Portál AbcLinuxu, 22. července 2025 08:43
Na TechRepublic je k dispozici 5 tipů, jak čelit rootkitům. Jsou to: 1) ochrana strojů, 2) sledování indicií, 3) vypnutí zasaženého stroje, 4) nikdy bez Tripwire, 5) dump paměti.
Tiskni
Sdílej:
Tak dlouho se hrabe v Touchbooku, až se kabel utrhne...
Na Linuxu na ARM rootkity nefungují?Ty dělané čistě pro x86 sice nebudou fungovat, ale ty zbylé ano - díry typu race condition, slabá hesla, nesprávně nastavená práva k souborů a podobně na architektuře nezávisí. A jak útočník získá roota, tak si stejně nainstalue rootkit přeložený na míru pro dannou architekturu a verzi jádra.
/proc
, protože jak ps
, tak top
mohou být podvržené) a pozměněné soubory budou viditelné a rozpoznatelné. Napadnutí běžícího statického jádra, obzlášť se zapnutým filtrováním přístupu k /dev/mem
, je totiž tak komplikované, že pokud útočník nemá oravdu eminentní zájem o váš stroj, nejspíš se na takovouto alternativu nepřipravil.
*Jsou sice části jádra, které musí být přeloženy jako moduly, aby dobře fungovaly (hlavně rozličné multimédiální ovladače), ale to základní jako ovladače k disku a souborovému systému mezi ně naštěstí nepatří. Nefunkčnost zvukové karty nebo TV tuneru nebývá prioritou v okamžiku, když zjišťujete, jestli a jak moc byl váš systém poskvrněn ...
minimálně v /proc, protože jak ps, tak top mohou být podvrženéPočkat, to jsem nějak nepobral. Neříká se tomu čirou náhodou rootkit, protože to běží v prostoru jádra, bootladeru nebo něčeho takového nadřazeného. IMHO pokud to běží v user-space, tak jde o klasický virus, červa nebo podobné svinstvo. No ne?
snad až na přímé debugování běžícího jádra a prohlížení disků jako zařízeníA to by nešlo podvrhnout proč?
Naštestí v Linuxu stačí nabootovat z ověřeného LiveCD (např. toho insdtalačního) a zkontrolovat to z něj.Jo, to jo - pokud není nabořené už to instalační CD.
Napadnutí běžícího statického jádra, obzlášť se zapnutým filtrováním přístupu k /dev/mem, je totiž tak komplikované, že pokud útočník nemá oravdu eminentní zájem o váš stroj, nejspíš se na takovouto alternativu nepřipravil.No, Grsecurity patche dokážou zachránit den, to jo. Ale stejně je lepší se na to nespoléhat.
No, nejspíš by šlo upravit jádro tak, aby vracelo nevinně vypadající data i při přímém prohlížení paměti a přímém čtení diskového zařízení, například pomocí virtualizace celého stroje, ale něco takového by bylo nejen extrémně komplikované a i s hardwarovou podporou virtualizace by se to projeviovalo zpomalením systému. BTW: Maskovat se na disku uměly už staré dobré DOSovské stealth virysnad až na přímé debugování běžícího jádra a prohlížení disků jako zařízeníA to by nešlo podvrhnout proč?
Instalační CD většinou mají kontrolu integrity jedtoltivých balíčků. Je tu i možnost zkontolvat kontrolní součet ceklého média, ale na to je třeba nezkompromitovaný stroj a navíc i fingerprint na webu distribuce může být podvržený MitM útokem. Takže je třeba mít stroj, který je zaručeně čistý, např. notebook se systémem obnoveným z Recovery CD, napíchnout se do náhodně vybrané volně dostupné WiFi sítě, stáhnou nějaké minimalistické Live CD a zkontrolovat fingerprint odtamtud. Pokud se to celé zopakuje vícekrát, s různými notebooky, sítěmi a verzemi Live CD, tak je vysoce pravděpodobné, že instalační médium je nepodvržené. Což bohužel neznamená, že na něm není žádný škodlivý kód ...Naštestí v Linuxu stačí nabootovat z ověřeného LiveCD (např. toho insdtalačního) a zkontrolovat to z něj.Jo, to jo - pokud není nabořené už to instalační CD.
Filtrováním přístupu kNapadnutí běžícího statického jádra, obzlášť se zapnutým filtrováním přístupu k /dev/mem, je totiž tak komplikované, že pokud útočník nemá oravdu eminentní zájem o váš stroj, nejspíš se na takovouto alternativu nepřipravil.No, Grsecurity patche dokážou zachránit den, to jo. Ale stejně je lepší se na to nespoléhat.
/dev/mem
je naštěstí už i v normálních jádrech, mám pocit že od 2.6.35. Defaultně povoluje přístup jen k PCI konfiguračnímu prostoru a nammapovaným IOMEM oblastem, což všem běžným na hardware sahajícím programům typu Xserver musí stačit.
No, nejspíš by šlo upravit jádro tak, aby vracelo nevinně vypadající data i při přímém prohlížení paměti a přímém čtení diskového zařízení, například pomocí virtualizace celého stroje...
if(hddBlockPrefix=="TADYJEROOTKIT") return fakeHddBlock; else return hddBlock;Ok, tohle je jak to rčení s Hurvínkem a válkou. Ale určitě není nutné kvůli tomu virtualizovat celý stroj. Se zbytkem se dá souhlasit.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.