Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Seriál ze světa mobilní zařízení nejen ze světa Linuxu
Pojďme se podívat, v jakém stavu jsou v polovině roku 2011 některé (svobodné) projekty, týkající se mobilních zařízení. Například na český vaporware NoteSlate, indický 35dolarový tablet a různé další věci nejen kolem Androidu a WebOS.
Duben přinesl několik menších novinek kolem AMD Fusion, uvedení zajímavých tabletů s Androidem a v neposlední řadě také rozšíření portfolia společností podporujících MeeGo.
Nokia + Microsoft. Nové telefony a tablet od HP. Čerstvé netbooky s ARMem. A další stručné novinky ze světa mobilních zařízení.
V prosinci se toho okolo mobilních linuxových zařízení moc nestalo, tedy kromě nové verze Androidu a prototypu netbooku s Chrome OS, o němž zde vyšel vyčerpávající článek. Lednový CES byl nabitý zejména tablety s Androidem a notebooky/netbooky s APU jak Intel Sandy Bridge, tak AMD Fusion. Právě netbooky s AMD Zacate by mohly být, zejména co se výkonu týče, zajímavou alternativou k těm atomovým, leč na trhu se neobjeví hned a zejména kvůli linuxovým ovladačům grafické karty bych raději počkal na nějaké testy.
Mobilní novinky shrnující dění za říjen a listopad: Palm Pre 2 a webOS 2.0. MeeGo 1.1. Výměna mezi Palmem a Nokií. Změna paktu Asus-Garmin. První kód od Linaro. Indamixx 2: Další tablet s MeeGo. AMD se připojilo k projektu MeeGo. Asus Eee Note EA-800.
Smart Book, nástupce Touch Booku. WeTab – první tablet s MeeGo. MeeGo na Intel Developer Forum. Příchody a odchody v Nokii. Google o tabletech s Androidem.
MeeGo, Harmattan a prototyp Nokie N9. nVidia Tegra 250 jde na trh. webOS na tabletu HP Hurricane a verze 2.0 s podporou lepšího multitaskingu. Netbooky s novou generací Atomu.
Android 3.0. MeeGo se blíží. WebOS 2.0 ještě letos. Indický 35dolarový tablet. Spojenectví GNOME a LiMo Foundation. Pixel Qi – napůl LCD, napůl elektronický papír. Herní konzole GP2X Caanoo. Netbooky s Ubuntu. Google Nexus One (ne)končí. Nová generace Amazon Kindle. OLPC XO-1.75 s dotykovým displejem.
Blíží se vydání verze MeeGo pro chytré mobilní telefony, zatím bylo dotykové rozhraní představeno na tabletu Quanta Redvale. Tablet chystá i Nokia a MeeGo budou na své stroje nasazovat i Asus a Acer. Intel kupodivu připravuje port Androidu na platformu x86. Android 2.2 Froyo bude i pro starší androidovské mobily dostupný prostřednictvím upraveného firmwaru CyanogenMod.
MeeGo 1.0 pro netbooky, podpora dotykového ovládání zatím chybí. Android 2.2 je venku, bude podporovat Flash. Intel Atom radikálně aktualizován. Složitá situace kolem OLPC, chystá se tablet XO-3. Extrémně levné čínské netbooky už i s Androidem.
Palm, webOS a odkup společností Hewlett-Packard; tablet Slate jako konkurent pro iPad. Nokia N900 a MeeGo. Další levné MID: Tablet Eken M001 alias Haleron iLet Mini HAL. Miniaturní desktop VIA ARTiGO A1100. Stručně z novinek v mobilním (linuxovém) světě.
MeeGo: První vydání. Banánová kaše aneb Ben NanoNote. Levná linuxová MID (SmartQ V5 a V7 od SmartDevices). Levná technika pro školy a třetí svět (Intel Classmate a GPS, 3G a WiMAX a Simmbook od IBM, Canonical a Simmtronics).
Maemo + Moblin → MeeGo. Symbian je open-source. LiMo nabírá Adobe, vydává R3. Ubuntu Netbook Remix prochází změnami. Lenovo IdeaPad S10-3t. Archos 5 Internet Tablet recenzován.
Intel „Pine Trail“. nVidia Tegra 250, smartbooky/tablety. Google Nexus One. Broadcom HD Accelerator. KPilot mrtev. anti-iPad kampaň. Lenovo ThinkPad X100e.
Tiskni
Sdílej: