Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Vyšel Android 2.3 "Gingerbread". Nabízí lepší výkon zvláště ve hrách, mírně změněné uživatelské rozhraní, lepší správu napájení, kodek VP8 a formát WebM a nativní podporu pro SIP VoIP, více fotoaparátů/kamer a NFC. Současně byly aktualizovány vývojové nástroje. Na jaře bychom se měli dočkat Androidu 2.4 "Ice Cream", který by měl být směřován na chytré telefony, zatímco novinka 3.0 aka "Honeycomb" již má být určena pro tablety.
Oficiální telefon – s Androidem 2.3 – cílený na vývojáře je Google Nexus S, odvozený od Samsungu Galaxy S. Specifikacemi jde o tuctový chytrý telefon nejvyšší třídy bez klávesnice, vybočuje jen prohnutým AMOLED displejem a má vedle pětimegapixelového fotoaparátu také VGA kamerku (pro videohovory). Na českém trhu by se měl objevit v dohledné době, dá se předobjednat za 14 tisíc Kč u Vodafone.
Nový Android 3.0 "Honeycomb" je konečně určený pro tablety – má kompletně přepracované uživatelské rozhraní uzpůsobené pro použití na větších displejích, lepší přepínání úloh a podporuje plnohodnotné klávesnice (připojené přes USB nebo Bluetooth), k tomu nechybí řada menších vylepšení a novinky v SDK zahrnující například podporu pro vícejádrové procesory nebo hardwarově akcelerovanou 2D grafiku přes OpenGL.
Současně Google představil webovou verzi Android Marketu, aplikace tedy jde nově získat z tržiště nejen skrze klientskou aplikaci, ale také přes webové rozhraní.
Z tabletů medovou pláství oplývajících zdaleka nejvíce pozornosti upoutala desetipalcová Motorola Xoom, zřejmě stěžejní protivník iPadu 2, postavená nad nVidií Tegra 250. Disponuje 32 GB interní pamětí, dvěma kamerkami (jednou 5MPix s bleskem a druhou 2MPix namířenou vpřed) a HDMI portem, přes který zvládne FullHD video (na vlastní displej o rozlišení 1280×800 se vejde "jen" HD video). Jinak nechybí samozřejmé WiFi, Bluetooth a také podpora 3G sítí. Ohlasy jsou především pozitivní, a to díky předinstalovaným aplikacím, multitaskingu, slušné výdrži na baterie a vůbec hardwaru, naopak kritizovány jsou četné nedodělávky, třeba chybějící, ač inzerovaný, Flash nebo na větší rozlišení displeje neoptimalizované aplikace. A cena? 800 USD, srovnatelně vybavený iPad 2 vyjde na 729 USD.
Zajímavé jsou ale i další tablety, třeba ty od Asusu. Sedmipalcový Eee Pad MeMo, poháněný 1GHz Qualcommem Snapdragon a dodávaný se stylusem, je ještě poměrně nenápadný, ovšem Eee Pad Slider vybočuje vysouvací QWERTY klávesnicí a stejně velký Eee Pad Transformer jde pro změnu připojit ke klávesnici s touchpadem, pak se promění v netbook, podobně jako AI TouchBook. Oba mají být vybaveny mj. SoC nVidia Tegra 250 s procesorem se dvěma jádry Cortex A9 a desetipalcovým kapacitním IPS displejem.
Indická společnosti Notion Ink otevřela předobjednávání tabletu Adam (a první kusy už dorazily ke svým majitelům). Asi nejvýraznějším rysem je 10" matný LCD – volitelně Pixel Qi, který je čitelný i na slunečním světle při minimální spotřebě. Za 500 USD může jít o vskutku zajímavou koupi a i za 375 USD to také nebude tak hrozné, ač bez transflektivního displeje. Obecně specifikace totiž nezaostávají za jinými tablety: nVidia Tegra 250, 1GB RAM, 8GB úložiště doplnitelné o microSDHC kartu, dva USB porty, HDMI, WiFi, Bluetooth, GPS atd. Pouze operační systém je dnes již pro tablety poněkud neaktuální Android 2.2, ovšem s rozšířením "Eden" pro větší displeje.
Možná si vzpomenete na ambiciózní projekt na výrobu extrémně levného tabletu pro indické školy. Měla ho vyrábět společnost HCL, která už dříve spolupracovala s Microsoftem na Classmate PC, indická vláda pro tyto účely dokonce vyhradila 300 milionů rupií (zhruba 6,5 milionu amerických dolarů) a hádejte, jak to dopadlo. HCL se vykroutilo a vláda vyhlásila nový tendr.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V poslední větě posledního odstavce kapitolky o Androidu 2.3 by místo přeobjednat mělo být "předobjednat".
V první větě třetího odstavce kapitolky o Androidu 3.0 asi chybí čárky před a za medovou pláství oplývajících (vsuvka).
V poslední větě posledního odstavce kapitolky o Androidu 2.3 by místo přeobjednat mělo být "předobjednat".
Pardon, třeba to Doli opraví.
V první větě třetího odstavce kapitolky o Androidu 3.0 asi chybí čárky před a za medovou pláství oplývajících (vsuvka).
AFAIK to není vsuvka, nýbrž přívlastek, konkrétně přívlastek těsný, protože bez něj by věta měnila význam (co ty tablety s Androidem 2.x), čárky tedy rozhodně nejsou namístě.
To uz se nekopiruji laborky jako kdyz jsem je musel delat ja? Vetsinou uz clovek prisel s predmerenyma hodnotama a vedel jak mu to ma vyjit ;)V rámci skupiny máme stejný naměřený hodnoty, některý protokoly se dají zkopírovat, co se týče obrázků a teorie ale třeba výpočty máme svoje. Nejhorší to je, když se nedá najít podobnej protokol když starý protokoly jsou podle starých zadání a mezitím se změní zadání a úlohy, to pak není odkud kopírovat.
PS: Diky za dobre clanky a hodne stesti se studiem, at je klidneji!Za článek poděkuj Archerovi