19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Největší novinkou týkající se Palmu, topící se v dluzích, je, po spekulacích o možném kupci, jeho odkoupení gigantem HP. Za 1,2 mld. dolarů. Palm se dlouhodobě topil ve ztrátách a HP mělo na trhu s mobilními telefony skutečně minoritní podíl – obojí by se mělo akvizicí vyřešit; Palm se zařadí do HP jako divize beze změn na zaměstnaneckých postech. HP navíc odložilo svůj tablet Slate – konkurenta pro iPad – který měl původně používat MS Windows 7, ovšem pravděpodobně mu bude dávat život právě webOS. webOS mimochodem (toto již nespadá do měsíce dubna) běží na x86 bez úprav.
Vyšla aktualizace webOS 1.4.1, která krom jiného přináší do Evropy podporu nákupu placených aplikací přes App Catalog.
Jan Grmela zveřejnil neoficiální lokalizaci webOS. (http://www.palmcesky.cz/)
Ares, webové (ano, běží na webu!) SDK pro webOS, se dočkal finální verze.
Na webOS byl portován jak Mozilla Firefox, tak i X.org (přičemž byl demonstrován (pomalý) běh OpenOffice.org).
Palm Pre Plus a Palm Pixi Plus se v Německu prodávají (samozřejmě v GSM verzích) u operátorů Vodafone a O2 od konce dubna. U Vodafone vyjde nedotovaný Pre Plus na nějakých 580 euro, Pixi Plus na 400 euro.
Na Intel Developer Forum 2010 bylo prezentováno MeeGo, respektive jeho GUI známé z Moblinu. Ona vůbec je složitá situace ohledně toho, co vlastně označovat jako MeeGo. Maemo 6 Harmattan? Moblin 2.2? Obrazy z meego.com?
Na Intel Collaboration Summitu pak byli představeni partneři Intelu a Nokie, kteří by měli dodávat software nebo MeeGo nasazovat ve svých produktech. Namátkou Asus, BMW, Novell, …
Doug Fisher se nechal slyšet, že MeeGo bude existovat i jako desktopová distribuce.
Pak bylo MeeGo prezentováno ještě na Linux Foundation Collaboration Summitu – k dispozici jsou videa.
Z dalších, praktičtějších novinek:
Vyšlo PR 1.2 SDK pro Maemo – zahrnuje mj. Qt 4.6.
Webový prohlížeč Chromium byl portován na Nokii N900.
Cortex A8 (v Nokii N900) jde přetaktovat z 600 MHz na více než 1 GHz. Nokia se pochopitelně od začátku od této aktivity distancuje.
LG GW990, chytrý telefon postavený na platformě Intel Moorestown a s Moblinem, se nakonec hromadné výroby nedočká – zřejmě kvůli odumírání Moblinu a čekání na použitelnější MeeGo.
Po levných MID z minula tu máme další takové. Jmenuje se Eken M001 a stojí (v Číně) kolem $100, u nás se dá objednat i přes Aukro za nějaké tři čtyři tisíce korun a prodává se také jako Haleron iLet Mini HAL (tady značková záležitost) za cenu zhruba dvojnásobnou oproti té čínské. Disponuje sedmipalcovým displejem, 600MHz procesorem (ARM), SDHC slotem, WiFi atd. Běží na něm Google Android, ovšem bez Android Marketu.
VIA ARTiGO A1100 je tzv. nettop o neuvěřitelných rozměrech 14,6×9,9×5,2 cm – pomalu se vejde do kapsy. Vybaven je 64bitovým procesorem VIA Nano taktovaným na 1,2 GHz, grafickým čipem Chrome9 schopným hardwarové akcelerace videa kódovaného v MPEG-2 a H.264, pěti USB porty, zvukovou kartou, síťovou kartou, HDMI (i D-SUB) a volitelným SD slotem a WiFi. Distribuuje se bez operačního systému (podporován je Linux a MS Windows 7), DDR2 RAM a 2,5-palcového pevného disku. VIA Store hlásí cenu $243, český distributor bezmála 8000 Kč včetně DPH.
S Ubuntu One se lze synchronizovat i z Androidu a iPhone.
Google podpoří vývoj video kodeku Theora pro ARM.
Synaptics nabídne své ovladače touchpadů i pro GNU/Linux a ChromeOS. Znamená to především podporu vícedotykových gest, ovšem do běžných repozitářů se Gesture Suite Linux nedostane, půjde o komerční software prodávaný v první řadě OEM distributorům. Ale že by to bez tohoto softwaru bylo nemožné, to se říci nedá…
Sharp Netwalker PC-Z1, pětipalcový netbook běžící na ARMu Freescale i.MX515, se dočkal nástupce. Nese označení PC-T1 a postrádá klávesnici. Dotykový displej (1024×600 při pěti palcích), WiFi, Ubuntu, USB a další specifikace zůstávají zachovány. Novinka by se měla objevit touto dobou v Japonsku za cenu lehce převyšující 500 dolarů.
Android už byl portován i na iPhone 2G.
Google potřebuje nějak vyřešit problémy s ovladači tiskáren v ChromeOS. Jelikož je tento operační systém vystavěn na cloudu, o tisk se má starat služba Google Cloud Print, ovladače tiskárny nebudou obsaženy v operačním systému klienta, nýbrž na serveru v oblacích. Znamená to krom jiného, že bude možné takto přistupovat ke všem svým tiskárnám… v rámci sítě.
Vyšla pre-alpha verze webového prohlížeče Mozilla Fennec pro Android.
Bylo vydáno Ubuntu 10.04 včetně verze pro netbooky.
Ubuntu 10.10 Netbook Remix má obsahovat další vlastnost známou z Mac OS X – menu aplikací v panelu místo v okně, má se tím šetřit místo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
Palm, webOSa odkup společností Hewlett-PackardNějak neparsuju tohle spojení slov. Není tam nějaký překlep?