Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
K oznámení došlo v rámci Mobile World Congress v Barceloně, který probíhá od 15. do 18. února 2010.
Přestože je Maemo sofistikovaný systém, který dává (v kombinaci s Nokia N900) uživateli do rukou spíše malý plnohodnotný počítač než obyčejný smartphone, Nokia mohla těžko doufat ve výrazné rozšíření této platformy – nejenže nenabízí Maemo na větším počtu přístrojů, ale především jde více o operační systém pro počítače než o mobilní záležitost.
Spojení s Moblinem znamená, že se Maemu podaří celkem rychle překlenout mezeru mezi systémem pro mobilní telefon (byť velmi vymakaný, vizte náš seriál o Nokia N900) a univerzálním OS pro mobilní, embedded a netbookové nasazení. A máme odpověď na otázku Quo vadis Maemo?
Ještě před rokem či dvěma se o Moblinu mluvilo poměrně často, srovnával se s konkurenčním LiMo a objevovaly se první telefony a počítače, které jej používaly. Mandriva Moblin integrovala do své distribuce a Canonical začal nabízet Moblin postavený na svých základech.
Jenže s rostoucí popularitou Androidu se Moblin ocitl ve stínu, ze kterého se vyhrabal až oznámením o sloučení s Maemo. Je potěšitelné, že Moblin tím pádem pravděpodobně nezajde na úbytě.
MeeGo v sobě zkombinuje uživatelské rozhraní Maemo založené na Qt a systémové komponenty z Moblinu (mimochodem, MeeGo bude používat RPM, tuto vlastnost tedy převezme z Moblinu). Využití Qt zaručuje poměrně snadnou přenositelnost aplikací mezi různými druhy zařízení. Proto je MeeGo prezentována jako otevřená a perspektivní vývojová platforma. Aplikace budou moci vývojáři nabízet přes již zavedené Nokia Ovi Store (pro aplikace na zařízení Nokia) a Intel AppUpSM Center (pro distribuci aplikací na zařízení od ostatních výrobců využívajících platformu Intel).
Zásadní výhoda oproti projektu, který by začínal od nuly, jsou poměrně silné vývojářské komunity, které už kolem obou systémů existují. Zajímavé možnosti se tímto krokem otevírají také těm, kdo dosud programovali pro Maemo, ale jejich software se nemohl těšit moc velkému počtu uživatelů.
Pokud se naplní očekávání a MeeGo se stane významným hráčem (a popravdě, těžko pro tento úkol hledat vhodnější partnery než největšího výrobce procesorů a největšího výrobce mobilů), ocitnou se dosud nepříliš známé aplikace pro Maemo v mainstreamu. Jako vývojové prostředí je doporučován Qt Creator; na oficiálním webu MeeGo.com už je i tutoriál popisující vytvoření „Hello World“ pro MeeGo.
Intel a Nokia slibují, že bude systém dostatečně otevřený na to, aby bylo například možné přenášet nainstalované aplikace z jednoho zařízení na druhé – tj. programy nebudou omezené na konkrétní zařízení nebo zařízení od jednoho výrobce. Popis architektury MeeGo zpracoval jaderný vývojář Arjan Van De Ven a najdete ho na MeeGo.com.
Jak to bude s otevřeností vývoje a pozdější výsledné platformy, to se ještě uvidí, ale doufejme, že se MeeGo nevydá cestou Androidu, který sice také staví na Linuxu, ale linuxový systém, na kterém by bylo možné provozovat běžné linuxové aplikace, uživatel do rukou nedostává. Kompletní zdrojové kódy by měly být přístupné prostřednictvím veřejných git repozitářů, stejně jako buildovací systém a vývojářská infrastruktura. Projekt se chystá používat pro sledování chyb Bugzillu.
Podobně se můžeme dohadovat, jak to bude vypadat se spoluprací s upstream jádrem – tj. jestli se úpravy a vylepšení, ovladače a nové subsystémy, které v rámci projektu MeeGo vzniknou, dostanou do „vanilkového“ linuxového jádra. Google s Androidem tuto oblast poněkud zanedbává, což je škoda. Pokud lze soudit podle dosavadního přístupu firmy Intel, tak by to u MeeGo mohlo dopadnout mnohem lépe.
Cílem MeeGo je podporovat množství hardwarových/procesorových architektur a proniknout tak do zařízení, jako jsou netbooky, tablety, telefony, televizory s připojením na internet nebo třeba zábavní systémy v autech. Za tímto účelem pochopitelně Intel a Nokia verbují další potenciální zájemce o podíl na přípravě a vývoji MeeGo z řad zainteresovaných firem. Pokud bude na CeBITu k vidění něco konkrétnějšího, nebude o zájem pravděpodobně nouze.
Platforma MeeGo bude oficiálně podporována ze strany Linux Foundation, což může znamenat poměrně dost. Linux Foundation, která zaštiťuje vývoj Linuxu, má nezanedbatelné slovo u linuxových vývojářů (mimo jiné zaměstnává Linuse Torvaldse), a pokud bude MeeGo brát jako ten hlavní a vyvolený systém pro mobilní a embedded zařízení, má se Android nač těšit.
Jen malá poznámka na okraj: Microsoft také v těchto dnech oznámil (také na MWC) svého pokračovatele systému pro mobilní zařízení: Windows Phone 7. A podle zběžného pročtení pár článků se jedná o zásadní přepracování – ze starého systému Windows Mobile, který mnozí z duše nenáviděli, prý mnoho nezbylo. Takže bude konkurence opravdu hutná a můžeme se těšit na zajímavé hračky. Jakmile budou na trhu mobily a další zařízení s Androidem, MeeGo a Windows Phone 7, budou se muset všichni kohouti na smetišti pořádně snažit. Bude mít v roce 2016 Linux podíl na mobilech opravdu 60 procent?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
apt-get install a yum install smart install zypper install urpmi?
Nebo si snad myslíš, že žádný takový manažer v MeeGo nebude ? rpm není ekvivalentem apt, nýbrž obdobou dpkg.
A hádejte, kam vede odkaz meego czKoukám, že Ulhán má u nejnovějšího článku nadpis "Windows Phone 7 podporují multitasking!". Nekecám, s vykřičníkem na konci. Ze článku navíc vyplývá, že to ani není s tím multitaskingem úplně jisté. No tomuhle se už snad ani nesměju, nebo bych dopad jak ten japonec, co se uchechtal k smrti...
Ja bych tak nadseny nebyl. Nejvetsi problem vidim v Intelu, ktery uz dostatecne prokazal, jake metody konkurencniho boje je ochoten vyuzivat. ARM v nejblizsi dobe bude jeho velky konkurent, takze v nejlepsim pripade se o portaci meega na ARM bude starat jen Nokia za pasivni rezistence Intelu, ale mnohem pravdepodobneji Intel bude chod meega na jinych platformach vice ci mene neprimo sabotovat.
S tim castecne souvisi i prechod na RPM. Debian ma ARM port uz celkem odladeny a lidi se o nej staraji. Naproti tomu Fedora, ze ktere moblin ma vychazet, na tom tak dobre neni (zatim, pravda). A jak jsem dneska procital diskuze, tak to vypada, ze intelovsti soudruzi smeruji k tomu, ze meego bude uplne nova distribuce, protoze ji chteji specialne "optimalizovat" pro prenosna zarizeni (nebo kam s tim mirej). Mimo jine napr. pocitaji s omezenym poctem baliku, aby se to lepe udrzovalo, atd. Takze pokud bude nekdo chtit na svem pristroji provozovat apache nebo bind, bude si je muset preportovat na meego sam, o obskurnejsich programech nemluve. Nerikam, ze to bude neprekonatelna prekazka, treba kolem toho vyroste komunita, ktera se o distribuci bude starat, ale dost silne o tom pochybuju...
Ja bych tak nadseny nebyl. Nejvetsi problem vidim v Intelu, ktery uz dostatecne prokazal, jake metody konkurencniho boje je ochoten vyuzivat. ARM v nejblizsi dobe bude jeho velky konkurent, takze v nejlepsim pripade se o portaci meega na ARM bude starat jen Nokia za pasivni rezistence Intelu, ale mnohem pravdepodobneji Intel bude chod meega na jinych platformach vice ci mene neprimo sabotovat.Pokud by intel mel procesory/chipsety schopne konkurovat tem armovskym, tak bych se nedivil, kdyby nokii tlacil do jejich pouzivani. I skrz tu spolecnou platformu. Ale takhle?
S tim castecne souvisi i prechod na RPM. Debian ma ARM port uz celkem odladeny a lidi se o nej staraji. Naproti tomu Fedora, ze ktere moblin ma vychazet, na tom tak dobre neni (zatim, pravda). A jak jsem dneska procital diskuze, tak to vypada, ze intelovsti soudruzi smeruji k tomu, ze meego bude uplne nova distribuce, protoze ji chteji specialne "optimalizovat" pro prenosna zarizeni (nebo kam s tim mirej). Mimo jine napr. pocitaji s omezenym poctem baliku, aby se to lepe udrzovalo, atd. Takze pokud bude nekdo chtit na svem pristroji provozovat apache nebo bind, bude si je muset preportovat na meego sam, o obskurnejsich programech nemluve. Nerikam, ze to bude neprekonatelna prekazka, treba kolem toho vyroste komunita, ktera se o distribuci bude starat, ale dost silne o tom pochybuju...I dnes musis na maemo "preportovavat". Maemo != debian, i kdyz je mu rozhodne bliz nez fedora, o tom zadna. Nejaci vyvojari mozna maemo/meego kvuli rpm opusti, jini se mozna najdou, mozna...