Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 10:00
Oracle Linux neumoznuje mit ext4 filesystem?
K čemu takové předpotopní béčko? To je jako ptát se, jestli má Tesla verzi s 2-taktním spalovacím motorem.
Ehm , v Leapu je vzdy stejne jadro jako v odpovidajici verzi SLESu ( uplne stejny source balik, je buildnuty pro Leap) stejne jako spusta core baliku ( systemd, glibc etc).
Dosud je SLES shodny s Leapem co se tyce source baliku, ale build jede pro SLE a Leap zvlast
S prichodem Leap 15.3 Core baliky jako jadro, glibc , systemd .. etc ( dohromady okolo 1500 balkicku) budou shodne i binarne --> jenou vybuildene baliky pro SLE budou distribuovany take pro LEAP + v leapu budou balicky co ve SLESu nejsou ( ty se zas u SLE najdou v PackageHub repozitari)
Ehm , v Leapu je vzdy stejne jadro jako v odpovidajici verzi SLESu ( uplne stejny source balik, je buildnuty pro Leap)
Zatím to tak nebylo, zdrojáky (upstream tarball a patche) sice byly stejné, ale lišila se konfigurace. Kromě toho, že Leap měl povoleno dost modulů navíc, tam byly i další drobné rozdíly. Největší byla preempce u kernel-default (Leap má PREEMPT_VOLUNTARY, SLE PREEMPT_NONE), pak tam byly IIRC i různé limity na počet procesorů atd.
Teprve v 15.3 by to mělo být opravdu stejné jádro a lišit se jen tím, že Leap bude mít moduly navíc (jako samostatný subpackage).
Více jak 15 let užíváme SLES pro rozsáhlou databázi s velkým počtem globálních klientů za firewall-em (demilitarizovaná zóna). Plná spokojenost. Bezpečnostní certifikát od NBÚ.
V první řadě je otázka, proč chceš provozovat distribuci typu RedHat/CentOS/OracleLinux. Typickým důvodem je třeba provoz Oracle DB – a v tom případě bych se použití jejich distribuce nebál, naopak bych to bral jako výhodu, protože když bude nějaký problém, máš OS i DB od jednoho dodavatele a ten by se měl starat (jasně, v praxi se budou vždycky na něco vymlouvat, ale takhle mají o jeden argument méně).
V ostatních případech (kdy to aplikace nevyžaduje) bych se RH a jeho klonům spíš vyhnul a šel cestou Debianu, Ubuntu nebo jiných distribucí.
Něco jiného je, když si někdo chce u RH zaplatit podporu – pak by za tebe měli řešit problémy a poskytovat ti nějaké služby, což oproti komunitním distribucím bez záruk nějaká výhoda je – ale to zjevně není tvůj případ, když se ptáš na náhradu CentOSu.
Proti Oracle Linux mám totéž, co proti všem béčkovým distrům, která o 20 let zaspala dobu a dodnes nepochopila, že verzování se má týkat pouze jednotlivých balíčků, nikoliv distribuce jako celku.
Pokud na PC používáš online účet (= propojený s MS), tak je možné, že recovery key budeš mít k dispozici na OneDrive/Microsoft účtu.
Ještě je možné, že k PC byl připojen jiný disk a tam bude recovery key v txt podobě.
Zasílání ntb do servisu vidím jako zbytečnost, kde jednak nevidím možnost, že by ti to odemkli a navíc riskuješ, že ti ty data smáznou (to člověk riskuje vždy, když něco posílá do servisu, protože jeden z jejich prvních kroků je totální tovární nastavení).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.