Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Objevily se fotografie prototypu Nokie N9, nové vlajkové lodi finského výrobce. Spekulace nad specifikacemi jsou všelijaké (především vypadají hůře než u N8, což je nepravděpodobné), proto bude lepší počkat si na oficiální ohlášení. Prozatím je jisté, že zařízení bude mít čtyřřádkovou vysouvací hardwarovou klávesnici, poběží na něm Harmattan (Maemo s Qt, ještě ne úplně MeeGo) a mělo by se dostat na trh v prosinci.
Dále:
Na CES začátkem roku byla nVidia Tegra 250 docela hit. Jde o SoC (System on Chip) zahrnující dvoujádro Cortex-A9 a poskytující hardwarovou akceleraci videa včetně Flashe 10.1, mezi podporované systémy patří MS Windows a Android. Vypadá to, že právě s tablety s tegrou a Androidem se v dohledné době roztrhne pytel.
Nyní je čerstvě na trhu netbook Toshiba AC100 (10“ displej, 1GHz Tegra 2, 512MB RAM, 16GB SSD, USB, HDMI, …) a Toshiba chystá prakticky identický tablet Folio 100. Další výrobci již také ohlásili podobná zařízení. Z těch zajímavějších je rozhodně Notion Ink Adam, o němž se již nějakou dobu ví, ovšem byl odsunut na konec roku, bude disponovat krom jiného na slunci čitelným displejem Pixel Qi, zmíněným minule.
HP chystá tablet (s pracovním označením Hurricane, reálně jméno by mohlo souviset s registrací značky PalmPad) s webOS na první čtvrtletí příštího roku. Současně se připravuje Slate s Windows 7, určený do korporátní sféry, a čtečka knih Zeen, na níž poběží Android. Tato čtečka se má integrovat se službou Nook knihkupectví Barnes & Noble, která je již na Android připravena, a také má být k mání s tiskárnou Zeus, přes kterou si bude možné tisknout – co jiného než knihy?
Byla vydána první testovací verze webOS 2.0 SDK. Co je nového? Lepší multitasking, totiž sdružování souvisejících oken do skupin (Stacks); lepší vyhledávání a vůbec provádění akcí bez nutnosti startovat konkrétní aplikace, což je nyní přes API přístupné i vývojářům (Universal Search, nově Just Type); využívání indikace připojení k nabíječce Touchstone (Exhibition); usnadnění portování aplikací z jiných platforem a vylepšení Synergy nebo podpory HTML5.
Současná nabídka netbookových procesorů „Pine Trail“ již nějakou dobu zahrnuje jednojádrové modely N450 a rychlejší N470, resp. N455 a N475 podporující DDR3 paměti. Nyní k nim přibylo dvoujádro N550 taktované na 1,5 GHz, s 1MB L2 cache a taktéž podporou DDR3 pamětí.
N550 bychom měli v dohledné době vidět třeba v HP Mini 5103 nebo aktualizovaném HP Mini 210. Tyto modely budou k dostání s Atomem N455, N475 nebo N550, až 2GB DDR3 pamětí, desetipalcovým displejem (1024×600 nebo 1366×768) a na šestičlánkovou baterii by měly vydržet až zhruba deset hodin. HP Mini 5103 se bude dodávat i se SLED 11.
Asus se vydal trošku jinou cestou, oficiálnímu uvedení N550 navzdory. 12palcové Eee PC 1215N používá vedle nVidia Ion 2 desktopový Intel Atom D525 taktovaný na 1,8 GHz. Má se dodávat s až 4GB RAM, Bluetooth 3.0 a dvěma volitelnými porty USB 3.0 (místo USB 2.0).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Taky me to prekvapilo.
Doporučená cena 8690Kč bez DPH tu Toshibu úplně vyřazuje...