Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Seriál ze světa mobilní zařízení nejen ze světa Linuxu
Pojďme se podívat, v jakém stavu jsou v polovině roku 2011 některé (svobodné) projekty, týkající se mobilních zařízení. Například na český vaporware NoteSlate, indický 35dolarový tablet a různé další věci nejen kolem Androidu a WebOS.
Duben přinesl několik menších novinek kolem AMD Fusion, uvedení zajímavých tabletů s Androidem a v neposlední řadě také rozšíření portfolia společností podporujících MeeGo.
Nokia + Microsoft. Nové telefony a tablet od HP. Čerstvé netbooky s ARMem. A další stručné novinky ze světa mobilních zařízení.
V prosinci se toho okolo mobilních linuxových zařízení moc nestalo, tedy kromě nové verze Androidu a prototypu netbooku s Chrome OS, o němž zde vyšel vyčerpávající článek. Lednový CES byl nabitý zejména tablety s Androidem a notebooky/netbooky s APU jak Intel Sandy Bridge, tak AMD Fusion. Právě netbooky s AMD Zacate by mohly být, zejména co se výkonu týče, zajímavou alternativou k těm atomovým, leč na trhu se neobjeví hned a zejména kvůli linuxovým ovladačům grafické karty bych raději počkal na nějaké testy.
Mobilní novinky shrnující dění za říjen a listopad: Palm Pre 2 a webOS 2.0. MeeGo 1.1. Výměna mezi Palmem a Nokií. Změna paktu Asus-Garmin. První kód od Linaro. Indamixx 2: Další tablet s MeeGo. AMD se připojilo k projektu MeeGo. Asus Eee Note EA-800.
Smart Book, nástupce Touch Booku. WeTab – první tablet s MeeGo. MeeGo na Intel Developer Forum. Příchody a odchody v Nokii. Google o tabletech s Androidem.
MeeGo, Harmattan a prototyp Nokie N9. nVidia Tegra 250 jde na trh. webOS na tabletu HP Hurricane a verze 2.0 s podporou lepšího multitaskingu. Netbooky s novou generací Atomu.
Android 3.0. MeeGo se blíží. WebOS 2.0 ještě letos. Indický 35dolarový tablet. Spojenectví GNOME a LiMo Foundation. Pixel Qi – napůl LCD, napůl elektronický papír. Herní konzole GP2X Caanoo. Netbooky s Ubuntu. Google Nexus One (ne)končí. Nová generace Amazon Kindle. OLPC XO-1.75 s dotykovým displejem.
Blíží se vydání verze MeeGo pro chytré mobilní telefony, zatím bylo dotykové rozhraní představeno na tabletu Quanta Redvale. Tablet chystá i Nokia a MeeGo budou na své stroje nasazovat i Asus a Acer. Intel kupodivu připravuje port Androidu na platformu x86. Android 2.2 Froyo bude i pro starší androidovské mobily dostupný prostřednictvím upraveného firmwaru CyanogenMod.
MeeGo 1.0 pro netbooky, podpora dotykového ovládání zatím chybí. Android 2.2 je venku, bude podporovat Flash. Intel Atom radikálně aktualizován. Složitá situace kolem OLPC, chystá se tablet XO-3. Extrémně levné čínské netbooky už i s Androidem.
Palm, webOS a odkup společností Hewlett-Packard; tablet Slate jako konkurent pro iPad. Nokia N900 a MeeGo. Další levné MID: Tablet Eken M001 alias Haleron iLet Mini HAL. Miniaturní desktop VIA ARTiGO A1100. Stručně z novinek v mobilním (linuxovém) světě.
MeeGo: První vydání. Banánová kaše aneb Ben NanoNote. Levná linuxová MID (SmartQ V5 a V7 od SmartDevices). Levná technika pro školy a třetí svět (Intel Classmate a GPS, 3G a WiMAX a Simmbook od IBM, Canonical a Simmtronics).
Maemo + Moblin → MeeGo. Symbian je open-source. LiMo nabírá Adobe, vydává R3. Ubuntu Netbook Remix prochází změnami. Lenovo IdeaPad S10-3t. Archos 5 Internet Tablet recenzován.
Intel „Pine Trail“. nVidia Tegra 250, smartbooky/tablety. Google Nexus One. Broadcom HD Accelerator. KPilot mrtev. anti-iPad kampaň. Lenovo ThinkPad X100e.
Tiskni
Sdílej: