Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Použitelné MeeGo je tu. Je k dispozici ke stažení ve verzi s Google Chrome nebo Chromium. Je zatím zaměřeno na netbooky (vyžaduje SSSE3 – proto poběží pouze na strojích s Intelem Atom nebo aspoň Core 2 Duo), dotykové displeje bude podporovat až příští verze API a MeeGo 1.1, plánované na říjen. Nokia N900 tedy zatím není (oficiálně) podporována.
MeeGo se skládá z části Core, která obsahuje jádro 2.6.33, udev a další záležitosti pro komunikaci s hardwarem, správce připojení ConnMan, framework Ofono pro telefonii, Qt 4.6, btrfs jako souborový systém atd. Netbook User Experience (jak vznešený název pro desktopové prostředí!) přidává grafické uživatelské rozhraní (známé z Moblinu) a celou řadu aplikací (zatím) založených na GTK+. Webový prohlížeč Chrome/Chromium by měl být v budoucnu nahrazen browserem Mozilla Fennec.
Vyšel Android další verze, tentokrát už 2.2 – Froyo. Aplikace mají radikálně zrychlit, to díky uvedení JIT kompilace do androidího jádra. Později by se na Androidu 2.2 měl objevit Flash 10.1 od Adobe. Další významnou novinkou je přidání USB tetheringu a WiFi hotspotu, tedy možností ke sdílení připojení s PC.
V současné době tu máme netbookový jednojádrový Intel Atom N450 (1,66 GHz, TDP 5,5 W) a N470 (1,83 GHz, TDP 6,5 W) a desktopové jednojádrový D410 (1,66 GHz, TDP 10 W) a dvoujádrový D510 (1,66 GHz, TDP 13 W) – s podporou 667MHz (u D410/D510 i 800MHz) DDR2 pamětí. Tyto budou nahrazeny modely N455 a N475, resp. D425 a D525 s podporou 800MHz DDR3 pamětí. O netbookovém dvoujádrovém procesoru se stále pouze spekuluje. Tolik k Pine Trail.
Intel Moorestown (Intel Atom Z6xx), jinými slovy x86 pro mobilní telefony a MID, se dočkal představení. Oficiálně mají být podporovány operační systémy Android (ChromeOS?), Moblin a blížící se MeeGo, to znamená, že MS Windows nikoli. Řada Z6xx má mít oproti starší Z5xx vskutku zlomkovou spotřebu, další rozdíl je zahrnutí GPU do SoC Lincroft – půjde o GMA 600 (původně Imagination Technologies PowerVR SGX IP. První sériově vyráběné výrobky by se měly dostat na trh v druhé polovině roku.
Mezi Pine Trail a Moorestown se zařadí Oak Trail, měl by cílit do tabletů a menších netbooků. Architekturou by mělo jít v podstatě o Moorestown, ovšem bude podporovat vedle výše zmíněných systémů také MS Windows. Na trhu se objeví až příští rok.
První generace OLPC už je nějaký ten pátek venku, dočkala se vylepšení v podobě XO-1.5 (nahrazení AMD Geode čerstvějším procesorem Via C7-M, rozšíření paměti) a na podzim je naplánováno další zlepšení konfigurace. Tentokrát by to už mělo být ve spolupráci s Marvellem, dovnitř by se měl dostat čip Armada 610 (ARM).
XO-2 (zařízení se dvěma dotykovými obrazovkami proti sobě, jako u Nintenda DS) se nedostalo dál než do fáze konceptu a pracuje se na XO-3. To by už mělo být založeno na minule zmíněném konceptu od Marvellu – Moby – 99dolarovém tabletu. Ano, tabletu – projekt OLPC by se měl přejmenovat na OTPC. Teoreticky by nová generace měla být prezentována na CES 2011, tzn. za sedm měsíců, ovšem otázka, zda se to stihne, je rozhodně na místě. Otázkou je také cena, vždyť původním cílem OLPC byly netbooky pod stodolarovou hranicí, čehož se dosud dosáhnout nepodařilo.
S MS Windows se mimochodem dále nepočítá, Microsoft nehodlá Windows 7, ani XP portovat na ARM a současná Windows Mobile nebyla shledána vhodnými. Nejspíše tak zůstane u upravené Fedory s prostředím Sugar, ačkoliv na prvních XO-3 by se mohl objevit Android.
Allegro (Aukro) nebo eBay zaplavují prodejci stodolarových čínských netbooků s ARM, WiFi, drobným displejem a MS Windows CE. Právě kvůli ne právě podporovaným SoC situace ohledně portování Linuxu nebyla zdaleka nejlepší. Nyní se začínají objevovat obdobné netbooky i s Androidem.
Například Cherrypal uvedl dva takové (s označením Asia) přístroje poháněné SoC Via 8505 s 533MHz procesorem, 256 MB RAM, 2GB flash pamětí (a SDHC slotem), WiFi, Ethernetem atd. Jeden má sedmipalcový (stojí $99), druhý desetipalcový displej (stojí $148). Výdrž na baterie má být ke čtyřem hodinám.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: