Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Díky za odpověď.
Právě že překompilovat to nejde, když SmartQ nezveřejnil svoje úpravy zdrojového kódu VLC. Přehrávače založené na GStreameru vůbec nehrají, zatím se mně ani nikomu dalšímu nepodařilo zjistit proč. Ty postavené na Phononu a Xine backendu nepodporují nesvobodné formáty (jako třeba MP3 nebo AAC), protože chybí balíčky "unstripped" z FFmpegu. Jenže ty se vylučují s upravenými kodeky VLC (které z nepochopitelného důvodu nejsou pojmenované unstripped, přestože obsahují podporu všech dostupných formátů). Bohužel nejsem dost zkušený uživatel Linuxu, abych tenhle konflikt dokázal vyřešit a podržel v systému obě vylučující se sady balíčků. Ideální by bylo, kdyby se dal doinstalovat Phonon VLC backend, o kterém se teď hodně mluví, například na blogu AmaroKu. AmaroK 2 by byl pro tento přístroj poměrně vhodný přehrávač, i když je trochu pomalejší.
No a co to prostě zkompilovat -- na balíčky se vykašlat? BTW šlo by někam hodit to upravené VLC?
USB host pod Linuxem funguje, zkoušel jsem připojit flashku, USB klávesnici a myš, vše fungovalo bez problémů. Také BT klávesnici a GPS přijímač jsem rozchodil, což už se ale nedá říct o navigačním programu Navit. Tam je to ale zřejmě problém konfigurace SW, která je poměrně komplikovaná, TangoGPS totiž funguje.
Super! Četl jsem totiž, že to spolehlivě funguje jen pod WinCE.
Mimochodem SmartQ V5 se dá sehnat už za 160 USD, což je velmi dobrá cena za tenhle užitečný přístroj.
Můžu poprosit odkaz? Nějak jsem ho ztratil a nemůžu to znova najít.
Jak to bude s tím Marketem, na to jsem zvědavý.
Já taky, každopádně ale existují alternativní tržiště, třeba Archos nějaké má. Ovšem tohle je jeden z mnoha důvodů, proč Android nemusím.
No a co to prostě zkompilovat -- na balíčky se vykašlat? BTW šlo by někam hodit to upravené VLC?To jsem nezkoušel, abych se přiznal, nejsem v tomhle moc zběhlý. Když jsem občas zkoušel něco kompilovat, tak jsem se s tím dost trápil. Obávám se hlavně, že abych například mohl zkompilovat ten backend, budu potřebovat upravené zdrojáky k FFmpeg knihovnám, který samozřejmě nemám. Zkusím se do toho systému trochu víc povrtat, přeflashovat to jde vždycky, ostatně už jsem to několikrát dělal.
Můžu poprosit odkaz? Nějak jsem ho ztratil a nemůžu to znova najít.Třeba http://www.eletroworld.cn/nb/SmartV_5.htm.
Jak to bude s tím Marketem, na to jsem zvědavý.Hlavní problém je, že v těch alternativních marketech jsou jiné programy. Většina těch opravdu dobrých tam bohužel chybí. Myslí si ale, že Google bude nakonec dotlačený k tomu, aby market uvolnil pro všechny. Jinak svoji platformu zabije. K čemu je mi OS, na který neseženu programy?Já taky, každopádně ale existují alternativní tržiště, třeba Archos nějaké má. Ovšem tohle je jeden z mnoha důvodů, proč Android nemusím.
Zkusím z toho to upravené VLC dostat, nevím ale přesně, které všechny soubory k němu patří...
Tak je to balíček, ne? Takže u něj bude seznam souborů.
V článku je jedna chyba - nemá microSDHC slot, ale plnohodnotný SDHC až do 32GB.Opraveno.
Tiskni
Sdílej: