Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 00:22
Nokia + Microsoft. Nové telefony a tablet od HP. Čerstvé netbooky s ARMem. A další stručné novinky ze světa mobilních zařízení.
Zdaleka největší událostí února byl pakt Nokie s Microsoftem. Těžko říci, zda o tom tušil někdo z těch skeptiků, kteří na podzim spekulovali o tom, že Nokia nasadí na své chytré telefony Android nebo Windows Phone 7. Po zdravé úvaze to člověk prostě musel vyloučit, Nokia měla dlouhodobou strategii postavenou na Qt, nové generaci Symbianu pro levnější telefony a MeeGo pro špičkové přístroje. Ovšem nové přístroje přicházely na trh se zpožděním a dominance na trhu se pozvolna vytrácela, na tom americkém se ani neobjevovala. Akcionáři si vybrali na pozici CEO Kanaďana Stephena Elopa, který předtím působil u Microsoftu v divizi podnikových řešení. Měl přivést Nokii do USA. Nezdálo se pravděpodobné, že by mohl tak dramaticky změnit směřování společnosti... a stalo se. Před MWC 2011 si Elop s Ballmerem potřásli rukou a šokovali tím leckoho včetně vývojářů, komunity... i samotných zaměstnanců Nokie.
Výsledek? Symbian je pohřbený, ač bylo slíbeno ještě 150 milionů telefonů, na nichž poběží, což je ovšem slabá útěcha na nejvýše pár let. Na zařízeních vyšší třídy budou MS Windows Phone 7, MeeGo bylo u Nokie odsunuto na vedlejší kolej jako experimentální projekt, Nokie N9 se zjevně nedočkáme, pouze se šušká o „nástupci“ N950, ovšem naštěstí Intel s MeeGo počítá i nadále. Asi nejpalčivější jsou otázky kolem Qt. Na WP7 se určitě nedostane (tam vládne C# a .NET, Silverlight a XNA a Miguel de Icaza tomu ještě tleská) a vzhledem ke změně strategie už ani není klíčovým produktem pro Nokii. Komerční licenci koupila finská firma Digia, ovšem zatím není známo, jak bude nakládat se změnami, tedy zda se Qt nerozštěpí na komerční větev, která by se (výrazně) lišila od větve nekomerční. V nejhorším případě vývoj povede výhradně komunita. Jinak Nokia prý počká s telefony s Windows Phone až na další verzi tohoto systému, která už třeba bude podporovat i kopírování textu.
Alespoň Intel ukázal, že to s MeeGo stále myslí vážně, jednak soutěží pro vývojáře aplikací s velkorysými hlavními cenami (zahrnujícími například výlet na Jižní pól nebo 50 tisíc dolarů) a jednak prezentací na MWC, kde se demonstroval uživatelské prostředí pro tablety, viz video.
HP konečně představilo první tablet s webOS a také nástupce Palmu Pre 2 a Pixi Plus. Objeví se někdy v létě za neznámé ceny a už u nich nenajdeme značku Palm...
Nabízí se otázka, čím se HP TouchPad může pochlubit, aby to jeho zařízení činilo konkurenceschopnými pro nový Apple iPad nebo tablety s Androidem. Může to být webOS 3.0 s propracovaným přepínám úloh, bezdrátová nabíječka TouchStone a spolupráce s dalšími zařízeními od HP, především s tiskárnami. Hardware na první pohled nevypadá právě výjimečně. Dvoujádrový Qualcomm Snapdragon APQ8060 taktovaný na 1,2 GHz s obstojným GPU, 16GB nebo 32GB úložiště, 9,7" kapacitní vícedotykový displej s rozlišením 1024×768, nezbytné Wi-Fi a Bluetooth, volitelně 3G modul s aGPS, microUSB, megapixelová webkamera, různé senzory... a o moc více vlastně nevíme. Nikde nepadla zmínka o HDMI nebo slotu na paměťové karty.
HP Pre 3 bude oproti svým předchůdcům o fous větší, naroste na 3,6 palce s rozlišením 800×480. Další změnou je náhrada SoC od Texas Instruments za ty od Qualcommu, v tomto případě jde o 1,4GHz procesor Snapdragon MSM8x55. K tomu 512 MB RAM, 8 GB nebo 16 GB pro data, ovšem stále bez slotu pro paměťové karty, a dnes již nezbytnosti jako Wi-Fi, BT, GPS, 5MPix fotoaparát a kamerka pro videohovory atd. Samozřejmě nechybí směrem dolů vysouvací QWERTY klávesnice, tentokrát lehce přepracovaná.
HP Veer potěší především ty z nás, kdo nevítají posun k obrovským displejům, kvůli kterým se telefony pomalu nevejdou do kapes. S 2,6palcovým displejem (400×320) je to opravdu drobeček, přesto se vešla i QWERTY klávesnice. Rozdíly ve specifikacích oproti Pre 3 nejsou velké, procesor bude Qualcomm MSM7230 na 800 MHz, paměť pro data pouze 8 GB a nevejde se kamera pro videohovory.
V listopadu se ve východní Asii začal prodávat zajímavý tablet Asus Eee Note EA-800 s digitizérem od Wacomu × za pěkných 230 USD. Nyní by měl dorazit i do zbytku světa, ovšem v Evropě má doporučenou cenu 259 Eur, to v ČR znamená zhruba 6000 Kč (navíc žádný obchod ho ani na konci března nemá skladem). To je o poznání více než sotva 200 USD v USA.
Myrian Alien Dalvik je virtuální stroj určený k provozu aplikací pro Android na dalších platformách, a to se srovnatelným výkonem. Dostupný bude pouze výrobcům/dodavatelům zařízení, takže se můžete pouze podívat na video s ukázkou na Nokii N900 (ve srovnání s HTC Legend).
LiMo Foundation dokončuje novou verzi své mobilní platformy – LiMo 4 bude k dispozici začátkem léta. Těžko říci, co od toho očekávat, s telefony využívajícími tuto platformu se mimo Japonsko prakticky nemůžeme setkat od samotného založení organizace, výjimkou byl jen Vodafone 360 H1 od Samsungu a ještě několik Motorol před androidizací tohoto výrobce. Ale třeba se situace změní s příklonem Nokie k WP7.
Hercules představil netbook s 800MHz Freescale i.MX515 (ARM Cortex A8), 512 MB RAM, 10" NEdotykovým displejem (1024×600), Wi-Fi a ethernetovou přípojkou, dvěma SDHC sloty, USB,... a vlastní linuxovou distribucí. Bude se prodávat ve dvou konfiguracích: eCAFÉ EX HD s velkokapacitní baterií na až 13 hodin používání za 269 USD a eCAFÉ EX SLIM s hmotností 0,86 kg a výdrží přes čtyři hodiny za 229 USD.
Podobný netbook, Genesi Efika MX Smartbook, se dočkal aktualizace, specifikacemi se příliš neliší od Hercules eCAFÉ EX SLIM a cenově vyjde na 199 USD, resp. 249 USD s 3G modulem.
HP vydalo webOS 3.0 SDK, které zahrnuje krom jiného framework Enyo pro podporu i větších displejů.
Amazon spustil Appstore, vlastní obchod s aplikacemi pro Android. Oproti Android Marketu je možné si aplikace vyzkoušet v prohlížeči na desktopu ještě před placením. Apple se ještě chce soudit kvůli názvu, ale to už je drobnost...
Vyšla Opera Mini 6 a Opera Mobile 11. Novinky zahrnují krom jiného zrychlení, lehce přepracované uživatelské rozhraní a přibližování stránek včetně podpory pro multitouch.
Rýsuje se nám na obzoru další buzzword, totiž „notbook“. Co to má být? Prý trošku větší a výkonnější netbook. Aby se v tom čert vyznal, v těch MID, tabletech, UMPC, netboocích, smartboocích, subnoteboocích, tablet PC, noteboocích/laptopech,... Nakonec asi dojde i na ten nojbuk.
Vždyť ještě na to ani nebudou projektory, v nějaký dostupný cenový hladině. s 1080p....
A bylo by to schopný přehrát 1080p video na dislepji s menším rozlišením s menším rozlišením? Nebo to nejdřív rozkoduje na 1080 a potom zmenší?
Efika MX Smarttop je nettop, žádný notebook. A tohle je snad jasné:
WXGA display support (HDMI)
Jinak viz FAQ.
Ta cena pro USA je včetně daně? Pokud ne, tak nemať, protože
All EU prices include 19% VAT and free shipping.
Takže nakonec ten rozdíl asi takový nebude... Cena z USA je s daní tím pádem zhruba 106 teuro.
Pre USA je samozrejme ze cena s VAT, preco by nebola?
Protože je v každém státě jiná?
Ak si platca DPH v EU tak mozes kupit rovno bez dane tu: http://www.genesi-europe.com/store/eucommercial/
To samozřejmě vím, ale kupovat si to jednak nechci a jednak plátce DPH nésu.
Protože je v každém státě jiná?
Resp. neexistuje, mají to tam řešeno jinak.
Nokia prý počká s telefony s Windows Phone až na další verzi tohoto systému, která už třeba bude podporovat i kopírování textuROFL, to ti klauni z redmondu skutocne nemaju copy/paste?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.