19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Maemo od Nokie a Moblin od Intelu se sjednotí pod názvem MeeGo (MeeGo – Maemo a Moblin spolu proti Androidu). Tato distribuce by neměla být zaměřena pouze na chytré telefony, ale na pestrou škálu zařízení od netbooků a MID až po televize a multimediální systémy v autech. Nokia bude udržovat podporu pro architekturu ARM, Intel podle očekávání pro vlastní řešení, především tedy Intel Moorestown. Lišit se bude také způsob distribuce aplikací ke koncovým uživatelům – u Nokie to bude Ovi Store, u Intelu AppUp Center. Další části už ale budou společné, především tedy základ v distribuci Fedora používající RPM a využívání Qt k tvorbě aplikací.
Mezi první zařízení, která mají využívat MeeGo, patří chytrý telefon LG GW990 a multimediální tablet OpenTablet 7. Obojí jsou v podstatě MID se schopností telefonovat – tedy něco, co bylo při slučování Maema a Moblinu nazváno „mediaphone“. Asi z toho důvodu, že Nokia chce nějakým způsobem oddělit své chytré telefony se Symbianem od… chytrých telefonů Maemo/MeeGo.
Otázkou zůstává, jak dopadne samotné Maemo a Moblin plus komunita kolem nich. Nokia N900 je alespoň v určitých kruzích velice populární a Moblin se stále objevuje na dalších netboocích, aktuálně třeba na MS Wind U135, resp. jeho vylepšené verzi U160.
Mezi chytrými telefony je nejrozšířenější operační systém stále Symbian. V posledních letech ale začal docela ztrácet, mj. kvůli nástupu Androidu. Nokia tedy provedla krok ke zvýšení jeho konkurenceschopnosti – nejprve založila Symbian Foundation a nyní byl Symbian 3 uvolněn pod Eclipse Public License, která by měla být kompatibilní s LGPL. Tato nová verze přináší krom jiného grafická vylepšení a také podporu HDMI. Lee Williams, CEO Symbian Foundation, pro ZDNET uvedl, že v příštích letech pravděpodobně uvidíme na trhu nějaký ten netbook či tablet, na němž poběží právě Symbian. Ostatně, před necelým rokem Symbian na Intel Atom portován byl…
Symbian si stále drží pozici jedničky na trhu, Android si brousí zuby na dvojku Windows Mobile, telefony Palmu používající webOS se sice neprodávají podle očekávání, ale své místo určitě mají, k tomu se chystá MeeGo… V tomto kontextu se nabízí otázka, co bude s platformou LiMo. LiMo Foundation sice nabrala další členy včetně Adobe, v Barceloně byly prezentovány nové specifikace R3, tu a tam se objeví působivá ukázka uživatelského rozhraní, jenže výrobků je stále poskrovnu. V poslední době jen Vodafone 360 H1 a několik málo dalších, především od Samsungu.
Ubuntu Netbook Remix dospívá, slovíčko „Remix“ je tedy nahrazeno slovem „Edition“. Současně je měněna výchozí nabídka aplikací, například takové Brasero na netboocích bez optických mechanik nemá příliš význam. Stejně tak se má odporoučet například PalmPilot nebo prostorově náročné Mono. OpenOffice.org zřejmě ve výbavě zůstane.
S blížící se záplavou netbooků používajících ARM se také připravuje podpora Ubuntu pro tuto platformu. Kvůli (licenčně) problematické podpoře 3D akcelerace je ale nutné nahradit současné prostředí nějakým, kterému postačí 2D akcelerace. Zvolen byl projekt Enlightenment, resp. EFL. Oproti dosud používanému Clutteru nabídne navíc i snazší upravitelnost vzhledu.
V poslední době se vyrojila spousta netbooků založených na platformě Intel Pine Trail. Rozebírat je nebudu, neboť vesměs se sobě podobají jako vejce vejci… a běží na nich MS Windows 7. Ale přeci jen se našel aspoň jeden, který za zmínku opravdu stojí. Totiž Lenovo IdeaPad S10-3t – je to desetipalcový netbook s otočným dotykovým displejem. Ten je ale bohužel kapacitní, pro využití jako tablet tedy ne právě vhodný, ovšem HTC právě (jako na zavolanou) uvedlo stylus pro kapacitativní displeje – stát by v Evropě měl kolem 13 eur, jen zůstává otázkou, jak jej k netbooku připevnit. V USA se Lenovo IdeaPad S10-3t dá koupit za 500 USD i s osmičlánkovou baterií místo čtyřčlánkové, poskytující výdrž kolem čtyř hodin.
Na webu Liliputing vyšla recenze Archosu 5, multimediálně laděného MID s Androidem. Je celé lesklé, včetně pětipalcového resistivního dotykového displeje s rozlišením 800×480, které ale díky dotykovému displeji nevadí tak jako třeba u Asusu Eee PC 701, prohlížení webových stránek při připojení přes WiFi je tedy celkem příjemné. Podporována je spousta multimediálních kodeků, přístroj vydrží zhruba sedm hodin přehrávání videa, resp. přes dvacet hodin přehrávání hudby. Jelikož tento archos není telefon, není pro něj ani oficiálně dostupný Android Market, je nutné si jej zpřístupnit neoficiální cestou (a smířit se s nefunkčností některých aplikací), nebo se spokojit s AppsLib. Cena se pohybuje od 250 do 500 dolarů v závislosti na zvoleném úložišti dat, celkové hodnocení je docela kladné.
Podobné zařízení, Dell Mini 5, bylo k vidění na Mobile World Congress, bude ale umět navíc telefonovat a na trhu se jen tak neukáže.
Intel oficiálně vypustil procesor Atom N470, který míří do netbooků postavených na platformě Pine Trail, taktovaný je na 1,83 GHz. Další „drobnost“ je, že tato platforma by se během léta měla dočkat podpory pamětí DDR3, tou dobou už by mohly být mj. docela levné.
Linus Torvalds si pořídil jako navigaci do auta a telefon… Google Nexus One, je nadšen. Zhruba ve stejnou dobu Greg Kroah-Hartman odstranil kód Androidu z linuxového jádra – prý se o něj nikdo nestaral.
Francouzský výrobce displejů Stantum se v Barceloně pochlubil dotykovým displejem, který zvládá vstup z až desítky bodů (multi-touch non plus ultra) – relativně pohodlné psaní na virtuální klávesnici je na dohled. Dotyčný displej má zvládat vstup jak z prstů, tak i ze stylu a má být citlivý na tlak.
Malata PC-98905 je čínská kopie netbooku Sony Vaio P. Za cenu pod 600 USD (tedy docela výrazně méně oproti originálu) nabízí sice papírově horší specifikace, ale také dotykový displej, což je celkem příjemné doplnění trackpointu.
Telefonů s Androidem se rojí kvanta, Samsung I8250 mezi nimi docela vyčuhuje – velký „Super AMOLED“ displej a Android 2.1 jsou jen drobná vystoupení z řady, ovšem v současné době rarita je maličký projektor, který by měl promítat to, co se zobrazuje na displeji. Dostupnost zatím nebyla upřesněna blíže než „Evropa a Asie v druhé polovině roku“.
nVidia ION 2 bude zřejmě vlastně GeForce GT218 přidaná k normální čipové sadě, tedy například Intel Pine Trail. Díky softwarové technologii Optimus bude možné aktivovat odpovídající grafický výkon, když bude třeba, jinak se bude šetřit spotřeba s integrovaným grafickým řešením. Ovšem na Linuxu si to jen tak neužijeme.
Objevilo se nové vydání distribuce Leeenux, která se specializuje na netbooky, především tedy ty s nejmenšími displeji (Asus Eee PC 701). Verze 2.0 je založená na postarším Ubuntu 9.04 a nabízí například Firefox 3.7 beta, Thunderbird, FBReader a mj. také několik emulátorů (DOS, SEGA, ZXSpectrum).
KDE 4.4 obsahuje Plasma Netbook shell, tedy prostředí pro především snadné spouštění aplikací na drobných displejích.
Palm webOS se dočkal verze 1.4 – nejvýznamnějšími novinkami jsou Flash, možnost nahrávat video, podpora 3D her i mimo USA. A k tomu samozřejmě spousta drobných vylepšení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: