Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Objevily se fotografie prototypu Nokie N9, nové vlajkové lodi finského výrobce. Spekulace nad specifikacemi jsou všelijaké (především vypadají hůře než u N8, což je nepravděpodobné), proto bude lepší počkat si na oficiální ohlášení. Prozatím je jisté, že zařízení bude mít čtyřřádkovou vysouvací hardwarovou klávesnici, poběží na něm Harmattan (Maemo s Qt, ještě ne úplně MeeGo) a mělo by se dostat na trh v prosinci.
Dále:
Na CES začátkem roku byla nVidia Tegra 250 docela hit. Jde o SoC (System on Chip) zahrnující dvoujádro Cortex-A9 a poskytující hardwarovou akceleraci videa včetně Flashe 10.1, mezi podporované systémy patří MS Windows a Android. Vypadá to, že právě s tablety s tegrou a Androidem se v dohledné době roztrhne pytel.
Nyní je čerstvě na trhu netbook Toshiba AC100 (10“ displej, 1GHz Tegra 2, 512MB RAM, 16GB SSD, USB, HDMI, …) a Toshiba chystá prakticky identický tablet Folio 100. Další výrobci již také ohlásili podobná zařízení. Z těch zajímavějších je rozhodně Notion Ink Adam, o němž se již nějakou dobu ví, ovšem byl odsunut na konec roku, bude disponovat krom jiného na slunci čitelným displejem Pixel Qi, zmíněným minule.
HP chystá tablet (s pracovním označením Hurricane, reálně jméno by mohlo souviset s registrací značky PalmPad) s webOS na první čtvrtletí příštího roku. Současně se připravuje Slate s Windows 7, určený do korporátní sféry, a čtečka knih Zeen, na níž poběží Android. Tato čtečka se má integrovat se službou Nook knihkupectví Barnes & Noble, která je již na Android připravena, a také má být k mání s tiskárnou Zeus, přes kterou si bude možné tisknout – co jiného než knihy?
Byla vydána první testovací verze webOS 2.0 SDK. Co je nového? Lepší multitasking, totiž sdružování souvisejících oken do skupin (Stacks); lepší vyhledávání a vůbec provádění akcí bez nutnosti startovat konkrétní aplikace, což je nyní přes API přístupné i vývojářům (Universal Search, nově Just Type); využívání indikace připojení k nabíječce Touchstone (Exhibition); usnadnění portování aplikací z jiných platforem a vylepšení Synergy nebo podpory HTML5.
Současná nabídka netbookových procesorů „Pine Trail“ již nějakou dobu zahrnuje jednojádrové modely N450 a rychlejší N470, resp. N455 a N475 podporující DDR3 paměti. Nyní k nim přibylo dvoujádro N550 taktované na 1,5 GHz, s 1MB L2 cache a taktéž podporou DDR3 pamětí.
N550 bychom měli v dohledné době vidět třeba v HP Mini 5103 nebo aktualizovaném HP Mini 210. Tyto modely budou k dostání s Atomem N455, N475 nebo N550, až 2GB DDR3 pamětí, desetipalcovým displejem (1024×600 nebo 1366×768) a na šestičlánkovou baterii by měly vydržet až zhruba deset hodin. HP Mini 5103 se bude dodávat i se SLED 11.
Asus se vydal trošku jinou cestou, oficiálnímu uvedení N550 navzdory. 12palcové Eee PC 1215N používá vedle nVidia Ion 2 desktopový Intel Atom D525 taktovaný na 1,8 GHz. Má se dodávat s až 4GB RAM, Bluetooth 3.0 a dvěma volitelnými porty USB 3.0 (místo USB 2.0).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Taky me to prekvapilo.
Doporučená cena 8690Kč bez DPH tu Toshibu úplně vyřazuje...