Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Telefon nám pro účely recenze zapůjčila firma Sunnysoft, které tímto děkujeme.
Oproti G1 je telefon o poznání lehčí a tenčí. Zatímco G1 byl dostatečně těžký na to, abyste o něm ve své kapse vždy věděli, na Hero snadno zapomenete (jen 135 gramů). Toto odlehčení však přichází na úkor hardwarové klávesnice, která ve výbavě schází. Paměti RAM má Hero více než mnohý starý desktop – 288 MB. Fotografie a videa můžete pořizovat integrovaným 5Mpx fotoaparátem. Mezi specialitky patří akcelerometr (G-Sensor) a digitální kompas.
Dále zde najdeme GPS modul, podporu WiFi b/g, proprietární konektor ExtUSB, microSD 2.0 slot, 3,5mm sluchátkovou zdířku a podporu sítí GSM a WCDMA. Zde se hned pustím do kritiky – neznám důvody, které stály za vynálezem ExtUSB, ale vaše příslušenství určené pro starší telefony HTC (tedy i G1) je nekompatibilní. Slot na karty byl ukryt pod zadní kryt, takže vyjmutí karty už není tak snadné jako dřív. Telefon si to u mě žehlí možností přímo připojit běžná sluchátka – nosit dvoje nebo používat předražené redukce je otrava.
Pod displejem se nachází drobná zapuštěná tlačítka – přijmutí hovoru, ukončení hovoru (zároveň funguje pro zapínání nebo přechod do úsporného režimu), přechod na hlavní obrazovku, krok zpět, zobrazení menu, trackball a mé oblíbené vyhledávačové tlačítko, které vám hned po stisku umožnít hledat na Google.com. Na boku telefonu je stiskem velkého dvojitého tlačítka možné měnit hlasitost.
Při prvním spuštění jste seznámeni s používáním softwarové klávesnice, která se na displeji zobrazí kdykoliv kliknete do textového pole. Na používání této klávesnice si budete muset zvykat; pokud znáte iPhone, tak je to něco velmi podobného. Druhým krokem je naučit se psát písmena s diakritikou, což se zde dělá podržením obyčejného písmena – to vyvolá zobrazení seznamu diakriticky obohacené nabídky. Softwarová klávesnice se vám proti překlepům snaží pomáhat slovníkovou kontrolou, která po vás slova automaticky opravuje. Ačkoliv byl testovaný telefon vybaven češtinou a zjevně nějaká česká slova znal, překlepy po mně nikdy neopravil a naopak mi kazil ta správná. Pokud telefon překlopíte na bok, klávesnice zabírá celou obrazovku.
Nyní se dostáváme k integraci telefonu s online službami. Kritika byla zjevně vyslyšena a Android už můžete používat bez propojení s účtem Google. Byl jsem tím natolik překvapen, že jsem si vážně musel ozkoušet, že vše funguje i bez toho. Po přihlášení ke Googlu se dějí obvyklé věci – můžete používat Gmail, synchronizovat si kontakty, kalendář apod. nebo chatovat přes vestavěný Google Talk klient. Co se Jabberu týče, poněkud hloupě nelze GT klient připojit k jiným sítím, naštěstí lze z Google Market stáhnout šikovné náhrady. Zajímavé, že se přihlášení ke Google na první pokus nepodařilo – vzpomínám, že u G1 se mi stalo to samé…
Android se veze na módní vlně sociálních sítí – přihlásit se můžete k Facebooku, Twitteru a Flickeru. Sám jsem vyzkoušel Facebook a bylo mi nabídnuto propojení kontaktů z telefonu s kontakty na Facebooku. Integrace s Facebookem a Flickerem je i na úrovni fotogalerií.
Z pracovního prostředí mám dobrý dojem, vše je zase o něco hezčí. Byl zachován osvědčený koncept několika pracovních ploch s widgety, nicméně věci jsou animované a graficky více zdařilé. Velmi se mi líbí zpracování předpovědi počasí, které pro svou funkčnost využívá informace o vašem umístění. Oproti Androidu v G1 vypadá prostředí také profesionálněji. Hlavní zásluhu na tomto má především HTC, které si na tom dalo záležet.
E-mailový klient je první věcí, kterou jsem začal zkoumat. Podporuje (A)POP a IMAP, a to i v šifrovaných variantách. Můžete si nastavit interval synchronizace a omezit počty načítaných zpráv, pošlu lze i odesílat. U IMAPu je to horší s podporou složek – složky podporovány jsou, ale klient nezvládá stromovou hierarchii a vůbec se mi nepodařilo jej donutit stahovat poštu v podsložkách INBOXu.
SMS zprávy jsou zobrazovány ve stylu konverzací – zprávy tedy vidíte v kontextu ostatních zpráv. Přehled kontaktů je celkem obvyklý, k lidem můžete doplňovat spoustu detailů, fotografie, nastavovat specifické vyzváněcí tóny a další obvyklé věci. Stejně obyčejný je i kalendář, který lze zobrazovat jako agendu nadcházejících událostí nebo jako měsíční kalendář. U jednotlivých položek v kalendáři si můžete nastavit připomenutí. Fotoaparát docela ujde – není zde hardwarové tlačítko pro focení, fotí se stiskem trackballu. Co mi však vadí (a to se týká snad všech telefonů od HTC) je pomalé focení a dlouhé expoziční časy, ať je světla dost, či málo.
Vestavěný webový prohlížeč se zdá být dost kvalitní, jeho chování a používání je podstatně lepší než u Opery Mobile. Jelikož je postavený na WebKitu, asi nemusím dodávat nic ke kompatibilitě s weby – na problémy jsem nenarazil. I na tomto místě uživatel naráží na značnou inspiraci iPhonem – říkal jsem si: Kde jsem to všechno už viděl? Google Maps se moc nezměnilo, to samé lze říct o aplikaci YouTube.
Hudební přehrávač je hezký a „prostě funguje“. Svou knihovnu médií můžete procházet podle interpretů, alb, žánrů a další kategorizace. Tady se někdo iPhonem nejen inspiroval, tady se rovnou kopírovalo.
Google Market je rychlý způsob, jak si do telefonu nahrát nové aplikace. Aplikace (a hry) jsou kategorizovány a je možné v nich vyhledávat, takže ať už hledáte jen něco zajímavého, nebo jdete po konkrétním kousku, vše je po ruce. Chválím za možnost aplikace hodnotit a komentovat – především komentáře jsou velmi užitečné.
Android se stal velmi populární platformou pro vývoj aplikací různých druhů – hry nejsou výjimkou. Pro Android se tak začínají objevovat hry, které se svými vlastnostmi podobají těm z iPhonu. Hry jsou více vnášeny do reality díky akcelerometru a dalším moderním vymoženostem. Pěknou ukázkou je hra Teeter, kde naklápěním telefonu kutálíte kuličku bludištěm směrem k cíli.
Stále se najde několik věcí, které mi na telefonu vadí. Tou první je absence některých známých aplikací jako např. TomTom, ale to se neustále zlepšuje. Trochu mě zlobí tupost rozhraní pro přístup k WiFi sítím, protože se mi telefon ani neobtěžuje oznámit, že se nepodařilo připojit. Prostě se nic nestane. Skutečnost, že se mi ztrácel signál routeru, od kterého jsem byl 2 metry, mě také nepotěšila. Velice mě zklamalo to, že jsem večer odložil telefon nabitý na 60 % a ráno byl vypnutý kvůli prázdné baterii – nedovedu si vysvětlit, co se tam dělo, že to dokázalo tolik spotřebovat. Oproti G1 mi navíc telefon přijde pomalejší – je to znát, hlavně když máte nějaké aktivní programy na pozadí.
Mým závěrečným verdiktem je to, že Android se dostal o pěkný kus dopředu. Hardware je také velmi hezký. Ale stále jsou tu věci, které mi vadí. Proto si HTC Hero asi nekoupím, avšak pokud si vývoj udrží své tempo, příští telefon s Androidem od HTC je můj!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ohledně té pomalosti. V jednom obchodě jsem držel v jedné ruce Ifon a druhé G1 (mají stejný procesor, nějaký ARM). G1 měl svižnějží odezvu Gui a aplikace se rychleji spouštěly. A podle ohlasů na netu okolo povyku s BFS schedulerem existují pro nějaký Android Cyano ROM s BFS, se kterým prý dostanete pocit výměny hardware za mnohem výkonnější .
Velice mě zklamalo to, že jsem večer odložil telefon nabitý na 60 % a ráno byl vypnutý kvůli prázdné baterii – nedovedu si vysvětlit, co se tam dělo, že to dokázalo tolik spotřebovat.WiFi. S vypnutým WiFi jsem telefon lehce používal tři dny (nějaké přečtení e-mailů, instalace dvou třech aplikací, trochu je vyzkoušet, žádné telefonáty, žádné přehrávání hudby) – a z plně nabité baterky jsem se dostal zhruba na 50 %. Druhý den jsem dopoledne zapnul WiFi, za pár hodin po zjištění, jak žere baterku, jsem ho zase vypnul, a večer už jsem se dostal k varování 15 % nabité baterky (a oranžový symbol baterky), pak červený symbol baterky a nakonec jen blikání oranžové ledky a telefon nešel „probudit“ (ale byl pořád zapnutý, po zapojení do nabíječky jej šlo okamžitě odemknout a normálně s ním pracovat). Za dvě hodiny nabíjení byla baterka opět plná.
To také není nejšikovnější řešení. To dělají i Windows Mobile. Pokud něco stahuje při "vypnutém" mobilu, jsou dvě možnosti - WiFi se zapne (a bude žrát vesele dál), nebo to bude stahovat přes mobilní síť (což zase nepotěší lidi s placením za přenesená data). Obě řešení mají své pro a proti a osobně se mi řešení u Hera líbí víc než zmíněné vypínání WiFi. Nechat mobil přes noc na kabelu není problém a aspoň během noci může udělat všechny synchronizační a stahovací záležitosti tak, aby s tím nevyčerpával baterii přes den.
Paměti RAM má Hero více než mnohý starý desktop – 512 MB
na ofic stranke pisu ze pamet RAM je 288 MB a pamet ROM ma 512 MB
Jsou někde na webu nějaké pěkné testy výkonu JRE pro G1? Napsal jsem pro Android šachový program (http://honzovysachy.sourceforge.net/) a výkon na telefonu mě dost nepříjemně překvapil. I když mi bylo jasné, že to bude o dost pomalejší, než když pustím stejný javovský kód na normálním JRE na svém notebooku. (Ne v androidím emulátoru, tam je to taky pomalé, ale jako normální javovskou PC aplikaci s AWT místo androidího GUI.) Rozdíl je ještě větší, než jsem čekal. Nejde mi o rychlost např. práce se soubory, alokací, GUI a podobně, spíš o rychlost kódu algoritu tj. aritmeticko-logické operace, přístup do pole, volání metod atd. Kolikrát by tohle mělo být pomalejší než na normálním dnešním PC?
No já vím, ale ono je to na té G1 asi 80 pomalejší. Místo tří miliónů pozic mi to vyhodnotí jen necelých čtyřicet tisíc. To jsem přece jenom nečekal. Až se naučím volat a překládat na Androidu nativní kód v C, tak schválně vyzkouším, jaký poměr bude tady. Jestli je to zpomalení oproti PC spíš špatným JRE a nebo procesorem.