazů v poradnách. Dříve používané kategorie jsme zrušili a zavedli jsme filtrování dotazů podle štítků. Navíc jsou samozřejmě dotazy děleny podle příslušnosti k jednotlivým poradnám. Pokud narazíte v Linuxové poradně na starý dotaz, který by spíše patřil do jedné z nově vytvořených poraden, dejte nám prosím vědět – přesuneme ho. Časem také doplníme filtrování při vyhledávání, aby bylo možné vybrané poradny z vyhledávání vyřadit.
Všechny nové poradny se chovají stejně jako se chovala dříve ta jediná, ze které se stala Linuxová. Každá má své RSS, můžete si prohlédnout samostatný výpis dotazů, které do ní byly vloženy, a můžete si zapnout sledování prostřednictvím e-mailových zpráv.
Jako obvykle doufáme, že vám tato nová funkce/vlastnost usnadní život a bude se vám díky ní portál lépe používat. Vítáme připomínky a návrhy na další vylepšení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jedna z možností jsou taby/záložky, ale touto cestou bychom se nejraději nevydávali...Souhlas.
Další žádanou úpravou byla možnost zobrazovat všechny diskuse v jediném výpisu – k tomu slouží přepínač pro „slití“ diskusí ze všech poraden do jedné velké „virtuální“ poradny.+1. Nove rozdeleni mi opravdu nevyhovovalo - po case jsem zjistil, ze se na vypisy z poradny vubec nedivam - bylo to moc roztahane a pro mne neprehledne. Chvalim proto doplneni starsi verze vypisu.
po kliknutí na tlačítko „Rozbalit“ nedojde k opětovnému načtení celé stránky. Je to však vykoupeno použitím AJAXu, takže to nebude fungovat v prohlížečích, které nepodporují JavaScript.Přece by nebyl problém to tam kde je JS udělat přes AJAX a tam kde to nepůjde tak znovunačtením stránky...