abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (19%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (31%)
    Celkem 32 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Distribuční novinky 48-49/2019

    18. 12. 2019 | David Kolibáč | Novinky | 3365×

    Na přelomu listopadu a prosince byly aktualizovány distribuce LibreELEC, Kali Linux, Proxmox Mail Gateway a Virtual Environment, CAINE, elementary OS, Tails, Sparky Linux a NomadBSD.

    LibreELEC 9.2.0

    Distribuce LibreELEC poskytuje systém s multimediálním centrem Kodi pro použití typicky na HTPC. Únorové vydání 9.0 obsahovalo Kodi 18 a tehdy nově základní podporu starších her přes „Retroplayer“. V průběhu roku několik menších či testovacích aktualizací mj. rozšířilo podporu hardwaru, ale až nynější 9.2.0, jež obsahuje také Kodi 18.5, výrazně posunuje kompatibilitu s Raspberry Pi 4/4B, naopak nové obrazy pro čipy Allwinner/Amlogic doposud nejsou k dispozici, leda průběžná vývojová sestavení.

    Kali Linux 2019.4

    Čtvrté, a tedy poslední letošní, vydání Kali Linuxu se sebou nese četné změny. Při instalaci je možné nastavit souborový systém Btrfs, byť zatím ne přímo z instalátoru. Desktopové prostředí Xfce je nově výchozí namísto GNOME – zvláště kvůli nárokům na hardware/výkon – a tak se i díky novém motivu vzhledu GTK sjednotil vzhled různých instancí distribuce včetně těch používaných na deskách s architekturou ARM. Co se motivů vzhledu týče, také přibyl režim imitující Microsoft Windows, jako to např. dělaly starší verze Tails nebo do jisté míry Zorin OS. Ze světa Microsoftu byl přidán také PowerShell.

    Odnož Kali NetHunter pro smartphone s Androidem nově umí při připojení odpovídajících periferií přepnout do desktopového prostředí z desktopové varianty distribuce. Funkce se nazývá „Kex“ a připomíná např. Samsung DeX.

    Po změnách distribuční infrastruktury v předchozím vydání se reorganizace dočkala také dokumentace, která je nově v Markdownu a ve veřejném gitovém repozitáři; po stránce obsahové např. ukazuje, jak připravit balíčky pro zahrnutí do Kali.

    Proxmox Mail Gateway a Virtual Environment 6.1

    Obě serverové distribuce firmy Proxmox Server Solutions, Virtual Environment i Mail Gateway, tentokrát vyšly v těsném sousledu. Obě vydání 6.1 jsou založená na Debianu 10.2 a používají jádro Linux 5.3 s podporou souborového systému ZFS.

    Novinky v Mail Gateway zahrnují podepisování DKIM, karanténa pro přílohy e-mailů nebo grafické nastavení ohodnocení pravidel SpamAssassin.

    Virtual Environment aktualizuje mj. QEMU (4.1.1) a LXC (3.2), rozšiřuje konfigurační volby ve webovém rozhraní (např. pro dvoufaktorovou autentizaci) a podporu ovládání kontejnerů či možnosti SPICE jako přidávání zvukových zařízení, USB 3, streaming videa či experimentální sdílení adresářů.

    CAINE 11.0

    Po roce byla opět aktualizována „živá“ distribuce CAINE pro forenzní analýzu. Vydání 11.0 (Wormhole) přidává nové skripty, VNC server pro vzdálené použití, čerstvější stěžejní nástroj Autopsy, pro macOS AutoMacTc a pro MS Windows IR/Live.

    elementary OS 5.1 Hera

    elementary OS 5.1 ve skutečnosti, ač by se z názvu mohlo zdát jinak, není pouze opravné vydání, nýbrž vyvrcholení soustavných prací na distribuční infrastruktuře. Uživatelé si však spíše všimnou menších změn jako nová uvítací obrazovka a průvodce s úvodním nastavením desktopu, průvodce „Sideload“ pro přidávání neoficiálních repozitářů či nově integrovaných balíčků Flatpak, které si našly cestu také do „AppCenter“ s oficiálně podporovaným softwarem, potažmo přepracované konfigurace vstupních a výstupních zařízení, ať už polohovacích, zvukových nebo obrazovek, atd. Základem systému je stále Ubuntu 18.04 LTS a k dispozici je nejnovější balík Hardware Enablement – jádro, grafické ovladače atp. – z Ubuntu.

    Tails 4.1

    Opravná verze 4.1 „živé“ distribuce Tails – založené na Debianu nyní již „Buster“ – zaměřené na ochranu soukromí obsahuje aktualizovaný Linux (5.3.9), Tor Browser (9.0.2), Thunderbird (68.2.2), v němž je rozšíření TorBirdy nově nahrazeno vlastními patchi, a Enigmail (2.1.3).

    Sparky Linux 2019.12 a Bonsai

    Desktopový derivát Debianu Sparky Linux disponuje dvěma větvemi – z Debianu – „stabilní“ (5.x) a průběžně aktualizovanou (Debian „testing“). Obrazy druhé jmenované jsou aktualizovány každý měsíc. Sparky 2019.12 tak odpovídá repozitářům Debianu „Bullseye“ z 1. prosince, obsahuje Linux 5.3.9 (resp. volitelně vlastní sestavení novějších 5.3.14 a 5.4.1) a univerzální instalátor Calamares 3.2.17.

    K tomu byl navíc zveřejněn neoficiální obraz Bonsai zamýšlený jako minimalistická „živá“ desktopová distribuce podobná např. Slaxu či Porteu. Založený je na větvi „stable“ (odpovídající Debianu „Buster“) a v osekané instalaci používá prostředí se správcem oken JWM, správcem souborů PCManFM atd. Sestavení je však pouze 64bitové pro x86.

    NomadBSD 1.3

    Samotný název NomadBSD naznačuje, že jde systém z rodiny BSD, a to „nomádský“, resp. určený k běhu z USB média s perzistentním uložením dat. Konkrétně je založený na FreeBSD, a to vydání 12.1-RELEASE. Dále v současné verzi 1.3 nahrazuje unionfs implementací ve FUSE a část tabulky oddílů GPT starší MBR kvůli kompatibilitě s některými počítači Lenovo, obsahuje proprietární ovladače Nvidia (440) a automatickou konfiguraci VirtualBoxu, v instalátoru je možné zvolit souborový systém ZFS a v minimalistickém desktopovém prostředí postaveném na správci oken Openbox přibylo několik skriptů a grafických nástrojů pro správu přihlašování a uživatelů. Pro příznivce průběžně aktualizovaného systému je k dispozici i větev distribuce založená na FreeBSD 13.0-CURRENT, leč s obrazy pouze ze září.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.