Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Okolo distribuce MeeGo se událo mnoho nového. Byla totiž poprvé prezentována (na tabletu Quanta Redvale) verze pro mobilní zařízení s dotykovým displejem, která bude mít GUI odlišné od toho, které je obsaženo ve vydání pro netbooky. Zdaleka ale zatím nejde o finální produkt, až říjnové MeeGo 1.1 bude obsahovat hotové rozhraní MeeGo Handset. Zdrojové kódu už jsou ale čerstvě k dispozici.
Slibná je také budoucnost, co se hardwaru týče. Nokia chystá sedmi- nebo devítipalcový tablet (ARM) a nasadí MeeGo také v budoucích telefonech řady N, ačkoliv Symbian^4 je také na cestě. N8 tedy bude poslední high-end telefon se Symbianem, na dalších (až koncem roku) bude MeeGo Handset a Symbian se přestěhuje výhradně do nižšího segmentu trhu. Acer a Asus též do budoucna počítají s nasazením MeeGo a např. Novell nebo Linpus chystají vlastní distribuce založené na MeeGo.
Symbian i MeeGo používají nebo do budoucna budou používat Qt, takže pro vývoj aplikací se může hodit Qt Simulator, tedy simulátor prostředí telefonu. Pro vývojáře může být zajímavá ještě jedna zpráva, totiž 15. až 17. listopadu proběhne v Dublinu MeeGo Conference 2010.
O novinkách v Androidu 2.2 Froyo padla zmínka už minule, nyní by tato nová verze měla být k dispozici. CyanogenMod chystá toto vydání i pro telefony HTC, včetně G1. Intel pro změnu pracuje na portu „mraženého jogurtu“ na platformu x86, což je přinejmenším podivný krok, vzhledem k tomu, že stojí za konkurenčním MeeGo.
Google poprvé využil možnosti vzdáleně odstranit aplikace z Android Marketu – šlo o dva v podstatě zbytečné programy, ovšem porušující pravidla. Vzdáleně lze odstranit pouze aplikace nainstalované přes Market, uživatel se o takové akci dozví až po jejím provedení.
Motorola uvedla nástupce androidího telefonu Droid, totiž Droid X. Android 2.2 v něm ještě nebude, zatím jenom 2.1 – 2.2 přijde formou aktualizace později v létě. Oproti původnímu droidovi bude mít především větší displej (při zachování rozlišení 854×480) a SoC TI OMAP 3630.
Intel Classmate PC nejnovější generace se dostane do japonských škol jako Toshiba CM1. Mělo by jít o odolný netbook s dlouhou výdrží na baterie, otočným dotykovým displejem… a MS Windows 7.
Hewlett-Packard také nabídne novou generaci svého netbooku HP Mini pro školáky. Oproti 5102 nebo ještě starší 5101 vypadá 100e téměř identicky s deset let starým Apple iBookem (Clamshell). Měl by na něm běžet SLED, jak je u HP zvykem.
Dell nedávno aktualizoval nabídku svých laptopů Latitude – včetně netbooku Latitude 2100, resp. jeho nástupce 2110. Je to v podstatě běžný netbook, který si můžete přes web Dellu nakonfigurovat třeba s dotykovým displejem nebo předinstalovaným Ubuntu 9.04.
HP kupuje od Phoenixu HyperSpace, rychle bootující linuxový systém přichystaný přímo na základní desce. Do budoucna se nabízí sjednocení s webOS.
Palm má plány do budoucna, co se týče nových telefonů i verzí webOS. Ovšem v dohledné době by mělo být dokončeno převzetí gigantem HP, kterému jde především o webOS… především do tiskáren. Takže budoucnost není tak jistá, ostatně trh už je nacpaný k prasknutí a HP se k výrobě chytrých telefonů nehrne.
Chrome OS by měl podporovat spouštění aplikací pro jiné operační systémy, realizováno by to mělo být přes vzdálený desktop, jak jinak.
Byl potvrzen Adobe Flash 10.1 pro mobilní zařízení s Androidem 2.2, MeeGo, webOS, Symbianem atd.
Cisco představilo tablety Cius (s Androidem a kvalitní kamerou pro videokonference) a Home Energy Controler (s Ubuntu; pro kontrolu spotřeby energie v domácnosti). Jejich ceny by neměly být právě hluboko pod tisícem dolarů.
Vyšla nová verze (0.88) prostředí Sugar, používaného např. projektem OLPC. Současně vyšel také Sugar on a Stick „Mirabelle“ – liveUSB distribuce záložená na Fedoře a používající Sugar.
Samsung N230, v podstatě běžný netbook, by měl s 66Wh baterií vydržet na jedno nabití až 14 hodin. Vedle normálního operačního systému nabídne ještě rychle bootující „Fast Start“ linuxový systém.
Toshiba nabídne netbook (AC100) s Androidem 2.1 poháněný nVidií Tegra 250.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: