Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
První veřejné vydání platformy MeeGo, nástupce Moblinu a Maema, je tady. K dispozici jsou repozitáře a obrazy pro netbooky s Intelem Atom, Nokii N900 a také pro Intel Moorestown. Zatím nejde o nic světoborného, prostě by to mělo nabootovat pouze do shellu, a to je zatím vše. Zatím.
Pozoruhodné je především to, že mezi obrazy ke stažení jsou i ty pro Nokii N900. Původně se totiž spekulovalo o tom, zda pro ni MeeGo bude, či nebude. Bude, ačkoliv možná ne tak docela oficiálně. Některou z příštích verzí firmwaru by mohl být umožněn i dual-boot.
Nedávno jste si zde mohli přečíst recenzi levné čínské herní konzole Dingoo A320. Společnost Qi Hardware, tvořená bývalými vývojáři OpenMoko, připravila zařízení v mnohém podobné. Jmenuje se Ben NanoNote (čteno jako „banana oat“), resp. 本 NanoNote (znak „本“ se v čínštině čte „běn“ a podle webu projektu znamená „počátek“, ovšem z japonštiny ho znám jako „knihu“, čteno „hon“ – obojí je výstižné), a jako dingoo vůbec nevypadá. Vyhlíží totiž jako miniaturní notebook, má v podstatě plnohodnotnou QWERTY klávesnici.
Uvnitř tiká procesor XBurst Jz4720 (MIPS) na 336 MHz, podpořený 32 MB RAM. K tomu 2GB NAND paměť a microSDHC slot a třípalcový QVGA displej. Je to opravdu velice podobné dingoo, a proto by neměl být problém snadno portovat kvanta her z Dinguxu. Na 本 jinak běží přímo OpenWRT (linuxová distribuce hlavně pro routery) a jde o otevřený hardware.
Uzpůsobený software je zatím ve vývoji a zařízení postrádá Bluetooth, WiFi nebo třeba větší (dotykový) displej – cena by se tím navýšila poměrně výrazně přes současných 99 dolarů/eur. Přesto jsou lidé, kteří si 本 NanoNote již pořídili (někdo koneckonců vyvíjet musí), takže například na webu Penguin.cz si můžete něco přečíst.
V e-shopech se začíná objevovat nová generace MID od SmartDevices. SmartQ V5 a V7 jsou téměř identické. Mají 600MHz procesor (ARM), 256MB RAM, 2GB flash paměť, SDHC slot, dotykový displej o rozlišení 800×480, miniUSB OTG, WiFi, Bluetooth atd. Liší se pouze v „drobnostech“ – větší V7 váží téměř půl kilogramu, má úhlopříčku sedm palců a disponuje plnohodnotným HDMI (obě MID mají zvládat 1080p video), kdežto V5 má pouhých 160 gramů a něco přes čtyři palce do úhlopříčky, kapacitu baterie má pouze poloviční (přesto by to mělo stačit na pět až deset hodin) a HDMI port je menší (miniHDMI). V5 i V7 se dodávají s Androidem, Ubuntu nebo MS Windows CE 6.0. Ovšem podle recenze je software značně nedodělaný. Ceny se pohybují kolem 200 dolarů/eur ve značné závislosti na obchodě, přičemž V7 je oproti V5 o zhruba 40 USD dražší.
Další levný MID je Enso zenPad. Od předchozích se liší tím, že na něm běží Android a za příplatek (k výchozím 155 dolarům) nabízí 3G a GPS modul. V souvislosti s tím je poměrně příznivá zpráva, že Eric Schmidt (CEO Google) se nechal slyšet, že bude Android Market i pro tablety, kterých se pozvolna objevuje víc a víc.
Intel cenu další generace netbooku Intel Classmate nezveřejnil, ovšem bude vskutku zajímavé, kam se vyšplhá. Novinka má být totiž velice odolný tablet (konvertibilní netbook) s bohatou výbavou zahrnující kupříkladu GPS a 3G modul nebo WiMAX. Výdrž na šestičlánkovou baterii se má pohybovat až kolem osmi hodin. To je pozoruhodná výbava, ale ještě pozoruhodnější bude cena – obdobně vybavené netbooky vyjdou na nějakých 500 dolarů a Intel Classmate má mířit na trhy třetího světa. Nepoběží na něm mimochodem GNU/Linux, nýbrž MS Windows XP.
Společnosti IBM, Canonical a Simmtronics připravují levný netbook, nazvaný Simmbook, zaměřený jednak na rozvojové trhy například v Africe, druhak na korporátní sféru, v níž by měl ušetřit množství financí ve srovnání s řešeními od konkurence. Má být totiž dostupný za 190 USD. Po hardwarové stránce půjde o klasický 10palcový netbook s první generací Intelu Atom a pevným diskem. Docela zajímavý je ovšem software – distribuce IBM Client for Smart Work založená na Ubuntu Netbook Remix, orientovaná na cloud a vybavená balíkem založeným na IBM Lotus Symphony, Lotus Notes atd.
Nakonec ještě jedno levné zařízení cílené do školství. Marvell hodlá nabídnout 10palcový tablet myšlený jako náhrada učebnic pro studenty. Za 99 USD. Přitom tolik dnes stojí zmíněný 本 NanoNote nebo WikiReader. Ze specifikací je zřejmé, že uvnitř bude tikat procesor Armada 600, k tomu WiFi, Bluetooth, GPS aj. Díky použitému SoC by mělo být možné i přehrávání 1080p videa. Podporován bude Android a mobilní Windows.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Díky za odpověď.
Právě že překompilovat to nejde, když SmartQ nezveřejnil svoje úpravy zdrojového kódu VLC. Přehrávače založené na GStreameru vůbec nehrají, zatím se mně ani nikomu dalšímu nepodařilo zjistit proč. Ty postavené na Phononu a Xine backendu nepodporují nesvobodné formáty (jako třeba MP3 nebo AAC), protože chybí balíčky "unstripped" z FFmpegu. Jenže ty se vylučují s upravenými kodeky VLC (které z nepochopitelného důvodu nejsou pojmenované unstripped, přestože obsahují podporu všech dostupných formátů). Bohužel nejsem dost zkušený uživatel Linuxu, abych tenhle konflikt dokázal vyřešit a podržel v systému obě vylučující se sady balíčků. Ideální by bylo, kdyby se dal doinstalovat Phonon VLC backend, o kterém se teď hodně mluví, například na blogu AmaroKu. AmaroK 2 by byl pro tento přístroj poměrně vhodný přehrávač, i když je trochu pomalejší.
No a co to prostě zkompilovat -- na balíčky se vykašlat? BTW šlo by někam hodit to upravené VLC?
USB host pod Linuxem funguje, zkoušel jsem připojit flashku, USB klávesnici a myš, vše fungovalo bez problémů. Také BT klávesnici a GPS přijímač jsem rozchodil, což už se ale nedá říct o navigačním programu Navit. Tam je to ale zřejmě problém konfigurace SW, která je poměrně komplikovaná, TangoGPS totiž funguje.
Super! Četl jsem totiž, že to spolehlivě funguje jen pod WinCE.
Mimochodem SmartQ V5 se dá sehnat už za 160 USD, což je velmi dobrá cena za tenhle užitečný přístroj.
Můžu poprosit odkaz? Nějak jsem ho ztratil a nemůžu to znova najít.
Jak to bude s tím Marketem, na to jsem zvědavý.
Já taky, každopádně ale existují alternativní tržiště, třeba Archos nějaké má. Ovšem tohle je jeden z mnoha důvodů, proč Android nemusím.
No a co to prostě zkompilovat -- na balíčky se vykašlat? BTW šlo by někam hodit to upravené VLC?To jsem nezkoušel, abych se přiznal, nejsem v tomhle moc zběhlý. Když jsem občas zkoušel něco kompilovat, tak jsem se s tím dost trápil. Obávám se hlavně, že abych například mohl zkompilovat ten backend, budu potřebovat upravené zdrojáky k FFmpeg knihovnám, který samozřejmě nemám. Zkusím se do toho systému trochu víc povrtat, přeflashovat to jde vždycky, ostatně už jsem to několikrát dělal.
Můžu poprosit odkaz? Nějak jsem ho ztratil a nemůžu to znova najít.Třeba http://www.eletroworld.cn/nb/SmartV_5.htm.
Jak to bude s tím Marketem, na to jsem zvědavý.Hlavní problém je, že v těch alternativních marketech jsou jiné programy. Většina těch opravdu dobrých tam bohužel chybí. Myslí si ale, že Google bude nakonec dotlačený k tomu, aby market uvolnil pro všechny. Jinak svoji platformu zabije. K čemu je mi OS, na který neseženu programy?Já taky, každopádně ale existují alternativní tržiště, třeba Archos nějaké má. Ovšem tohle je jeden z mnoha důvodů, proč Android nemusím.
Zkusím z toho to upravené VLC dostat, nevím ale přesně, které všechny soubory k němu patří...
Tak je to balíček, ne? Takže u něj bude seznam souborů.
V článku je jedna chyba - nemá microSDHC slot, ale plnohodnotný SDHC až do 32GB.Opraveno.