Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Always Innovating oznámili pokračovatele Touch Booku, tabletu/netbooku založeného na BeagleBoardu. Novinka je ještě modulárnější, celek nazvaný Smart Book se skládá z „Mini Booku“, 3,5palcového MID, devítipalcového tabletu, do nějž lze Mini Book zezadu zasunout, a klávesnice, do níž lze pro změnu zasunout velký tablet. Jde však pořídit i bez Mini Booku, a to pod označením Touch Book 2.
Specifikace se od původního Touch Booku nikterak dramaticky nezměnily (tedy až na výkon SoC), základem je tentokrát BeagleBoard–xM s 1GHz Texas Instruments DaVinci DM3730 SoC, 512 MB RAM, 256 MB NAND a k tomu devítipalcový kapacitní displej (o rozlišení 1024×600), dvojice interních a dvojice externích USB portů, uložný prostor na 8 GB microSDHC kartě, Bluetooth 2.1, WiFi, HDMI, webkamera a akcelerometr. Prakticky vše z toho platí (i) pro Mini Book, jen jeho displej je 3,5palcový (s rozlišením 480×320).
Operačních systémů je ve výchozím stavu podporováno poněkud více, totiž AIOS (upravený Ångström), Ubuntu 10.04, Android 2.1 a do budoucna alfaverze Google Chrome OS, Ubuntu 10.10 a Android 2.2. Operační systémy by mělo jít za běhu přepínat.
Smart Book by měl být dostupný koncem roku za cenu od 199 dolarů (za Mini Book) až po 549 dolarů (za kompletní Smart Book).
Německá společnost Neofonie začala během září prodávat tablet s označením WeTab. Co se hardware týče, připomíná spíše netbook... 11,6palcový HD dotykový displej, Intel Atom N450, 1 GB RAM, 16 GB SSD a SDHC slot, dva USB porty, webkamera, Bluetooth 2.1, WiFi, výdrž na baterie k šesti hodinám, hmotnost jeden kilogram. V této konfiguraci vyjde na 449 euro, lepší varianta (s 32 GB SSD, HDMI, 3G a GPS) pak stojí 569 euro. Především je ale WeTab první tablet, na němž běží MeeGo. Navíc se výrobce chlubí vedle Adobe Flashe možností spouštět aplikace pro Android.
Ohlasy ovšem nejsou vždy právě pozitivní. WeTab je pro držení v ruce příliš těžký, na jedno nabití reálně vydrží dvě až pět hodin a s chlazením netbookového procesoru jsou potíže. Displej navíc občas nereaguje na doteky a má bídné pozorovací úhly. Spouštění androidích aplikací je zatím nemožné, stejně tak přístup do obchodu s aplikacemi, ke všemu není použité sestavení MeeGo zdaleka prosté chyb, a to včetně té nejviditelnější části, totiž uživatelského rozhraní (nejde ovšem o to oficiální pro tablety, to se objeví až v MeeGo 1.1). Můžete se podívat na některé video nebo recenzi na blogu Kilibee.
Firma Amino na Intel Developer Forum (IDF) prezentovala svůj nový set-top box Freedom, na němž běží MeeGo. Jde o chytrou krabičku s procesorem Intel Atom CE4100 schopnou přehrávat FullHD video, televizi (DVB-T2 a S2), nahrávat na 500GB disk, připojit se k Internetu přes WiFi nebo Ethernet a výrobce se chlubí podporou Adobe Flash a MS Silverlight. To vše při spotřebě do 12 Wattů.
Další novinkou prezentovanou na IDF byla verze Splashtopu (rychle nabíhajícího linuxového systému) společnosti DeviceVM používající MeeGo. Slashtop se používá v celé řadě netbooků a na základních deskách vůbec (například Asus nebo HP). Využití MeeGo by mělo přinést velkou nabídku aplikací (třeba z Intel AppUp Center).
Významné personální změny v Nokii MeeGo ovlivnit můžou, ale nemusí. Přeci jen je Nokia jen jedním ze subjektů podílejících se na vývoji. Ale může se změnit třeba politika ohledně svobodného softwaru a jeho využívání v nových zařízeních. Přeci jen Stephen Elop, který na postu CEO nahrazuje Olli-Pekka Kallasvua, je Kanaďan toho času pracující pro Microsoft. Asi z toho důvodu se rozšířila fáma, že Nokia v nových telefonech nasadí Android nebo dokonce nové Windows Phone 7, což by ale nedávalo příliš smysl, když Nokia investovala do nové verze Symbianu, MeeGo a Qt pro tyto systémy, navíc pokud jsou uniklé informace o Nokii N9 pravdivé. Zpět k lidem u Nokie. Elop pracoval u Microsoftu na Office pro cloud, zná americký trh a má rád lední hokej. O místo CEO se ucházel také Anssi Vanjoki, šéf vývoje chytrých telefonů, který kvůli neúspěchu rezignoval na svou stávající pozici. A aby toho nebylo málo, ještě od Nokie odchází Ari Jaaksi – člověk, jenž stál za vývojem platformy Maemo a MeeGo. Naopak byl najat Peter Skillman z Palmu (potažmo HP) na místo hlavy návrhu „user experience“ v MeeGo.
Zatímco čínští výrobci zaplavují trh levnými tablety s Androidem a velcí hráči na trhu se snaží přijít s (androidí) konkurencí pro iPad, Google se vyjádřil, že Android 2.2 není pro tento typ zařízení optimalizován, tedy vhodný. Programy z Android Marketu tedy nemusí fungovat správně. To se má změnit až s Androidem 3.0, který by měl vyjít do konce roku. Bude totiž podporovat i větší obrazovky o rozlišení až 1280×720.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Totalni blbost, diky Nokii jiz Symbian neni takovym jakym byl.
Jo, nejmenuje se EPOC, je open-source a používá se na nejvíce chytrých telefonech vůbec. ^.^ (Psion jsem chvíli používal a nebyla to tak docela radost.)
...jeji spickove smartphone jsou o rad horsi nez ty od konkurence.
Typicky N900. -_-
Nokia N900 se prodalo velice málo kusů...
Nokia uvedla, že je s prodeji spokojená; během prvních pěti týdnů se mělo prodat 100 000 kusů; z několika statistik různě po fórech se dá odhadnout, že se do června prodalo několik milionů kusů. V neposlední řadě šlo zřejmě hlavně o testovací zařízení (pro komunitu). No a v některých zemích neproběhl téměř žádný marketing ohledně N900.
...ostatní řady těch jejich modelů se prodávají, ale moc úspěchů Nokia s nimi neudělala.
S tou drobnou poznámkou, že Nokia je mimo Ameriku stále jedničkou. Ale ano, Ari Jaaksi uznal nějaké chyby (třeba že N97 se nepovedla, a to šlo o opravdovou vlajkovou loď).
SmartBook no nevím, jaká bude pak dostupnost zda taková jako u těch ostatních pak to bude zcela na nic.
Prosím? Kolik je srovnatelných zařízení? Ať už konceptem nebo otevřeností.
Myslis krom pocitacu s Atomem nebo normalnim amd64 procesorem.