Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 05:45
Další díl seriálu, dnes o komerčních IglooFTP PRO a Java pluginu FTP Applet.
Tato aplikace se trochu vymyká mému zvyku: je za peníze a ještě navíc bez zdrojových kódů. Jinými slovy: ani open source, ani free software (pevně věřím, že to píšu správně). Navíc si můžete stáhnout pouze zkušební verzi, která je funkční po dobu třiceti dnů. Což jsem také udělal.
Existuje také verze IglooFTP, ovšem nějak jsem se jí nedopátral a domnívám se, že je to původní, již nevyvíjená, předloha. Pokud přistupujete na domovskou stránku z Linuxu, automaticky se načítají pouze stránky s linuxovou verzí softwaru (verze pro MS Windows existuje pochopitelně také).
Vlastnosti aplikace si můžete pročíst na stránce produktu, já se omezím pouze na některé. Na první místo bych řadil bohatou hlavní uživatelskou nabídku, a tudíž opravdu široké možnosti. Jedná se třeba také o šifrované spojení, perfektní a logickou práci se záložkami, podpora fronty a mnoho dalších.
Začnu prvním dojmem, který je nevalný. Aplikace sice používá rozhraní GTK2, ale kvalita zobrazení je na úrovni Motif. Program vypadá celkem nevábně, přičítám to dlouhé historii vývoje a neochotě vývojářů přepracovat program podle aktuálních trendů. Na druhou stranu na tom snad ani tak nezáleží. Důležité jsou funkce a vlastnosti, které jsou výtečné. Jen malé rýpnutí: kolečko myši je v některých oknech stále ještě problém...
Hlavní nabídka obsahuje množství položek, které jsou aktivní, mají-li v dané situaci význam. Jsou to typické položky, jen jejich obsah je obsáhlejší, než jsem zvyklý.
První a hlavní položka - FTP - obsahuje příkazy pro navázání a ukončení spojení. Mimojiné lze také otevřít nové sezení, což znamená otevření nové instance (nového okna) aplikace. Také lze přistoupit k nastavení programu. Hodnoty pro připojení se berou ze vstupních řádků - tam se ukládají i předchozí spojení vyvolaná ze záložek. Pro připojení, které není uloženo v záložkách, je tedy nutné vyplnit hodnoty ve vstupních řádcích. Pro stejné akce slouží ikony z levé části panelu.
Další nabídka se věnuje záložkám. Pro přepínání mezi panelem záložek a panelem se seznamem souborů (vzdálený systém) slouží klávesa F4 nebo tlačítka ve střední liště. Ta se mění podle situace. Pokud jsme připojeni ke vzdálenému systému, můžeme stále přistupovat k záložkám. Pokud ale některou z nich vybereme, stávající sezení se ukončí a spustí se nové připojení (ve stejném okně).
Pokud stiskneme žluté tlačítko, které je na třetím obrázku, přepínáme navíc mezi stromovým a klasickým pohledem na seznam souborů a adresářů.
Toto všechno je velice praktické a intuitivní. Záložky tedy vypadají takto:
Kliknutím pravým tlačítkem lze přidat skupinu nebo přímo adresu včetně všech parametrů. Kromě standardních parametrů lze zaškrtnutím položky Advanced options přidávat další, zejména ty, které se týkají šifrovaného spojení.
Z dalších vlastností jen letmo zmíním oprace s frontou - požadavky na spojení lze uložit do souboru a později je znovu načíst. Dále lze spouštět také externí programy (menu Tools nebo ikony v pravém dolním rohu), které lze plně uživatelský definovat. Zcela pomíjím bohaté možnosti konfigurace, a to dokonce pro každý jednotlivý server. Prostě IglooFTP PRO je kvalitní produkt, který...je za peníze.
Tak tento prográmek v Javě zmiňuji jen tak z legrace. Na jedné straně je to pěkná ukázka toho, co všechno může běžet na webové stránce, na straně druhé si dost dobře nedokážu představit jeho praktické nasazení, i když některé příklady výrobce uvádí.
Je to tedy aplet, který zobrazí dva panely a několik tlačítek pro základní operace. Koncept je jasný, ovládání tomu odpovídá.
V levé části je lokální systém, v pravé vzdálený. Jeho adresu zapíšete do pravého vstupního řádku, vyberete režim přenosu (ASCII, nebo binární) a kliknete na "Connect".
Soubory můžete přesouvat oběma směry, dále můžete založit adresář, smazat soubor/adresář a obnovit náhled. Toť v podstatě vše, nic víc, ale ani nic míň. Program funguje a dělá přesně to, co má. Nutno podotknout, že se jedná o LITE verzi. Ostrá verze by měla umět víc věcí, ale nic převratného (úprava vzhledu, lokalizace, vícenásobné stahování, implementace práv, detekce spadlého spojení atd.).
Výrobce uvádí několik způsobů použití:
Když přehlídnu, že se jedná pořád o to stejné, nic jiného mě stejně nenapadá. Zkrátka trochu chytřejší applet, ale příliš "hloupý" program.
Tak to byly tedy dvě komerční alternativy, příště (snad brzy) se podíváme KDE varianty.
/dev/null
. Toto je portál zejména pro začínající uživatele, kteří takto získají přehled o programové scéně.
KBear a Kasablanca bude příště.
PS. A ne, nenaštvals mě, kdybys chtěl rýpat...ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.