Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Okolo distribuce MeeGo se událo mnoho nového. Byla totiž poprvé prezentována (na tabletu Quanta Redvale) verze pro mobilní zařízení s dotykovým displejem, která bude mít GUI odlišné od toho, které je obsaženo ve vydání pro netbooky. Zdaleka ale zatím nejde o finální produkt, až říjnové MeeGo 1.1 bude obsahovat hotové rozhraní MeeGo Handset. Zdrojové kódu už jsou ale čerstvě k dispozici.
Slibná je také budoucnost, co se hardwaru týče. Nokia chystá sedmi- nebo devítipalcový tablet (ARM) a nasadí MeeGo také v budoucích telefonech řady N, ačkoliv Symbian^4 je také na cestě. N8 tedy bude poslední high-end telefon se Symbianem, na dalších (až koncem roku) bude MeeGo Handset a Symbian se přestěhuje výhradně do nižšího segmentu trhu. Acer a Asus též do budoucna počítají s nasazením MeeGo a např. Novell nebo Linpus chystají vlastní distribuce založené na MeeGo.
Symbian i MeeGo používají nebo do budoucna budou používat Qt, takže pro vývoj aplikací se může hodit Qt Simulator, tedy simulátor prostředí telefonu. Pro vývojáře může být zajímavá ještě jedna zpráva, totiž 15. až 17. listopadu proběhne v Dublinu MeeGo Conference 2010.
O novinkách v Androidu 2.2 Froyo padla zmínka už minule, nyní by tato nová verze měla být k dispozici. CyanogenMod chystá toto vydání i pro telefony HTC, včetně G1. Intel pro změnu pracuje na portu „mraženého jogurtu“ na platformu x86, což je přinejmenším podivný krok, vzhledem k tomu, že stojí za konkurenčním MeeGo.
Google poprvé využil možnosti vzdáleně odstranit aplikace z Android Marketu – šlo o dva v podstatě zbytečné programy, ovšem porušující pravidla. Vzdáleně lze odstranit pouze aplikace nainstalované přes Market, uživatel se o takové akci dozví až po jejím provedení.
Motorola uvedla nástupce androidího telefonu Droid, totiž Droid X. Android 2.2 v něm ještě nebude, zatím jenom 2.1 – 2.2 přijde formou aktualizace později v létě. Oproti původnímu droidovi bude mít především větší displej (při zachování rozlišení 854×480) a SoC TI OMAP 3630.
Intel Classmate PC nejnovější generace se dostane do japonských škol jako Toshiba CM1. Mělo by jít o odolný netbook s dlouhou výdrží na baterie, otočným dotykovým displejem… a MS Windows 7.
Hewlett-Packard také nabídne novou generaci svého netbooku HP Mini pro školáky. Oproti 5102 nebo ještě starší 5101 vypadá 100e téměř identicky s deset let starým Apple iBookem (Clamshell). Měl by na něm běžet SLED, jak je u HP zvykem.
Dell nedávno aktualizoval nabídku svých laptopů Latitude – včetně netbooku Latitude 2100, resp. jeho nástupce 2110. Je to v podstatě běžný netbook, který si můžete přes web Dellu nakonfigurovat třeba s dotykovým displejem nebo předinstalovaným Ubuntu 9.04.
HP kupuje od Phoenixu HyperSpace, rychle bootující linuxový systém přichystaný přímo na základní desce. Do budoucna se nabízí sjednocení s webOS.
Palm má plány do budoucna, co se týče nových telefonů i verzí webOS. Ovšem v dohledné době by mělo být dokončeno převzetí gigantem HP, kterému jde především o webOS… především do tiskáren. Takže budoucnost není tak jistá, ostatně trh už je nacpaný k prasknutí a HP se k výrobě chytrých telefonů nehrne.
Chrome OS by měl podporovat spouštění aplikací pro jiné operační systémy, realizováno by to mělo být přes vzdálený desktop, jak jinak.
Byl potvrzen Adobe Flash 10.1 pro mobilní zařízení s Androidem 2.2, MeeGo, webOS, Symbianem atd.
Cisco představilo tablety Cius (s Androidem a kvalitní kamerou pro videokonference) a Home Energy Controler (s Ubuntu; pro kontrolu spotřeby energie v domácnosti). Jejich ceny by neměly být právě hluboko pod tisícem dolarů.
Vyšla nová verze (0.88) prostředí Sugar, používaného např. projektem OLPC. Současně vyšel také Sugar on a Stick „Mirabelle“ – liveUSB distribuce záložená na Fedoře a používající Sugar.
Samsung N230, v podstatě běžný netbook, by měl s 66Wh baterií vydržet na jedno nabití až 14 hodin. Vedle normálního operačního systému nabídne ještě rychle bootující „Fast Start“ linuxový systém.
Toshiba nabídne netbook (AC100) s Androidem 2.1 poháněný nVidií Tegra 250.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: