plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Seriál ze světa mobilní zařízení nejen ze světa Linuxu
Pojďme se podívat, v jakém stavu jsou v polovině roku 2011 některé (svobodné) projekty, týkající se mobilních zařízení. Například na český vaporware NoteSlate, indický 35dolarový tablet a různé další věci nejen kolem Androidu a WebOS.
Duben přinesl několik menších novinek kolem AMD Fusion, uvedení zajímavých tabletů s Androidem a v neposlední řadě také rozšíření portfolia společností podporujících MeeGo.
Nokia + Microsoft. Nové telefony a tablet od HP. Čerstvé netbooky s ARMem. A další stručné novinky ze světa mobilních zařízení.
V prosinci se toho okolo mobilních linuxových zařízení moc nestalo, tedy kromě nové verze Androidu a prototypu netbooku s Chrome OS, o němž zde vyšel vyčerpávající článek. Lednový CES byl nabitý zejména tablety s Androidem a notebooky/netbooky s APU jak Intel Sandy Bridge, tak AMD Fusion. Právě netbooky s AMD Zacate by mohly být, zejména co se výkonu týče, zajímavou alternativou k těm atomovým, leč na trhu se neobjeví hned a zejména kvůli linuxovým ovladačům grafické karty bych raději počkal na nějaké testy.
Mobilní novinky shrnující dění za říjen a listopad: Palm Pre 2 a webOS 2.0. MeeGo 1.1. Výměna mezi Palmem a Nokií. Změna paktu Asus-Garmin. První kód od Linaro. Indamixx 2: Další tablet s MeeGo. AMD se připojilo k projektu MeeGo. Asus Eee Note EA-800.
Smart Book, nástupce Touch Booku. WeTab – první tablet s MeeGo. MeeGo na Intel Developer Forum. Příchody a odchody v Nokii. Google o tabletech s Androidem.
MeeGo, Harmattan a prototyp Nokie N9. nVidia Tegra 250 jde na trh. webOS na tabletu HP Hurricane a verze 2.0 s podporou lepšího multitaskingu. Netbooky s novou generací Atomu.
Android 3.0. MeeGo se blíží. WebOS 2.0 ještě letos. Indický 35dolarový tablet. Spojenectví GNOME a LiMo Foundation. Pixel Qi – napůl LCD, napůl elektronický papír. Herní konzole GP2X Caanoo. Netbooky s Ubuntu. Google Nexus One (ne)končí. Nová generace Amazon Kindle. OLPC XO-1.75 s dotykovým displejem.
Blíží se vydání verze MeeGo pro chytré mobilní telefony, zatím bylo dotykové rozhraní představeno na tabletu Quanta Redvale. Tablet chystá i Nokia a MeeGo budou na své stroje nasazovat i Asus a Acer. Intel kupodivu připravuje port Androidu na platformu x86. Android 2.2 Froyo bude i pro starší androidovské mobily dostupný prostřednictvím upraveného firmwaru CyanogenMod.
MeeGo 1.0 pro netbooky, podpora dotykového ovládání zatím chybí. Android 2.2 je venku, bude podporovat Flash. Intel Atom radikálně aktualizován. Složitá situace kolem OLPC, chystá se tablet XO-3. Extrémně levné čínské netbooky už i s Androidem.
Palm, webOS a odkup společností Hewlett-Packard; tablet Slate jako konkurent pro iPad. Nokia N900 a MeeGo. Další levné MID: Tablet Eken M001 alias Haleron iLet Mini HAL. Miniaturní desktop VIA ARTiGO A1100. Stručně z novinek v mobilním (linuxovém) světě.
MeeGo: První vydání. Banánová kaše aneb Ben NanoNote. Levná linuxová MID (SmartQ V5 a V7 od SmartDevices). Levná technika pro školy a třetí svět (Intel Classmate a GPS, 3G a WiMAX a Simmbook od IBM, Canonical a Simmtronics).
Maemo + Moblin → MeeGo. Symbian je open-source. LiMo nabírá Adobe, vydává R3. Ubuntu Netbook Remix prochází změnami. Lenovo IdeaPad S10-3t. Archos 5 Internet Tablet recenzován.
Intel „Pine Trail“. nVidia Tegra 250, smartbooky/tablety. Google Nexus One. Broadcom HD Accelerator. KPilot mrtev. anti-iPad kampaň. Lenovo ThinkPad X100e.
Tiskni
Sdílej: