Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 23:13
Mezi nejznámější svobodné vektorové editory bezesporu patří Inkscape, který spustíte hned na několika platformách. Vyniká zejména svou jednoduchostí a také množstvím funkcí, díky kterým jej lze použít na mnoho účelů. V dnešním článku si ukážeme, jak vytvořit leták a při té příležitosti se seznámíme s celou řadou funkcí.
Inkscape používám sám většinou buď ke tvorbě rychlých vysvětlujících schémat anebo k letáku. Nabízí totiž k jeho tvorbě všechny potřebné funkce a výsledek dokáže uložit do požadovaného formátu, nejčastěji do PDF. Ačkoliv je bohužel v tomto ohledu méně efektivní než například Draw z balíku OpenOffice.org, ostatní převažuje. Velikost výsledného souboru totiž můžete jednoduše ovlivnit například tím, že grafiku před importem do Draw upravíte do dostatečné a optimální velikosti.
Samotná tvorba je pak už docela jednoduchá, i když samozřejmě záleží, jaký požadujete výsledek. Na dnešním příkladě si ukážeme možnosti změny vrstev, sloučení, práci s textem a zarovnání. Ostatně toto vše vám bude bohatě stačit ve všech případech snad jen s tou výjimkou, kdy se rozhodnete sami pomocí křivek dokreslit něco složitějšího, ale o tom až někdy jindy...
Samozřejmě úplně jako první si je třeba nastavit stránku, konkrétně její formát, respektive přímo rozměry. To se provádí přes Soubor | Vlastnosti Dokumentu nebo zkratkou Shift + Ctrl + D. Samotný výběr formátu provádíte pod nadpisem Page Size a níže pod Vlastí velikost můžete v případě inviduálního rozměru zadávat hodnoty manuálně. Možná na první pohled je nastavení orientace, které se dělí na Portrét (tedy na výšku) a Krajina (tedy na šířku).
Pozadí nastavujete také hned na první kartě Strana. K pozadí výplně samotného plátna však musíte poklikat na levou šrafovanou částí. Jestliže však chcete na pozadí umístit již hotovou grafiku, je třeba jí vložit přetáhnutím a následně jí umístit na pozadí.
Už při vkládání obrázkového pozadí se dostanete do situace, kdy budete potřebovat vedle nastavení přesné polohy také úroveň. Těch je v případě Inkspace v podstatě tolik, kolik vložíte objektů (například základních tvarů nebo fotografií), jelikož každý další objekt bude nad jiným a ten bude zase nad jiným atd.
Práce s úrovněmi je přitom velice jednoduchá a intuitivní. Pro změnu úrovně stačí kliknutím levým tlačítkem myši označit daný objekt a v horním nástrojovém panelu se aktivuje čtveřice ikon (za druhým oddělovačem zleva), které mají právě toto na starost. Ikonkou úplně vlevo přesunete úplně dospod – vhodné právě pro pozadí, dále vpravo: o úroveň níže, o úroveň výše a nakonec úplně nahoru. I v tomto případě můžete použít klávesové zkratky, které jsou velmi intuitivní. Změny v krocích „o jednu“ provedete klávesami PageUp a PageDown, k umístění úplně dospod poslouží End a úplně nahoru zase Home.
S textem se setkáme ještě v řadě dalších příkladů a nejen v případě letáku. Jak již bylo zmíněno v úvodním článku, funkci textového pole (budeme-li jej tak nazývat) vyvoláte kliknutím na ikonku a v levém nástrojovém panelu a dále kliknutím do samotného plátna. Tyto možnosti vám však budou dostačovat v případě, že si nepotrpíte na efekty a nechcete umístit text na křivku.
Umístění textu na křivku je velmi jednoduché. Stačí označit zároveň vytvořenou křivku a text. Pak už jen kliknete v menu na Text | Umístit na křivku. Důležité je zmínit, že ani po tomto kroku nejste zbaveni možnosti editace textu. Samotná orientace pak závisí na nakreslení křivky. Pokud si umístění na ní později rozmyslíte, klikněte na Text | Odstranit z křivky.
Samozřejmě možností je také vytvořit text, například nadpis v dostatečném rozlišení v bitmapovém editoru (sám k těmto účelům používám GIMP) a umístit jej jako kteroukoliv jinou grafiku, kterou nevytváříte přímo v Inkscape.
Ne každému stačí přetáhnout objekt „podle oka“. Někdy je zapotřebí nebo dobré zarovnávat a umísťovat objekty naprosto přesně. Právě přesné umístění nastavujete po označení daného objektu v horním nástrojovém panelu, a to pomocí os X a Y. S tím, že standardně jdou hodnoty samozřejmě z nulového bodu a ten je umístěn na plátně vlevo dole a na straně objektu taktéž vlevo dole. Vyšším údajem X tedy zvětšujete vzdálenost zleva a u Y zase odzdola.
K zarovnání taktéž musíte označit objekt, který chcete zarovnávat (případně více objektů s držením klávesy Shift, pokud chcete objekty zarovnávat vůči sobě). Poté jděte v horním menu na Objekt | Zarovnat a rozmístit.... Pokud nenastavíte, jinak možnosti se otevřou jako panel po pravé straně. Pak už stačí jen označovat dané objekty, pod Relativní přesun vybírat podle čeho zarovnávat a níže vybírat podle názorně nakreslených ikonek.
Občas je zapotřebí určité objekty sjednotit, tak aby se s nimi lépe pracovalo právě, co se týče přesného umístění a zarovnání. K tomu si je třeba opět označit vybrané objekty a kliknout na Objekt | Seskupit nebo využít klávesovou zkratku Ctrl + G.
A výsledek může vypadat například takto:
To je zase výplod. Vypadá to, jako když autor včera objevil, že existuje Inkscape a dnes už o tom píše články.
Například patle dohromady nastavení pozadí ve vlastnostech dokumentu a vložení obrázku „jako pozadí“. Pozadí ve vlastnostech dokumentu slouží jen pro zobrazení, např. když budete tisknout na žlutý papír, abyste viděli, jak to bude vypadat. Ale samo o sobě se netiskne. Maximálně jej lze použít při exportu.
Když vložím obrázek, který má sloužit jako pozadí, tak je vhodné ho dát do samostatné vrstvy a tu pak případně zamknout, jinak ten obrázek bude docela obtěžovat při práci s ostatními objekty. Například, když budu chtít víc objektů označit tažením myší, budu muset začít někde úplně mimo, jinak místo označování začnu hýbat tím obrázkem.
Přestože Inkscape znám celkem dobře, rozhodně se nepovažuji za odborníka a z tohoto důvodu, a ne z časového, se nepouštím do psaní takovýchto článků.
Příspěvek jsem nepsal, abych předvedl přezíravý pohled na autora, ale protože mi úroveň článku nepřišla adekvátní Abíčku. Ale dle, nejen tvého ohlasu, si cílovou skupinu našel.
Dejme tomu, že bych se rozhodl o Inkscape něco napsat. Byl by o to na Abíčku mezi čtenáři zájem (nepatří to spíš na nějaký portál pro grafiky)? A o co konkrétně? O začátečnické věci nebo pokročilejší. Manuálově probrat vše nebo do hloubky jen některé konkrétní věci, a které?
Rozsáhlejší návod na Inkscape už na Abc vyšel v podobě seriálu. Odkazuji na to v boxíku na konci článku.Ano, ale obávám se, že Inskape probírá jen velmi letem-světem. když už tedy není k dispozici ochotný odborník, který by (měl dostatek času) a probral možnosti tohoto programu mnohem podrobněji a v co možná největší šířce, jsem vděčný alespoň za tyto návody. Možná to není úplně ten nejvíc "COOL" způsob, ale aspoň ukazuje jak se s tím dá pracovat. něco se z něj vždycky přiučím a na něco člověk - je-li ochoten trochu experimentovat - může dojít i sám... Tedy jak říkává můj kamoš: "Pořád lepší tohle, než drátem do oka..."
Tak ja myslim ze furt lepsi nejaky clanek, ke kteremu pripadne nekdo znalejsi opravi v diskusi chyby, nez clanek napsany odbornikem ktery nevznikne, protoze odbornik nema cas.To je naprosto trefné. Velice rád bych vydával jeden odborný článek za druhým, ale to to pak z autora páčím rok a stejně je to marné
Kurník, četl jsem to jako "Tvorba toaleťáku", už bych se měl jít asi vysrat
S CMYK je to špatné, hlavně proto, že nativní formát aplikace Inkscape - SVG - neumí nic jiného než RGB (resp. sRGB). To je dáno tím, že byl vyvinut pro potřeby webu, ale i tak je to škoda. Na Internetu sice najdete různé obezličky v podobě použití profilů ICC, které SVG umí, ale na profi práci to v tomto směru bohužel není.
V téhle věci není nic ani v roadmapě, přestože po tom hodně uživatelů volá. Na druhou stranu, vývojové plány už byly několikrát překopány a ty dlouhodobé už ani nezveřejňují moc podrobně. Přijde mi ale, že vývojáři mají jiné priority (třeba tvorbu animací), než z toho udělat profi aplikaci pro DTP.
Tady nejde jen od to, co normální člověk vidí. Např. loga mívají přesně specifikované barvy v Pantone a tahle informace jde v Inkscape (reps. v SVG) do kytek, což je problém.
Jinak jsem pouze odpovídal na dotaz o stavu podpory CMYK v Inkscape.
Ta konverze bude Pantone (jiná aplikace) -> RGB (Inkscape) -> CMYK (jiná aplikace). Přímo v Inkscape Pantone barvy nezadáš. Není to proto, že by to bylo složité technicky, ale protože licence. Asi by nevadila velikost té odchylky, ale třeba v případě použití plné barvy, že ty Pantone mají přesně namíchané a takhle to bude atyp. V tomto taky nejsem žádný profík, ale můžu o tom někdy podiskutovat s kolegy grafiky.
S CMYK je to špatné, hlavně proto, že nativní formát aplikace Inkscape - SVG - neumí nic jiného než RGB (resp. sRGB).To by snad neměl být takovej problém, Inkscape umí, pokud vím, exportovat do PostScript a to už by snad nějak mělo jít převíst do CMYK, ne? Anebo nějak přes PDF?
Říkejte si tomu extrém, ale navrhuji, abychom šli tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní, a zatímco se z ní bude sbírat, nasadíme cirkusáky, alegorické vozy, pouliční divadlo a možná i dobročinné koncerty, ano? A pokud to bude málo, lituji, ale přijde čas triček: „Mutanti ven!“, „Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji!“ ... a pokud je tohle nevyžene, pak už nevím co…
pavel@pca5 ~/grafika/ikony $ inkscape ./kos.svg -A kos.pdf pavel@pca5 ~/grafika/ikony $ inkscape ./kos.svg -e kos.png Background RRGGBBAA: ffffff00 Area 0:0:744,094:1052,36 exported to 744 x 1052 pixels (90 dpi) Bitmap saved as: kos.pngJiná otázka je, jestli to funguje správně, export dopadl s chybami, část grafiky chyběla (problém mé verze Inkscape?). Do bitmapy bez problémů. O jiné možnosti (zdroj SVG) zatím nevím, nepotřeboval jsem to řešit. Naopak vím, že solidních úspěchů lze dosáhnout s TeXem, různými PDF knihovnami atd...
Já tedy edituji uzly velmi často a nepamatuji, že by mi při tom Inkscape spadl. Jiná věc je import různých formátů, jak zmiňujte MaT, tam se mi to už stalo.
Asi s uzly tolik necukám, co zkusit omezit alkohol
Asi s uzly tolik necukám, co zkusit omezit alkoholToto by som chcel vidieť v bugzille
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.