V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
V polovině listopadu byly aktualizovány obrazy distribucí Slackware Live Edition, PCLinuxOS a Debian „Buster“. Debian „Buster“ bude také obsažen v kontejnerech pro běh linuxových aplikací na ChromeOS 80. Po RHEL 8.1 následuje Oracle Linux 8.1. Aktualizován byl i systém IPFire pro firewally. Firma AT&T uvolnila DANOS jako open source. Vyšel také Zorin OS 15 Lite a Devuan 2.1.
Od vydání Slackware 14.2 uplynulo bezmála 3,5 roku a příslušné obrazy instalačních médií obsahují mj. stále ještě desktopové prostředí KDE Plasma 4.14, tedy poslední před Plasmou 5. Alternativně jsou k dispozici co několik měsíců Ericem Hameleersem generované obrazy Slackware Live Edition založené na skriptech liveslak – výsledný systém obsahuje právě aktuální software z repozitářů „current“, a to připravený k běhu bez instalace a případnému perzistentnímu ukládání změn na médium.
Nejnovější várka obrazů z poloviny listopadu je vyrobená skripty liveslak 1.3.3 a nabízí desktopové prostředí Xfce, MATE, nebo KDE Plasma 5 – s KDE Plasma 5.17.2, Applications 19.08.3 atd. z repozitáře alien-kde.
Google ChromeOS, ač striktně vzato linuxová distribuce, oficiálně podporuje (od verze 69) běh běžných linuxových aplikací pouze v kontejnerech (LXC), říká tomu Crostini (dokumentace). Výchozím systémem uvnitř těchto kontejnerů je zatím Debian 9 „Stretch“, nyní již „oldstable“, jelikož mezitím byl „Buster“ prohlášen za stabilní: Debian 10. Jak informují XDA Developers, počínaje ChromeOS 80 plánovaným na únor 2020 už by měly nové kontejnery obsahovat právě Debian 10 – a ty staré půjde povýšit.
Pro úplnost: netřeba nutně čekat, neoficiální alternativou k oficiálním Crostini jsou crouton (kompletní distribuce v chroot
v ChromeOS) nebo nahrazení ChromeOS jiným operačním systémem, jako např. GalliumOS aktuálně založený na Ubuntu 18.04.
Také v listopadu byly aktualizovány obrazy distribuce PCLinuxOS s desktopovým prostředím KDE Plasma (nyní 5.17.3), MATE či Xfce, čerstvějším jádrem Linux 5.3.10 a proprietárními ovladači GPU Nvidia (430.64) a nově možností zavést některý z vícero obrazů systému na jednom médiu (USB).
Krátce po vydání Red Hat Enterprise Linuxu 8.1 následuje také jeho sestavení od Oracle pro architekturu x86_64 a experimentálně AArch64. Stejně jako v RHEL byly aktualizovány překladače GCC (9.1) a LLVM (8.0), OpenSCAP či SELinux, k němuž přibyl nástroj pro vytváření pravidel udica, již není podporována libvirt
, obsažené jádro Linux je 4.18.0-147.el8 nyní již bez podpory Btrfs a OCFS2…
Aktualizovány byly obrazy Debianu 10 „Buster“. Verze 10.2 shrnuje opravy včetně bezpečnostních a kvůli nesplněné závislosti na NodeJS již na starší architektuře ARM (armel
) nepodporuje Firefox větve ESR (s rozšířenou podporou).
Distribuci pro firewally IPFire 2.23 se dostalo hned dvou aktualizací v sousledu: nejprve Core Update 137 přinesl jádro Linux 4.14.150, rozličné menší změny, ale také zlepšení Quality of Service v podobě výrazného zvýšení propustnosti na úsporných systémech. Vzápětí Core Update 138 reagoval na další zranitelnosti ve spekulativním provádění kódu procesory Intel – jež bylo omezeno na úkor výkonu.
Telekomunikační gigant AT&T vydal svůj operační systém pro síťové prvky DANOS (dříve dNOS) jako open source pod křídly Linux Foundation, jak bylo oznámeno začátkem roku 2018. Jedná se v zásadě o framework pro správu síťových služeb z uživatelského prostoru (mimo jádro, bez režie jádra), běžící na Debianu. Jeho kořeny se táhnou k projektu Vyatta, jehož forkem je např. VyOS; firmu vyvíjející Vyattu převzal výrobce síťových prvků a úložišť Brocade Communications Systems a od něj pak právě AT&T, když Broadcom koupil Brocade.
Zorin OS je jeden z vícero derivátů Ubuntu zaměřených na uživatelskou přívětivost. Vydání č. 15, následující po 12.4, leč stále založené na Ubuntu 18.04, bylo finalizováno již v červnu. Správci této distribuce si za stažení „plné verze“ žádají celých 39 eur, ale poskytují také několik bezplatných variant včetně nyní aktualizované „Lite“. Ta obsahuje Xfce 4.14 (namísto GNOME 3.34) s modifikovaným vzhledem a možností změny barev v závislosti na denní době, stejně jako červnové vydání zlepšuje integraci balíčků Flatpak, ale naopak neobsahuje např. alternativu ke KDE Connect či GSConnect nazvanou Zorin Connect, která sdílí upozornění a data mezi desktopem a zařízením s Androidem po lokální síti.
Debian ořezaný o systemd, a to důsledněji než antiX, to je Devuan. Nynější vydání 2.1, pojmenované ASCII podle nikoliv kódování, nýbrž asteroidu (který je však pojmenován mj. právě po kódování), stále vychází z Debianu 9 „Jesse“ a shrnuje zvláště bezpečnostní aktualizace z něj: v Linuxu 4.9, Firefoxu ESR aj. Volba systému „init“ OpenRC je nově při instalaci nabídnuta všem uživatelům, nejen těm, kteří instalují v expertním režimu. Obrazy systému jsou ke stažení instalační i „živé“ pro x86 a x86_64, sestavení pro ARM a virtuální stroje jsou nyní ponechána na komunitě.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: