OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Okolo distribuce MeeGo se událo mnoho nového. Byla totiž poprvé prezentována (na tabletu Quanta Redvale) verze pro mobilní zařízení s dotykovým displejem, která bude mít GUI odlišné od toho, které je obsaženo ve vydání pro netbooky. Zdaleka ale zatím nejde o finální produkt, až říjnové MeeGo 1.1 bude obsahovat hotové rozhraní MeeGo Handset. Zdrojové kódu už jsou ale čerstvě k dispozici.
Slibná je také budoucnost, co se hardwaru týče. Nokia chystá sedmi- nebo devítipalcový tablet (ARM) a nasadí MeeGo také v budoucích telefonech řady N, ačkoliv Symbian^4 je také na cestě. N8 tedy bude poslední high-end telefon se Symbianem, na dalších (až koncem roku) bude MeeGo Handset a Symbian se přestěhuje výhradně do nižšího segmentu trhu. Acer a Asus též do budoucna počítají s nasazením MeeGo a např. Novell nebo Linpus chystají vlastní distribuce založené na MeeGo.
Symbian i MeeGo používají nebo do budoucna budou používat Qt, takže pro vývoj aplikací se může hodit Qt Simulator, tedy simulátor prostředí telefonu. Pro vývojáře může být zajímavá ještě jedna zpráva, totiž 15. až 17. listopadu proběhne v Dublinu MeeGo Conference 2010.
O novinkách v Androidu 2.2 Froyo padla zmínka už minule, nyní by tato nová verze měla být k dispozici. CyanogenMod chystá toto vydání i pro telefony HTC, včetně G1. Intel pro změnu pracuje na portu „mraženého jogurtu“ na platformu x86, což je přinejmenším podivný krok, vzhledem k tomu, že stojí za konkurenčním MeeGo.
Google poprvé využil možnosti vzdáleně odstranit aplikace z Android Marketu – šlo o dva v podstatě zbytečné programy, ovšem porušující pravidla. Vzdáleně lze odstranit pouze aplikace nainstalované přes Market, uživatel se o takové akci dozví až po jejím provedení.
Motorola uvedla nástupce androidího telefonu Droid, totiž Droid X. Android 2.2 v něm ještě nebude, zatím jenom 2.1 – 2.2 přijde formou aktualizace později v létě. Oproti původnímu droidovi bude mít především větší displej (při zachování rozlišení 854×480) a SoC TI OMAP 3630.
Intel Classmate PC nejnovější generace se dostane do japonských škol jako Toshiba CM1. Mělo by jít o odolný netbook s dlouhou výdrží na baterie, otočným dotykovým displejem… a MS Windows 7.
Hewlett-Packard také nabídne novou generaci svého netbooku HP Mini pro školáky. Oproti 5102 nebo ještě starší 5101 vypadá 100e téměř identicky s deset let starým Apple iBookem (Clamshell). Měl by na něm běžet SLED, jak je u HP zvykem.
Dell nedávno aktualizoval nabídku svých laptopů Latitude – včetně netbooku Latitude 2100, resp. jeho nástupce 2110. Je to v podstatě běžný netbook, který si můžete přes web Dellu nakonfigurovat třeba s dotykovým displejem nebo předinstalovaným Ubuntu 9.04.
HP kupuje od Phoenixu HyperSpace, rychle bootující linuxový systém přichystaný přímo na základní desce. Do budoucna se nabízí sjednocení s webOS.
Palm má plány do budoucna, co se týče nových telefonů i verzí webOS. Ovšem v dohledné době by mělo být dokončeno převzetí gigantem HP, kterému jde především o webOS… především do tiskáren. Takže budoucnost není tak jistá, ostatně trh už je nacpaný k prasknutí a HP se k výrobě chytrých telefonů nehrne.
Chrome OS by měl podporovat spouštění aplikací pro jiné operační systémy, realizováno by to mělo být přes vzdálený desktop, jak jinak.
Byl potvrzen Adobe Flash 10.1 pro mobilní zařízení s Androidem 2.2, MeeGo, webOS, Symbianem atd.
Cisco představilo tablety Cius (s Androidem a kvalitní kamerou pro videokonference) a Home Energy Controler (s Ubuntu; pro kontrolu spotřeby energie v domácnosti). Jejich ceny by neměly být právě hluboko pod tisícem dolarů.
Vyšla nová verze (0.88) prostředí Sugar, používaného např. projektem OLPC. Současně vyšel také Sugar on a Stick „Mirabelle“ – liveUSB distribuce záložená na Fedoře a používající Sugar.
Samsung N230, v podstatě běžný netbook, by měl s 66Wh baterií vydržet na jedno nabití až 14 hodin. Vedle normálního operačního systému nabídne ještě rychle bootující „Fast Start“ linuxový systém.
Toshiba nabídne netbook (AC100) s Androidem 2.1 poháněný nVidií Tegra 250.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: