Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 18:02
Novell se zaměřuje na zákazníky Red Hatu. Sun zhubne o 6000 zaměstnanců. Rusko přitlačuje na open source. Protest Boycott Novell na indické konferenci. Solaris 10 10/08. Linux Mint 6 RC1. ComFusion 2.0. Distribuční rada: čistíme terminál.
BlankOn Linux 4.0 je výsledek spolupráce mezi indonéským LUG a tamní komunitou s cílem vytvořit desktopovou distribuci v místním jazyce. TrueBSD 2.0 RC2 přechází na obsah z FreeBSD 7.1-PRERELEASE, má oficiální SVN repozitář a overlay stromu ports. Vyšlo openSUSE 11.1 Beta 5 - stále je zde několik závažných chyb a proto nebyla verze označena jako release candidate. Dostupný je RC1 instalátoru pro Debian GNU/Linux 5.0 v podobě plné sady instalačních CD a DVD. Clonezilla Live 1.2.1-17 je živé CD určené ke správě diskových oddílů. S částečně podobným účelem je tu SystemRescueCd 1.1.1, které aktualizuje obsažený software, a 1.1.2 opravující problém s bootováním. FreeNAS 0.69 RC1 mění způsob práce s heslem pro administrátora, kvůli čemuž bude heslo vyresetováno, dále byl přidán QuiXplorer 2.3.1 pro správu souborového systému přes prohlížeč. Sabayon Linux 3.5.1 je nová sada instalačních obrazů s posledními aktualizacemi. TinyMe 2008.1 Beta 1 pokračuje ve snaze zmenšit systém, obraz má tentokrát necelých 150 MB; dále pak došlo k přechodu z GDM na SLiM a byla vrácena spousta věcí souvisejících se síťováním. SimplyMEPIS 8.0 Beta 5 aktualizuje několik balíčků, především pak GRUB, díky čemuž by měly být odstraněny problémy, na které si někteří uživatelé stěžovali. Elive 1.9.15 lépe běží na MacBoocích a nová aplikace pro správu sítí se dostává do dobrého stavu. Ultimate Edition 2.0 je distribuce postavená na Ubuntu 8.10 s celou řadou grafických vylepšení.
Konkurenční boj se mezi linuxovými firmami přiostřuje. Namísto tradičního získávání zákazníků s Windows nebo unixovými systémy dochází k přetahování zákazníků i na úrovni Linuxu. V případě Red Hatu byl první vlaštovkou Oracle s nabídkou Unbreakable Linux, skrze kterou získáváte plnou podporu pro Red Hat, akorát od Oracle a levněji. Novell se trochu inspiroval a rovněž nabídne podporu pro Red Hat Enterprise Linux (3, 4 a 5) a CentOS, zde je však hlavním záměrem dostat zákazníka na SUSE Linux Enterprise Server: podpora je omezena na dobu dvou let, během které má být přechod proveden. Součástí služby je telefonická a e-mailová podpora 24/7 a zákazník dostává bezpečnostní opravy, u kterých je zaručována binární kompatibilita s originálním systémem. Tato přechodová nabídka je pro ty, kteří si zakoupí tříleté předplatné "priority level", bezplatná.
Tíživá situace dopadla už i na firmu Sun Microsystems, kde padlo rozhodnutí propouštět ve velkém. O práci přijde až 6000 zaměstnanců, což představuje až 18 % z celkového počtu. Náklady se tím firmě sníží o 700 až 800 milionů dolarů za rok, nicméně vyhodit někoho z práce samo o sobě levné není; jednorázové náklady budou 600 milionů dolarů. Podle vyjádření výkonného ředitele firmy Jonathana Schwartze musí společnost čelit "globálním ekonomickým skutečnostem". Tento rok už Sun zažil druhé ztrátové čtvrtletí, na což měl vliv pokles zakázek od klientů v oblasti finančnictví - ti se potýkají s nedostatkem likvidity. Vše se odráží na akciích Sunu, které mají hodnotu o tři čtvrtiny nižší než před rokem. Jonathan Schwartz se snaží hledat pozitiva: současný stav vidí jako šanci pro rozšíření databáze MySQL, kterou Sun odkoupil.
Rusko se čím dál více stává zemí, kde nebude problém na open source a Linux narazit. Prvním významným krokem je přechod na Linux ve školách, kde byly populární volbou nelicencované Windows - ty bude postupně nahrazovat ALT Linux, na cokoliv nestandardního placeného budou tamní školy muset sáhnout do vlastního rozpočtu. Rusko nyní začne spolupracovat s Kubou, které se dotýká americké exportní embargo - licence Windows se tam dostávají buď nepřímo nebo se systém používá bez nich. Spoluprací se bude myslet vývoj svobodného softwaru a jeho nasazování ve státních a finančních institucích. Konkrétní projekty doposud jmenovány nebyly. Výkonný ředitel firmy za distribucí ALT Linux považuje šíření svobodného softwaru za důležitý krok související s nezávislostí obou zemí.
Na univerzitě v indickém městě Koči proběhla Národní konference o svobodném softwaru. Hlavním sponzorem události byla firma Novell, některými vytrvale kritizovaná za spolupráci s konkurenčním Microsoftem, což přilákalo pozornost místních aktivistů Boycott Novell. Ti se rozhodli zde šířit svůj pohled na tuto spolupráci a přichystali plakáty, letáky a dávku kuráže. Na samotné akci se jejich přítomnost a aktivita znelíbila pořadatelům, kteří podle slov aktivistů byli pod tlakem Novellu, jenž hrozil nezaplacením sponzorského daru, pokud nebudou vyvedeni. Ať už je pravda jakákoliv, k incidentu byla přivolána policie, která aktivisty silou vyvlekla ven. Aktivisté tvrdí, že jim během toho byly zabaveny telefony a z nich vymazány fotografie dokumentující událost, a tak zbylo fotografií jen pár, na kterých je vidět samotná konfrontace a následná potyčka. Je vidět, že zloba kvůli dva roky staré dohodě neutuchá.
Sun vydal novou verzi operačního systému Solaris 10 10/08. Také díky pomoci komunity obsahuje toto vydání vylepšené vlastnosti související se souborovým systémem ZFS - v oznámení o vydání se uvádí zvýšená integrita a rozšířené schopnosti obnovy dat. V oblasti virtualizace byly rozšířeny funkce technologií jako Solaris Containers, aby bylo snazší přesouvat úlohy mezi jednotlivými systémy a vyrovnat se přitom s konfiguračními rozdíly systémů. Sun dále spolupracuje s Intelem na optimalizaci a podpoře nových procesorů Intel Xeon. Na řadě Intel Xeon 7400 se Solaris 10 může pochlubit světovým rekordem ve výsledcích benchmarku JVM v SPECjbb2005. Kromě nového Solarisu vyšel také nový OpenSolaris: verze 2008.11 RC1.
Linut Mint 6 stojí na základech čerstvého Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex, díky čemuž nabízí GNOME 2.24 a X.Org 7.4. Linux Mint však není jen distribuce, která čistě přebírá a kombinuje cizí práci: Mint aplikace se dočkaly velkých změn. V první řadě je to mintInstall verze 5, který obsahuje offline frontend určený k prohlížení nabídky repozitářů bez připojení k Internetu a podporuje softwarové portály třetích stran. Další důležitou aplikací pro správu softwaru je mintUpdate, zde ve verzi 3, kde došlo k přepracování uživatelského rozhraní, je možné procházet historii aktualizací a do předvoleb byla přidána podpora proxy. mintUpload je program nabízející snadný upload souborů na Internet - doposud na servery Mint-Space, nyní také na libovolné FTP servery. mintNanny je pak novinkou tohoto vydání - jak už možná tušíte z názvu, mintNanny je nástroj pro blokování určitých webů nevhodných pro děti. Funkčně jde o GUI k blokování specifických domén pro všechny uživatele na PC. Novinek v Linux Mintu je ještě více - předinstalovány jsou nové zajímavé nástroje a novinky jsou samozřejmě skryty i v repozitářích.
ComFusion je živé DVD postavené na Ubuntu. Můžete si na něm vyzkoušet celou řadu efektů Compiz Fusion, a to v uživatelském prostředí, které se snaží napodobovat Mac OS X. Verze 2.0 na bázi Ubuntu 8.04 nabízí dvě desktopová prostředí: výchozí GNOME 2.22.1 a Xfce 4.4.2. Pro rychlý přístup k aplikacím je použit Wbar, byla zařazena rozšířená podpora bezdrátových karet, různé nástroje Compiz Fusion, skripty pro stahování problémových kodeků, Skype, pár aplikací Google, hry, kancelářský software a další věci. DVD podporuje kromě španělštiny také angličtinu, němčinu, italštinu a portugalštinu.
Občas se stane, že se na konzoli vypíše nějaký binární obsah (klikyháky), které zapříčiní, že cokoliv pak napíšeme se ukáže jen jako nesmyslné znaky. Terminál v takovém stavu není vůbec ztracený. Základním trikem je stisknout Ctrl+C (což zlikviduje jakékoliv klávesy, co jsme předtím mohli stisknout a teď to nevidíme) a poslepu napsat
reset
Další možností je použít příkaz
stty sane
Pokud jen chceme vyčistit obsah obrazovky (a nemáme žádné problémy s nesmyslnými znaky), stačí použít
clear
Stejné věci lze dosáhnout stiskem Ctrl+L.
Elive 1.9.15 lépe běží na MacBookách a nová aplikace pro správu sítí se dostává do dobrého stavu.Osobně bych MacBooky skloňoval tak, jako notebooky, tzn. správný tvar by zněl „na MacBoocích”, co vy na to?
Clonezilla Live 1.2.1-17
Vždyť to neumí UFS2 ... to je mi pěkně k ...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.