Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Objevily se fotografie prototypu Nokie N9, nové vlajkové lodi finského výrobce. Spekulace nad specifikacemi jsou všelijaké (především vypadají hůře než u N8, což je nepravděpodobné), proto bude lepší počkat si na oficiální ohlášení. Prozatím je jisté, že zařízení bude mít čtyřřádkovou vysouvací hardwarovou klávesnici, poběží na něm Harmattan (Maemo s Qt, ještě ne úplně MeeGo) a mělo by se dostat na trh v prosinci.
Dále:
Na CES začátkem roku byla nVidia Tegra 250 docela hit. Jde o SoC (System on Chip) zahrnující dvoujádro Cortex-A9 a poskytující hardwarovou akceleraci videa včetně Flashe 10.1, mezi podporované systémy patří MS Windows a Android. Vypadá to, že právě s tablety s tegrou a Androidem se v dohledné době roztrhne pytel.
Nyní je čerstvě na trhu netbook Toshiba AC100 (10“ displej, 1GHz Tegra 2, 512MB RAM, 16GB SSD, USB, HDMI, …) a Toshiba chystá prakticky identický tablet Folio 100. Další výrobci již také ohlásili podobná zařízení. Z těch zajímavějších je rozhodně Notion Ink Adam, o němž se již nějakou dobu ví, ovšem byl odsunut na konec roku, bude disponovat krom jiného na slunci čitelným displejem Pixel Qi, zmíněným minule.
HP chystá tablet (s pracovním označením Hurricane, reálně jméno by mohlo souviset s registrací značky PalmPad) s webOS na první čtvrtletí příštího roku. Současně se připravuje Slate s Windows 7, určený do korporátní sféry, a čtečka knih Zeen, na níž poběží Android. Tato čtečka se má integrovat se službou Nook knihkupectví Barnes & Noble, která je již na Android připravena, a také má být k mání s tiskárnou Zeus, přes kterou si bude možné tisknout – co jiného než knihy?
Byla vydána první testovací verze webOS 2.0 SDK. Co je nového? Lepší multitasking, totiž sdružování souvisejících oken do skupin (Stacks); lepší vyhledávání a vůbec provádění akcí bez nutnosti startovat konkrétní aplikace, což je nyní přes API přístupné i vývojářům (Universal Search, nově Just Type); využívání indikace připojení k nabíječce Touchstone (Exhibition); usnadnění portování aplikací z jiných platforem a vylepšení Synergy nebo podpory HTML5.
Současná nabídka netbookových procesorů „Pine Trail“ již nějakou dobu zahrnuje jednojádrové modely N450 a rychlejší N470, resp. N455 a N475 podporující DDR3 paměti. Nyní k nim přibylo dvoujádro N550 taktované na 1,5 GHz, s 1MB L2 cache a taktéž podporou DDR3 pamětí.
N550 bychom měli v dohledné době vidět třeba v HP Mini 5103 nebo aktualizovaném HP Mini 210. Tyto modely budou k dostání s Atomem N455, N475 nebo N550, až 2GB DDR3 pamětí, desetipalcovým displejem (1024×600 nebo 1366×768) a na šestičlánkovou baterii by měly vydržet až zhruba deset hodin. HP Mini 5103 se bude dodávat i se SLED 11.
Asus se vydal trošku jinou cestou, oficiálnímu uvedení N550 navzdory. 12palcové Eee PC 1215N používá vedle nVidia Ion 2 desktopový Intel Atom D525 taktovaný na 1,8 GHz. Má se dodávat s až 4GB RAM, Bluetooth 3.0 a dvěma volitelnými porty USB 3.0 (místo USB 2.0).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Taky me to prekvapilo.
Doporučená cena 8690Kč bez DPH tu Toshibu úplně vyřazuje...