Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na přelomu října a listopadu byla vydána nová Fedora a dále Clonezilla Live, Zentyal Server, obrazy KaOS, MidnightBSD, FreeBSD, Red Hat Enterprise Linux, aktualizace Sailfish OS, OpenIndiana Hipster, alfaverze Project Trident založená na Void Linuxu, či XigmaNAS. Pokračují také práce na elementary OS.
Vyšla Fedora 31. Dostupné jsou varianty „Workstation“ (s desktopovým prostředím GNOME 3.34), „Server“, „CoreOS“ s transakční správou systému (související novinkou je nástroj Toolbox pro správu softwaru v kontejnerech), „IoT“ pro embedded zařízení a řada dalších s alternativními desktopovými prostředími (KDE Plasma, Xfce, LXQt, MATE, Cinnamon, starší LXDE či Sugar z projektu OLPC) a předinstalovanými balíky aplikací (pro výuku programování, testování bezpečnosti, tvůrčí činnosti, astronomii či robotiku). Vedle x86_64 – už ne 32bitové x86 (byť balíčky repozitářích zůstávají) – jsou v závislosti na variantě podporovány také architektury AArch64, Power a S390x od IBM. Python 3 je nově výchozí a mezi dalšími novinkami figurují např. řídící skupiny v2.
Po šesti týdnech vyšla nová verze 2.6.4-10 „živého“ systému Clonezilla pro zálohování a úpravy diskových oddílů. Aktualizuje balíčky z repozitářů Debianu „unstable“, Linux na řadu 5.3 z 5.2, opravy chyb a drobná vylepšení jako možnost zvukového upozornění na dokončené operace.
Zentyal Server, jak název naznačuje, míří na servery: jde o derivát Ubuntu, který zjednodušuje konfiguraci – serveru – v kancelářském prostředí, případně včetně Active Directory. Verze 6.0 založená na Ubuntu 18.04.1 s dlouhodobou podporou vyšla před rokem a nyní následuje menší aktualizace 6.1, která základ systému povyšuje na Ubuntu 18.04.3, což zahrnuje opravy chyb či podporu novějšího hardwaru, zahrnuje novější verzi groupware SOGo 4.1, opravuje chyby či zpřehledňuje uživatelské rozhraní (seznam změn).
Průběžně aktualizovaný KaOS v říjnové iteraci obrazů již neobsahuje předinstalovaný Python 2 (podpora upstreamu končí již v zimě), přechází na GCC 9.2 a glibc 2.30, přidává podporu komprese Zstandard a pro hybridní GPU podporu PRIME, alternativy k open-source Bumblebee. Jakožto distribuce zaměřená na software KDE obsahuje také nově vydané prostředí Plasma 5.17.
Uplynul rok od doby, kdy desktopový systém z rodiny BSD MidnightBSD byl formálně prohlášen za stabilní vydáním verze 1.0, ačkoliv se tehdy vyvíjel již dvanáctým rokem a ani příslušné vydání nebylo z hlediska změn přelomové. Nynější verze 1.2 je rovněž inkrementálním posunem vpřed: zahrnuje Portsnap z FreeBSD pro stahování „portů“ (balíčků) ve správci balíčků mports
, který podporuje také změnu zdroje, odkud se má software stahovat, pokrok v pracích na podpoře USB zařízení, z významných aktualizací OpenSSH 7.9p1 a bzip2 1.0.7 – a pochopitelně další opravy včetně bezpečnostních.
Také samotný FreeBSD byl aktualizován, a to výrazněji: větev 12 se posunula na vydání 12.1. Obsahuje mimo jiné minimalistickou implementaci SSL/TLS BearSSL, OpenSSL 1.1.1d, balík překladačů LLVM 8.0.1, bezpečnostní opravy a menší změny dílčích systémových nástrojů.
Od vydání elementary OS 5.0 založeného na Ubuntu 18.04 LTS uplynul již o něco více než rok. Vlastní desktopové prostředí Pantheon dostává průběžné aktualizace – a souběžně vývojáři pracují na novém, automatizovaném procesu sestavení obrazů systému, což by mělo vyvrcholit novým vydáním 5.1. To by mělo zahrnovat nejen rutinní aktualizace včetně Hardware Enablement z Ubuntu, ale z pohledu uživatelů také přepracované úvodní nastavení při instalaci a lepší integraci balíčků Flatpak v distribučním instalátoru softwaru.
Red Hat po šesti měsících vydal první aktualizaci nové řady Enterprise Linuxu 8. RHEL 8.1 podporuje patchování jádra Linux za běhu pomocí kpatch
, mezi aktualizacemi figurují např. překladače GCC 9 a LLVM 8.0.1, pro směrování síťové komunikace se nově používá FRRouting, k dispozici je mj. nový nástroj udica pro vytváření pravidel SELinuxu aj.
Mobilní systém založený na Linuxu Sailfish OS od firmy Jolla v pravidelné zhruba tříměsíční aktualizaci, nyní 3.2.0 „Torronsuo“, rozšuje podporu smartphone Sony Xperia XA2 (2018) – nad Androidem 9 – a dílčí změny v uživatelském rozhraní a napříč systémem včetně např. spolehlivější integrace právě aplikací z Androidu.
Podzimní vydání unixového systému OpenIndiana (založeného na Illumos – dříve OpenSolaris) se mírně zdrželo a Hipster 2019.10 dorazil až v listopadu. Pokračuje v migraci na Python 3, jelikož konec podpory Pythonu 2 se blíží, a aktualizuje četný nejen software, ale i online dokumentaci.
Vývojáři desktopové distribuce BSD (TrueOS/FreeBSD) Project Trident v uplynulých týdnech oznámili přechod na Linux, konkrétně distribuci Void. Nyní vydali alfaverzi, která představuje uživatelsky přívětivou síťovou instalaci Void Linuxu na souborový systém ZFS; naopak nepodporuje více koexistenci s dalšími operačními systémy na jednom počítači a nainstalovaný systém není nakonfigurovaný: postrádá uživatelské účty mimo superuživatele, desktopové prostředí atd.
Varianta systému pro síťová úložiště XigmaNAS založená na FreeBSD 12 je nově, počínaje 12.1.0.4.7091, založená na čerstvě vydaném FreeBSD 12.1. Vedle příslušných aktualizací přidává síťový ovladač AQC107, sesutil
pro zařízení SCSI Enclosure Services a sas2ircu
a sas3ircu
– pro konfiguraci SAS-2, resp. SAS-3.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: