Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na webu francouzského operátora SFR nejdříve unikla reklama na revidovaný Palm Pre, později byla tato informace samotným HP oficiálně potvrzena. Palm Pre 2 je podobný svému předchůdci, ovšem s 1GHz procesorem, 512MB RAM, pětimegapixelovým fotoaparátem, skleněným displejem a (především) s webOS 2.0, který přináší krom jiného několik stěžejních vlastností:
Dalších telefonů a také tabletů bychom se měli dočkat až v první polovině tohoto roku, stejně jako hardwaru s MeeGo.
Na AbcLinuxu mezitím vyšla recenze Palm Pre 2 a HP webOS 2.0.
Vyšlo MeeGo 1.1, tentkrát ve verzi nejen pro netbooky, ale i pro informační/zábavní systémy v automobilech (IVI) a především pro mobilní telefony (Handset) – ovšem hardware je stále omezen na Nokii N900 a vývojářské prototypy Aava s Intel Moorestown. Vydání je stále určeno primárně vývojářům, především podle ohlasů na verzi pro telefony. Asi hlavní novinkou je Qt 4.7 a lepší podpora dotykových displejů. Více o praktickém nasazení na netbooku ve zdejším článku.
V září ze svých pozic v Nokii odešli CEO Olli-Pekka Kallasvuo, pak šéf vývoje chytrých telefonů Anssi Vanjoki a nakonec Ari Jaaksi, který velel vývoji MeeGo a dříve Maema. Naopak Nokia přijala Petera Skillmana z Palmu na pozici návrháře UX. Posléze se ukázalo, že Ari Jaaksi putoval přesně opačným směrem. Na jeho LinkedIn profilu je uvedeno "Senior Vice President at Hewlett-Packard".
Asus a Garmin mění podobu svého partnerství – poslední asi rok společně produkovali telefony s rozvinutými navigačními schopnostmi Nuvifone (a GarminFone) s Androidem a MS Windows Mobile – do budoucna Asus nabídne ryze vlastní mobilní telefony a Garmin se bude soustředit na vývoj software, který bude po několik následujících let exkluzivně předinstalován na androidích telefonech od Asusu.
Objevilo se MS Windows Phone 7 a několik telefonů s ním.
Linaro, nezisková organizace vlastněná firmami ARM Holdings, Freescale, IBM, Samsung, ST-Ericsson a Texas Instruments, vyvíjí linuxové jádro a nástroje pro použití se SoC ARM Cortex A8 a A9. Spolupracuje přitom s upstreamem a distribucemi, především MeeGo a Ubuntu. V listopadu bylo vypuštěno první veřejné vydání s označením 10.11.
Trinity Audio Group produkuje mobilní zařízení zaměřená na hudebníky. Dalším z nich má být tablet Indamixx 2, na kterém poběží distribuce Transmission 5.0 určená pro hudební produkci. Oproti dřívějšku bylo jako základ místo Ubuntu zvoleno MeeGo díky dobré podpoře vícedotykových displejů. Po hardwarové stránce jde v podstatě o iiView M1 Touch (tablet postavený na Intelu Atom), který se s MS Windows 7 prodává za $500, zatímco Indamixx 2 je pro testery k dispozici za $700 (jistě, tady jde o přidanou hodnotu...). Atom byl zvolen pro lepší výkon oproti jiným mobilním řešením – při příslušném využití je to důležitější než výdrž na baterie.
Na konferenci v Dublinu společnost AMD, významný člen Linux Foundation, oznámila, že se připojí k projektu MeeGo, na kterém spolupracují Nokia, Intel a Linux Foundation. Zajímá ji především podpora vlastních APU, která hodlá směřovat mj. do mobilních zařízení. Vyhlídky na kvalitní linuxové ovladače jsou tedy vcelku optimistické.
Na Tchaj-wanu se za velice pěkných $230 začal prodávat osmipalcový linuxový tablet Eee Note EA-800 od Asusu. Na dalších trzích by se měl objevil během ledna. A čím že je pozoruhodný? Osmipalcový (1024×768) LCD schopný zobrazit 64 odstínů šedé nezní moc lákavě, ale když se k tomu přidá dotyková technologie od Wacomu s rozlišením 2450 dpi, hned je z toho v kombinaci s příjemnou cenou a nízkou hmotností (lehce přes půl kilogramu) zajímavý nástroj třeba pro studenty. Právě cena je výrazně nižší než u staršího Eee Readeru (téměř $400), který používá k zobrazování elektronický inkoust, a proto také vydrží až dva týdny oproti desíti až třinácti hodinám u Eee Note. Samozřejmě záleží na tom, jak moc se bude využívat WiFi, webkamera nebo změnšené USB, jimiž tablet disponuje vedle mikrofonu, výstupu na sluchátka, 4GB paměti a microSDHC slotu. Podle jedné z recenzí je zpracování kvalitní, ale drobných chybiček je na druhé straně spousta.
E Ink představil první barevné displeje používající "elektronický inkoust". Barevnost je získána přidáním průhledné vrstvy, spotřeba se tedy údajně nezvýší.
Web LinuxDevices shrnul výsledky testování AMD Bobcat, konkurence pro Intel Atom, ovšem konkurence nemalé, protože výkonem šlape na paty běžným nízkonapěťovým procesorům Intelu.
Symbian Foundation se už nebude starat o vývoj Symbianu, ten převzala Nokia do svých rukou, zůstane jí pouze správa licenčních záležitostí.
Ve vývojové laboratoři v Tampere přišli vývojáři Nokie s dotykovým displejem vyrobeným z ledu. Technologie obrazovky je obdobná jako u stolečku Microsoft Surface, snímání dotyků je řešeno soustavou zdrojů infračerveného záření a kamer snímajících příslušné vlnění.
Ari Jaaksi, jež dříve vedl u Nokie vývoj zařízení s Maemem/MeeGo, potvrdil, že jeho dalším zaměstnavatelem je Palm (resp. HP).
Engadget rozebírá, kterak Microsoft při vývoji Windows Phone 7 nepočítal s využitím SD karet, například Samsung přesto u modelu Focus slot pro microSDHC kartu použil a pak karty prakticky nešlo používat.
Během následujících měsíců se webOS 2.0 má dostat formou aktualizace na všechna současná zařízení od Palmu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
snímání dotyků je řešeno soustavou zdrojů téměř-infračerveného záření
To už je trochu moc. Předpokládám, že se jedná o špatný překlad výrazu near infrared, což neznamená téměř-infračervené, ale blízké infračervené (spektrum/záření). Bližší informace o dělení infračerveného spektra ať už podle CIE, ISO, nebo astronomů jsou třeba na Wikipedii.