Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 20:21
V polovině listopadu byly aktualizovány obrazy distribucí Slackware Live Edition, PCLinuxOS a Debian „Buster“. Debian „Buster“ bude také obsažen v kontejnerech pro běh linuxových aplikací na ChromeOS 80. Po RHEL 8.1 následuje Oracle Linux 8.1. Aktualizován byl i systém IPFire pro firewally. Firma AT&T uvolnila DANOS jako open source. Vyšel také Zorin OS 15 Lite a Devuan 2.1.
Od vydání Slackware 14.2 uplynulo bezmála 3,5 roku a příslušné obrazy instalačních médií obsahují mj. stále ještě desktopové prostředí KDE Plasma 4.14, tedy poslední před Plasmou 5. Alternativně jsou k dispozici co několik měsíců Ericem Hameleersem generované obrazy Slackware Live Edition založené na skriptech liveslak – výsledný systém obsahuje právě aktuální software z repozitářů „current“, a to připravený k běhu bez instalace a případnému perzistentnímu ukládání změn na médium.
Nejnovější várka obrazů z poloviny listopadu je vyrobená skripty liveslak 1.3.3 a nabízí desktopové prostředí Xfce, MATE, nebo KDE Plasma 5 – s KDE Plasma 5.17.2, Applications 19.08.3 atd. z repozitáře alien-kde.
Google ChromeOS, ač striktně vzato linuxová distribuce, oficiálně podporuje (od verze 69) běh běžných linuxových aplikací pouze v kontejnerech (LXC), říká tomu Crostini (dokumentace). Výchozím systémem uvnitř těchto kontejnerů je zatím Debian 9 „Stretch“, nyní již „oldstable“, jelikož mezitím byl „Buster“ prohlášen za stabilní: Debian 10. Jak informují XDA Developers, počínaje ChromeOS 80 plánovaným na únor 2020 už by měly nové kontejnery obsahovat právě Debian 10 – a ty staré půjde povýšit.
Pro úplnost: netřeba nutně čekat, neoficiální alternativou k oficiálním Crostini jsou crouton (kompletní distribuce v chroot
v ChromeOS) nebo nahrazení ChromeOS jiným operačním systémem, jako např. GalliumOS aktuálně založený na Ubuntu 18.04.
Také v listopadu byly aktualizovány obrazy distribuce PCLinuxOS s desktopovým prostředím KDE Plasma (nyní 5.17.3), MATE či Xfce, čerstvějším jádrem Linux 5.3.10 a proprietárními ovladači GPU Nvidia (430.64) a nově možností zavést některý z vícero obrazů systému na jednom médiu (USB).
Krátce po vydání Red Hat Enterprise Linuxu 8.1 následuje také jeho sestavení od Oracle pro architekturu x86_64 a experimentálně AArch64. Stejně jako v RHEL byly aktualizovány překladače GCC (9.1) a LLVM (8.0), OpenSCAP či SELinux, k němuž přibyl nástroj pro vytváření pravidel udica, již není podporována libvirt
, obsažené jádro Linux je 4.18.0-147.el8 nyní již bez podpory Btrfs a OCFS2…
Aktualizovány byly obrazy Debianu 10 „Buster“. Verze 10.2 shrnuje opravy včetně bezpečnostních a kvůli nesplněné závislosti na NodeJS již na starší architektuře ARM (armel
) nepodporuje Firefox větve ESR (s rozšířenou podporou).
Distribuci pro firewally IPFire 2.23 se dostalo hned dvou aktualizací v sousledu: nejprve Core Update 137 přinesl jádro Linux 4.14.150, rozličné menší změny, ale také zlepšení Quality of Service v podobě výrazného zvýšení propustnosti na úsporných systémech. Vzápětí Core Update 138 reagoval na další zranitelnosti ve spekulativním provádění kódu procesory Intel – jež bylo omezeno na úkor výkonu.
Telekomunikační gigant AT&T vydal svůj operační systém pro síťové prvky DANOS (dříve dNOS) jako open source pod křídly Linux Foundation, jak bylo oznámeno začátkem roku 2018. Jedná se v zásadě o framework pro správu síťových služeb z uživatelského prostoru (mimo jádro, bez režie jádra), běžící na Debianu. Jeho kořeny se táhnou k projektu Vyatta, jehož forkem je např. VyOS; firmu vyvíjející Vyattu převzal výrobce síťových prvků a úložišť Brocade Communications Systems a od něj pak právě AT&T, když Broadcom koupil Brocade.
Zorin OS je jeden z vícero derivátů Ubuntu zaměřených na uživatelskou přívětivost. Vydání č. 15, následující po 12.4, leč stále založené na Ubuntu 18.04, bylo finalizováno již v červnu. Správci této distribuce si za stažení „plné verze“ žádají celých 39 eur, ale poskytují také několik bezplatných variant včetně nyní aktualizované „Lite“. Ta obsahuje Xfce 4.14 (namísto GNOME 3.34) s modifikovaným vzhledem a možností změny barev v závislosti na denní době, stejně jako červnové vydání zlepšuje integraci balíčků Flatpak, ale naopak neobsahuje např. alternativu ke KDE Connect či GSConnect nazvanou Zorin Connect, která sdílí upozornění a data mezi desktopem a zařízením s Androidem po lokální síti.
Debian ořezaný o systemd, a to důsledněji než antiX, to je Devuan. Nynější vydání 2.1, pojmenované ASCII podle nikoliv kódování, nýbrž asteroidu (který je však pojmenován mj. právě po kódování), stále vychází z Debianu 9 „Jesse“ a shrnuje zvláště bezpečnostní aktualizace z něj: v Linuxu 4.9, Firefoxu ESR aj. Volba systému „init“ OpenRC je nově při instalaci nabídnuta všem uživatelům, nejen těm, kteří instalují v expertním režimu. Obrazy systému jsou ke stažení instalační i „živé“ pro x86 a x86_64, sestavení pro ARM a virtuální stroje jsou nyní ponechána na komunitě.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.