Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 19:32
Po minulých základních správcích a prohlížečích obrázků se dnes zaměříme na čistokrevného správce digiKam, který je všeobecně považován za jednoho z vůbec nejlepších správců fotek pro Linux. Je tomu opravdu tak, jak se pracuje s touto aplikací a je pro každého?
digiKam je čistokrevný a plnohodnotný správce fotografií, který by svou širokou funkcionalitou a možnostmi editace měl oslovit pokročilejší uživatele, kterým z mnoha důvodů nestačí po mnoha stránkách základní správci a prohlížeče jako například F-Spot, Shotwell nebo Gwenview. Pokud bychom jej chtěli označit za alternativu k nějaké aplikaci z Windows, pak je ve stejné kategorii jako Zoner Photo Studio.
Dnes recenzovaná aplikace je primárně opět určená pro grafické prostředí KDE, ale bez problému ji nainstalují i uživatelé dalších prostředí, v mém případě to je GNOME. V tomto ohledu je jedinou nevýhodnou nutnost ruční instalace českého jazyka, kterou jsem neaplikoval, jelikož si s angličtinou bohatě vystačím a lze předpokládat, že tomu bude i v případě dalších pokročilých uživatelů, kteří šáhnou po digiKamu.
Mimochodem digiKam je dostupný také pro uživatele operačního systému Windows, ačkoliv v méně výkonné podobě.
Hned před prvním spuštěním budete nuceni proklikat poměrně dlouhého průvodce, kde se seznamujete se základními informacemi a nastavujete do jisté míry chování některých funkcí.
Celkem je to osm kroků v průvodci:Ať se vám zdá průvodce příliš dlouhý, či nikoliv, nastavíte přes něj vše, co do začátku nastavit potřebujete. Navíc nastavení provádíte jen jednou po instalaci a pozdější vám ušetří práci při hledání daného nastavení v nastavení aplikace, které je jinak velice podrobné.
Těch nastavení v digiKamu je opravdu hodně a všechna se nacházejí v hlavní nabídce, v Setttings (Nastavení). Na prvních třech místech jen zaškrtáváte, respektive odškrtáváte zobrazení jednotlivých prvků aplikace.
O položku níže už je Themes, kde si můžete po najetí vybrat z celkem čtrnácti rozlišných vzhledů aplikace. Bohužel tyto možnosti nefungují pod GNOME nebo se alespoň neprojevují nějakou převratnou změnou.
Na řadě je pak čtveřice rozšířených nastavení, začněme tedy tím prvním, kterým je Configure Shortcuts… (Nastavení zkratek). Po kliknutí se zobrazí samostatné okno se seznamem všech možných funkcí a k nim přiřazených nebo naopak nepřiřazených zkratek. Pokud chcete zkratku změnit nebo přidat, kliknete na položku. Pod ní se zobrazí možnost zaškrtnout Custom a tlačítko None. Poté už jen stačí zadat na klávesnici danou zkratku. Vzhledem k tomu, že funkcí je opravdu hodně, tak v horní části můžete k jejich nalezení použít vyhledání. Perličkou na konec je pak možnost Print (Tisk), pomocí které vytisknete všechny funkce a k nim přiřazené klávesové zkratky.
Dalším nastavením je Configure Toolbars (Konfigurovat nástrojový panel). Jedná se přitom o konfiguraci hlavního panelu a okno se v podstatě skládá z levé a pravé nabídky ikon. Vpravo máte ikony, které se zobrazují a vlevo ty, které se nezobrazují, ale které můžete jednoduchým označením a použitím ve středu umístěných šipek přesunout doprava – tedy je umístit do hlavního panelu. Nejste-li s volbou spokojeni, kdykoliv můžete restartovat na původní nastavení tlačítkem Default (Výchozí).
Předposledním nastavením je Configure Notifications (Konfigurace upozornění). Jedná se v podstatě o nastavení upozornění, která se objeví pokud se něco stane. Například se jedná o uložení fotografií, dokončení stahování apod. Výhodou je, že si vedle textového upozornění můžete zapnout také zvukové upozornění a nechat si vyjet zprávu.
Posledním a zároveň nejširším nastavením je nastavení aplikace jako takové. Záměrně nebudu popisovat všechny možnosti, které jsou velmi široké, a které si každý může shlédnout sám, ale jen pro představu zmíním v odrážkách oblasti, které lze nastavit: Database, Collections, Album View, Album Category, Toool-Tip, Metadata, Templates, MIME Types, Light Table, Image Editor, Save Images Raw, Decoding, Color Management, Kipi Plugins, Slide Show, Cameras a Miscellaneous.
Teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu na správci fotografií a tím je třídění a prohlížení fotek. Jednolité složky (alba) si rozklikáváte v panelu po levé straně. Kromě typického souborového stromu je zde však ještě několik dalších možností (vizte snímky níže).
Při otevření složky se vám po pravé straně všechny fotografie v ní zobrazí jako miniatury s datem vytvoření a datem poslední změny (pokud jste fotografii needitovali, pak jsou obě data shodná). Nad miniaturami zobrazuje digiKam název složky, kterou chápe jako album, datum jejího vytvoření a počet složek – tedy fotografií.
Pokud si na miniaturu najedete, objeví se hned několik ikon. Především jde o šipky pro rotaci vpravo nahoře a hodnocení pomocí hvězdiček od nuly k pěti. Ikonkou + pak přidáváte fotografii do výběru, ale to jde i pomocí levého tlačítka myši, klikání a držení klávesy Ctrl, jako je ostatně běžné.
Dvojím poklikáním levým tlačítkem myši se spustíte jejich prohlížení. To probíhá tak, že v dolní části je fotografie a v horní části se podobně jako u F-Spotu zobrazí miniatury vedle sebe s posuvníkem. Mezi fotkami se pohybujete buď klikáním na šipky vlevo nahoře u fotky nebo posouváním klávesami (případně myší) v miniaturách, ale v tomto případě vždy musíte použít enter pro zobrazení fotografie.
V dolní liště se pak zobrazuje název fotografie, její číselné umístění ve složce (dle seřazení), ale také hodnocení a posuvník s možností přiblížení, které pomocí rolovacího kolečka na myši bohužel nefunguje.
Režim Full Screen spustíte stejnojmenným tlačítkem. V žádném případě se však nejedná o prohlížení na celou obrazovku, ale roztažení aplikace na všechna místa monitoru a nezobrazení hlavního panelu.
Prohlížení fotek na celou obrazovku spustíte přes Slideshow. Pokud vyberete Advanced Slideshow, otevře se okno s mnoha nastaveními ve čtveřici karet. Na první kartě Main si nastavujete pořadí, ale také přechody a především časování mezi snímky. Na kartě Soundtrack si naopak můžete přidat hudbu, která bude hrát na pozadí a na poslední kartě pak Advanced už nastavujete takové maličkosti jako například velikost rychlé vyrovnávací paměti.
Na ní se dostanete přes tlačítko Edit (Editovat) a ačkoliv má mezery, nabízí toho opravdu hodně. Vedle běžných úprav disponuje celou řadou nastavení barev. Všechna nastavení mají navíc tu výhodu, že jsou nejen automatická, ale také manuální. Navíc při úpravě je fotografie rozdělena na dvě části poloviny, přičemž vlevo je před úpravou a vpravo po úpravě – to je skutečně výborné.
Další možnosti úprav se nacházejí pod Enhance (Zlepšení) a v podstatě fungují stejně jako úprava barev. Jmenovitě jde o následující operace: Restoration (Obnovení), Blur (Rozmazání), Sharpen (Ořez), Noise Reduction (Redukce šumu), Local contrast (Nastavení kontrastu), In-painting (Předevední na palbu) , Hot Pixels (Horké pixely – jejich odstranění), Red Eye (Červené oči) a Lens (Korekce čočky).
V Transform nastavujete rotaci, ořezáváte vybranou oblast fotografie a měníte její rozlišení. V tomto ohledu není, co vytknout.
Zajímavé možnosti nabízí také Decorate, pomocí něhož můžete přidávat na fotografii text a rámeček. Stejně tak lze aplikovat „texturu plátna“. Písmo i rámeček lze přitom poměrně snadno nastavit ke své představě a jistě potěší i možnost hromadné úpravy, tudíž i možnost hromadného přidání textu (například jména autora fotografie) a rámečku na vybrané fotografie na jednou.
Nabídka Filters (Filtrů) sice není nijak přepychová, ale už slušnou dobu jsem ve svém okolí neviděl nikoho, kdo by jí používal. Jmenovitě můžete na fotografii aplikovat následující filtry: Charcoal Drawing (Kresba uhlem), Emboss (Vytepání), Oil Paint (Olejová kresba), Blur Effects (Efekt rozmazání), Distortion Effects (Zkreslení), Raindrops (Dešťové kapky) a Add Film Grain (Zvýšení zrnitosti filmu).
Při uložení fotografie pak můžete využít většinu běžných formátů v mnoha jejích variantách jako je zejména EPS, JPEG, PNG, TIFF a řada dalších. U všech je možno nastavit úroveň komprese, tudíž lze digiKam využít nejen pro prohlížení fotek, ale po jejich úpravě také k jejich výstupu podle nastavení, což je něco co méně pokročilým správcům v takovéto podobě prostě chybí!
Vedle toho digiKam podporuje celou řadu formátů metadat a dokáže s nimi dobře pracovat.
Ani u digiKamu tvůrci neopomněli import a export. Importovat můžete krom webových služeb z kamery, USB zařízení, čtečky karet, skeneru nebo přímo ze složky disku počítače. Nastahovat fotografie z webu pak lze z Picasa, Facebooku a SmuMugu.
Exportovat fotografie ven pak lze přes Flickr, 23, Zooomr, Piwigo, KML, Shwup, Picasu, Facebook, SmugMug, ale také do HTML, nebo na iPod.
DigiKam jistě potěší i zkušené a pokročilé uživatele. Nabízí nepřeberné množství všech možných funkcí, které mají co dočinění se správce fotek. Bohužel není možné všechny okomentovat v jednom článku, ale i tak věřím, že byl přínosný v tom ohledu, že si člověk udělá o této aplikaci přehled.
Určité nedostatky lze vytknout jen editoru. V současné době se jedná o nedílnou součást správce (je totiž nepraktické v jedné aplikaci fotky spravovat a prohlížeč a v druhé upravovat), ale tady jisté mezery ještě jsou. Přesto mám za to, že pro většinu uživatelů jsou možnosti zcela dostačující a ti ostatní šáhnou po specializovaném bitmapovém editoru, jako je například GIMP.
Navíc za obrovskou výhodu digiKamu považuji krom skloubení správce fotografií s kvalitním editorem celkovou stabilitou aplikace společně se širokou možností jejího nastavení.
Upravy jsou instantne na souboru nebo zase jen virtualni podle prani?To je z google translate?
digikam(29285)/digikam (core): Failed to detect a storage volume for path "/home/mirec/fotky/" with Solid digikam(29285)/digikam (core): Failed to detect a storage volume for path "/home/mirec/fotky/" with Solid digikam(29285)/digikam (core): Solid did not return any storage volumes on your system. digikam(29285)/digikam (core): This indicates a missing implementation or a problem with your installation digikam(29285)/digikam (core): On Linux, check that Solid and HAL are working correctly.Problems with RAID partitions have been reported, if you have RAID this error may be normal. digikam(29285)/digikam (core): On Windows, Solid may not be fully implemented, if you are running Windows this error may be normal. digikam(29285)/digikam (core) Digikam::CollectionManager::addLocation: Unable to identify a path with Solid. Adding the location with path only.
apt-get install digikam
Čtu seznamy balíků… Hotovo
Vytvářím strom závislostí
Čtu stavové informace… Hotovo
Následující extra balíky budou instalovány:
akonadi-server digikam-data dolphin kaboom kdebase-bin kdebase-data
kdebase-runtime kdebase-runtime-data kdegraphics-libs-data kdelibs-bin
kdelibs5-data kdelibs5-plugins kdepim-runtime kdepimlibs-kio-plugins
kdoctools kfind kipi-plugins kipi-plugins-common konqueror
konqueror-nsplugins libakonadi-kabc4 libakonadi-kcal4 libakonadi-kde4
libakonadi-kmime4 libakonadiprivate1 libatlas3gf-base libattica0
libbluetooth3 libboost-program-options1.42.0 libclucene0ldbl libcv2.1
libcvaux2.1 libgpod4-nogtk libgps19 libhighgui2.1 libical0 libimobiledevice1
libiodbc2 libkabc4 libkcal4 libkdcraw8 libkde3support4 libkdecore5 libkdesu5
libkdeui5 libkdnssd4 libkexiv2-8 libkfile4 libkhtml5 libkimap4 libkio5
libkipi7 libkjsapi4 libkjsembed4 libkldap4 libkmediaplayer4 libkmime4
libknewstuff2-4 libknewstuff3-4 libknotifyconfig4 libkntlm4 libkonq5
libkonq5-templates libkonqsidebarplugin4a libkparts4 libkpimutils4 libkpty4
libkresources4 libkrosscore4 libksane0 libktexteditor4 libkutils4
liblensfun-data liblensfun0 libmailtransport4 libmarblewidget4 libmicroblog4
libnepomuk4 libnepomukquery4a libphonon4 libplasma3 libplist1
libpolkit-qt-1-0 libpulse-mainloop-glib0 libqca2 libqt4-sql-sqlite
libqt4-svg libqt4-webkit libqt4-xmlpatterns libsasl2-modules libsolid4
libsoprano4 libssh-4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libthreadweaver4
libusbmuxd1 libvirtodbc0 libxml2-utils marble-data marble-plugins
mysql-server-core-5.1 oxygen-icon-theme phonon phonon-backend-xine
plasma-scriptengine-javascript ruby ruby1.8 shared-desktop-ontologies
soprano-daemon usbmuxd virtuoso-minimal virtuoso-opensource-6.1-bin
virtuoso-opensource-6.1-common
Navrhované balíky:
digikam-doc icoutils gallery kmail vorbis-tools konq-plugins libgpod-common
hspell libqca2-plugin-cyrus-sasl libqca2-plugin-gnupg libqca2-plugin-ossl
libqca2-plugin-pkcs11 libqt4-dev libsasl2-modules-otp libsasl2-modules-ldap
libsasl2-modules-sql libsasl2-modules-gssapi-mit
libsasl2-modules-gssapi-heimdal phonon-backend-gstreamer phonon-backend-vlc
phonon-backend-mplayer ri ruby-dev ruby1.8-examples ri1.8
Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány:
akonadi-server digikam digikam-data dolphin kaboom kdebase-bin kdebase-data
kdebase-runtime kdebase-runtime-data kdegraphics-libs-data kdelibs-bin
kdelibs5-data kdelibs5-plugins kdepim-runtime kdepimlibs-kio-plugins
kdoctools kfind kipi-plugins kipi-plugins-common konqueror
konqueror-nsplugins libakonadi-kabc4 libakonadi-kcal4 libakonadi-kde4
libakonadi-kmime4 libakonadiprivate1 libatlas3gf-base libattica0
libbluetooth3 libboost-program-options1.42.0 libclucene0ldbl libcv2.1
libcvaux2.1 libgpod4-nogtk libgps19 libhighgui2.1 libical0 libimobiledevice1
libiodbc2 libkabc4 libkcal4 libkdcraw8 libkde3support4 libkdecore5 libkdesu5
libkdeui5 libkdnssd4 libkexiv2-8 libkfile4 libkhtml5 libkimap4 libkio5
libkipi7 libkjsapi4 libkjsembed4 libkldap4 libkmediaplayer4 libkmime4
libknewstuff2-4 libknewstuff3-4 libknotifyconfig4 libkntlm4 libkonq5
libkonq5-templates libkonqsidebarplugin4a libkparts4 libkpimutils4 libkpty4
libkresources4 libkrosscore4 libksane0 libktexteditor4 libkutils4
liblensfun-data liblensfun0 libmailtransport4 libmarblewidget4 libmicroblog4
libnepomuk4 libnepomukquery4a libphonon4 libplasma3 libplist1
libpolkit-qt-1-0 libpulse-mainloop-glib0 libqca2 libqt4-sql-sqlite
libqt4-svg libqt4-webkit libqt4-xmlpatterns libsasl2-modules libsolid4
libsoprano4 libssh-4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libthreadweaver4
libusbmuxd1 libvirtodbc0 libxml2-utils marble-data marble-plugins
mysql-server-core-5.1 oxygen-icon-theme phonon phonon-backend-xine
plasma-scriptengine-javascript ruby ruby1.8 shared-desktop-ontologies
soprano-daemon usbmuxd virtuoso-minimal virtuoso-opensource-6.1-bin
virtuoso-opensource-6.1-common
0 aktualizováno, 115 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.
Potřebuji stáhnout 120 MB archivů.
Po této operaci bude na disku použito dalších 308 MB.
Chcete pokračovat [Y/n]? n
Přerušeno.
Tak to fakt neee. A to netusim, nakolik bude zdarila integrace do GTK prostredi.
H.
apt-get install digikam Čtu seznamy balíků… Hotovo Vytvářím strom závislostí Čtu stavové informace… Hotovo Následující extra balíky budou instalovány: akonadi-server digikam-data dolphin kaboom kdebase-bin kdebase-data kdebase-runtime kdebase-runtime-data kdegraphics-libs-data kdelibs-bin kdelibs5-data kdelibs5-plugins kdepim-runtime kdepimlibs-kio-plugins kdoctools kfind kipi-plugins kipi-plugins-common konqueror konqueror-nsplugins libakonadi-kabc4 libakonadi-kcal4 libakonadi-kde4 libakonadi-kmime4 libakonadiprivate1 libatlas3gf-base libattica0 libbluetooth3 libboost-program-options1.42.0 libclucene0ldbl libcv2.1 libcvaux2.1 libgpod4-nogtk libgps19 libhighgui2.1 libical0 libimobiledevice1 libiodbc2 libkabc4 libkcal4 libkdcraw8 libkde3support4 libkdecore5 libkdesu5 libkdeui5 libkdnssd4 libkexiv2-8 libkfile4 libkhtml5 libkimap4 libkio5 libkipi7 libkjsapi4 libkjsembed4 libkldap4 libkmediaplayer4 libkmime4 libknewstuff2-4 libknewstuff3-4 libknotifyconfig4 libkntlm4 libkonq5 libkonq5-templates libkonqsidebarplugin4a libkparts4 libkpimutils4 libkpty4 libkresources4 libkrosscore4 libksane0 libktexteditor4 libkutils4 liblensfun-data liblensfun0 libmailtransport4 libmarblewidget4 libmicroblog4 libnepomuk4 libnepomukquery4a libphonon4 libplasma3 libplist1 libpolkit-qt-1-0 libpulse-mainloop-glib0 libqca2 libqt4-sql-sqlite libqt4-svg libqt4-webkit libqt4-xmlpatterns libsasl2-modules libsolid4 libsoprano4 libssh-4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libthreadweaver4 libusbmuxd1 libvirtodbc0 libxml2-utils marble-data marble-plugins mysql-server-core-5.1 oxygen-icon-theme phonon phonon-backend-xine plasma-scriptengine-javascript ruby ruby1.8 shared-desktop-ontologies soprano-daemon usbmuxd virtuoso-minimal virtuoso-opensource-6.1-bin virtuoso-opensource-6.1-common Navrhované balíky: digikam-doc icoutils gallery kmail vorbis-tools konq-plugins libgpod-common hspell libqca2-plugin-cyrus-sasl libqca2-plugin-gnupg libqca2-plugin-ossl libqca2-plugin-pkcs11 libqt4-dev libsasl2-modules-otp libsasl2-modules-ldap libsasl2-modules-sql libsasl2-modules-gssapi-mit libsasl2-modules-gssapi-heimdal phonon-backend-gstreamer phonon-backend-vlc phonon-backend-mplayer ri ruby-dev ruby1.8-examples ri1.8 Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány: akonadi-server digikam digikam-data dolphin kaboom kdebase-bin kdebase-data kdebase-runtime kdebase-runtime-data kdegraphics-libs-data kdelibs-bin kdelibs5-data kdelibs5-plugins kdepim-runtime kdepimlibs-kio-plugins kdoctools kfind kipi-plugins kipi-plugins-common konqueror konqueror-nsplugins libakonadi-kabc4 libakonadi-kcal4 libakonadi-kde4 libakonadi-kmime4 libakonadiprivate1 libatlas3gf-base libattica0 libbluetooth3 libboost-program-options1.42.0 libclucene0ldbl libcv2.1 libcvaux2.1 libgpod4-nogtk libgps19 libhighgui2.1 libical0 libimobiledevice1 libiodbc2 libkabc4 libkcal4 libkdcraw8 libkde3support4 libkdecore5 libkdesu5 libkdeui5 libkdnssd4 libkexiv2-8 libkfile4 libkhtml5 libkimap4 libkio5 libkipi7 libkjsapi4 libkjsembed4 libkldap4 libkmediaplayer4 libkmime4 libknewstuff2-4 libknewstuff3-4 libknotifyconfig4 libkntlm4 libkonq5 libkonq5-templates libkonqsidebarplugin4a libkparts4 libkpimutils4 libkpty4 libkresources4 libkrosscore4 libksane0 libktexteditor4 libkutils4 liblensfun-data liblensfun0 libmailtransport4 libmarblewidget4 libmicroblog4 libnepomuk4 libnepomukquery4a libphonon4 libplasma3 libplist1 libpolkit-qt-1-0 libpulse-mainloop-glib0 libqca2 libqt4-sql-sqlite libqt4-svg libqt4-webkit libqt4-xmlpatterns libsasl2-modules libsolid4 libsoprano4 libssh-4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libthreadweaver4 libusbmuxd1 libvirtodbc0 libxml2-utils marble-data marble-plugins mysql-server-core-5.1 oxygen-icon-theme phonon phonon-backend-xine plasma-scriptengine-javascript ruby ruby1.8 shared-desktop-ontologies soprano-daemon usbmuxd virtuoso-minimal virtuoso-opensource-6.1-bin virtuoso-opensource-6.1-common 0 aktualizováno, 115 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 120 MB archivů. Po této operaci bude na disku použito dalších 308 MB. Chcete pokračovat [Y/n]? n Přerušeno.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.