Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Na webu francouzského operátora SFR nejdříve unikla reklama na revidovaný Palm Pre, později byla tato informace samotným HP oficiálně potvrzena. Palm Pre 2 je podobný svému předchůdci, ovšem s 1GHz procesorem, 512MB RAM, pětimegapixelovým fotoaparátem, skleněným displejem a (především) s webOS 2.0, který přináší krom jiného několik stěžejních vlastností:
Dalších telefonů a také tabletů bychom se měli dočkat až v první polovině tohoto roku, stejně jako hardwaru s MeeGo.
Na AbcLinuxu mezitím vyšla recenze Palm Pre 2 a HP webOS 2.0.
Vyšlo MeeGo 1.1, tentkrát ve verzi nejen pro netbooky, ale i pro informační/zábavní systémy v automobilech (IVI) a především pro mobilní telefony (Handset) – ovšem hardware je stále omezen na Nokii N900 a vývojářské prototypy Aava s Intel Moorestown. Vydání je stále určeno primárně vývojářům, především podle ohlasů na verzi pro telefony. Asi hlavní novinkou je Qt 4.7 a lepší podpora dotykových displejů. Více o praktickém nasazení na netbooku ve zdejším článku.
V září ze svých pozic v Nokii odešli CEO Olli-Pekka Kallasvuo, pak šéf vývoje chytrých telefonů Anssi Vanjoki a nakonec Ari Jaaksi, který velel vývoji MeeGo a dříve Maema. Naopak Nokia přijala Petera Skillmana z Palmu na pozici návrháře UX. Posléze se ukázalo, že Ari Jaaksi putoval přesně opačným směrem. Na jeho LinkedIn profilu je uvedeno "Senior Vice President at Hewlett-Packard".
Asus a Garmin mění podobu svého partnerství – poslední asi rok společně produkovali telefony s rozvinutými navigačními schopnostmi Nuvifone (a GarminFone) s Androidem a MS Windows Mobile – do budoucna Asus nabídne ryze vlastní mobilní telefony a Garmin se bude soustředit na vývoj software, který bude po několik následujících let exkluzivně předinstalován na androidích telefonech od Asusu.
Objevilo se MS Windows Phone 7 a několik telefonů s ním.
Linaro, nezisková organizace vlastněná firmami ARM Holdings, Freescale, IBM, Samsung, ST-Ericsson a Texas Instruments, vyvíjí linuxové jádro a nástroje pro použití se SoC ARM Cortex A8 a A9. Spolupracuje přitom s upstreamem a distribucemi, především MeeGo a Ubuntu. V listopadu bylo vypuštěno první veřejné vydání s označením 10.11.
Trinity Audio Group produkuje mobilní zařízení zaměřená na hudebníky. Dalším z nich má být tablet Indamixx 2, na kterém poběží distribuce Transmission 5.0 určená pro hudební produkci. Oproti dřívějšku bylo jako základ místo Ubuntu zvoleno MeeGo díky dobré podpoře vícedotykových displejů. Po hardwarové stránce jde v podstatě o iiView M1 Touch (tablet postavený na Intelu Atom), který se s MS Windows 7 prodává za $500, zatímco Indamixx 2 je pro testery k dispozici za $700 (jistě, tady jde o přidanou hodnotu...). Atom byl zvolen pro lepší výkon oproti jiným mobilním řešením – při příslušném využití je to důležitější než výdrž na baterie.
Na konferenci v Dublinu společnost AMD, významný člen Linux Foundation, oznámila, že se připojí k projektu MeeGo, na kterém spolupracují Nokia, Intel a Linux Foundation. Zajímá ji především podpora vlastních APU, která hodlá směřovat mj. do mobilních zařízení. Vyhlídky na kvalitní linuxové ovladače jsou tedy vcelku optimistické.
Na Tchaj-wanu se za velice pěkných $230 začal prodávat osmipalcový linuxový tablet Eee Note EA-800 od Asusu. Na dalších trzích by se měl objevil během ledna. A čím že je pozoruhodný? Osmipalcový (1024×768) LCD schopný zobrazit 64 odstínů šedé nezní moc lákavě, ale když se k tomu přidá dotyková technologie od Wacomu s rozlišením 2450 dpi, hned je z toho v kombinaci s příjemnou cenou a nízkou hmotností (lehce přes půl kilogramu) zajímavý nástroj třeba pro studenty. Právě cena je výrazně nižší než u staršího Eee Readeru (téměř $400), který používá k zobrazování elektronický inkoust, a proto také vydrží až dva týdny oproti desíti až třinácti hodinám u Eee Note. Samozřejmě záleží na tom, jak moc se bude využívat WiFi, webkamera nebo změnšené USB, jimiž tablet disponuje vedle mikrofonu, výstupu na sluchátka, 4GB paměti a microSDHC slotu. Podle jedné z recenzí je zpracování kvalitní, ale drobných chybiček je na druhé straně spousta.
E Ink představil první barevné displeje používající "elektronický inkoust". Barevnost je získána přidáním průhledné vrstvy, spotřeba se tedy údajně nezvýší.
Web LinuxDevices shrnul výsledky testování AMD Bobcat, konkurence pro Intel Atom, ovšem konkurence nemalé, protože výkonem šlape na paty běžným nízkonapěťovým procesorům Intelu.
Symbian Foundation se už nebude starat o vývoj Symbianu, ten převzala Nokia do svých rukou, zůstane jí pouze správa licenčních záležitostí.
Ve vývojové laboratoři v Tampere přišli vývojáři Nokie s dotykovým displejem vyrobeným z ledu. Technologie obrazovky je obdobná jako u stolečku Microsoft Surface, snímání dotyků je řešeno soustavou zdrojů infračerveného záření a kamer snímajících příslušné vlnění.
Ari Jaaksi, jež dříve vedl u Nokie vývoj zařízení s Maemem/MeeGo, potvrdil, že jeho dalším zaměstnavatelem je Palm (resp. HP).
Engadget rozebírá, kterak Microsoft při vývoji Windows Phone 7 nepočítal s využitím SD karet, například Samsung přesto u modelu Focus slot pro microSDHC kartu použil a pak karty prakticky nešlo používat.
Během následujících měsíců se webOS 2.0 má dostat formou aktualizace na všechna současná zařízení od Palmu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
snímání dotyků je řešeno soustavou zdrojů téměř-infračerveného záření
To už je trochu moc. Předpokládám, že se jedná o špatný překlad výrazu near infrared, což neznamená téměř-infračervené, ale blízké infračervené (spektrum/záření). Bližší informace o dělení infračerveného spektra ať už podle CIE, ISO, nebo astronomů jsou třeba na Wikipedii.