Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 15:11
Na Computexu bylo zpozorováno ASUS Eee PC s Google Android. Tento prototyp měl Qualcomm procesor na 1 GHz, nepotřeoval aktivní chlazení a zvládal přitom přehrávání 720p videa. Více na TweakTown.
Tiskni
Sdílej:
Hezké. Integrované 3G i GPS. Jen je škoda, že se o ARM netboocích stále jen mluví, spoustu prototypů a na eshopech se pořád neobjevují.
Na Computexu se oficialne uvedou plne funkcni prototypy a prodej zacne v US po Dnu dikuvzdani na podzim.
Prohlizeni webu, IM, zakladni text processing, video, hudba, hry... co z toho bude mit Android problem zvladat? (odpoved: nic...no tak třeba ty hry ... nebo hodlá Google portovat všechny wokenní tituly?
a bude to delat se zlomkovymi HW naroky oproti beznym distrum)to byl hodně špatný pokus o vtip ... ale pravda, třeba 99/100 je taky zlomek
to byl hodně špatný pokus o vtip ... ale pravda, třeba 99/100 je taky zlomekAndoid byl od zacatku delany pro mobilni zarizeni, takze neverim tomu, ze jeho zatez na system bude stejna jako u nejakeho full-blown Ubuntu nebo SuSE s GNOME ci nejake KDE4 silenosti...
s tou modou to tak ale proste je, viz windous a pripomiona me to i *buntu
snaz se na to koukat optimisticky
Souhlas. Android, Moblin, Ubuntu jdou myslím dobrým směrem. Tyto aktivity zřejmě pomohou Linuxu k dynamičtějšímu růstu na desktopech i mobilech. Výběr se začíná celkem zajímavě rozšiřovat. Je to dobře pro Linux i pro uživatele.
Uz ta 1GHz verze zvládá přehrání HD 720p videa a má přijít ještě 1.6 a 1.8 GHz a ty budou zvládat přehrávat i HD 1080p video. Jinak více zpráviček ze světa Androidu na adrese v patičce.
tupy dotaz: to ta sranda ma tolik vykonu, ze to zvlada softwarove nebo ma nejakou specializovanou akceleraci vyhradne na video (jako treba na grafikach v pc) a cokoliv ostatniho bude dal placat pomalu?
Spíš je otázka, jestli v dnešní době má v takovémto zařízení vůbec ARM smysl a nebylo by lepší tam dát třeba ION.A ION umi to co ARM chipsety se stejnym nebo lepsim performance per watt?
V čem konkrétně vidíš ty problémy a nekompatibilitu u linuxového netbooku?
Není flash i skype na armové nokia N7x0?
Za vykon IONu ale podle me nemuzem dekovat Atomu ale tem vecem okolo z dilny nVidie.Atom je nejslabší článek na IONu i když v rychlosti ALU a FPU strčí do kapsy libovolný současný ARM. A na spadnutí je dvoujádrový Atom.
Kdyby se to same postavilo treba kolem novych ARM Cortex-A9, mohlo by to mit vykon stejny, ne-li vyssi, a spotrebu nizsi.Možná. Ale vznikl by tak koškopes, který spojuje především nevýhody obou řešení.
Tohle "voneni x86 mrtvoly" nemuze trvat vecne.To už se říkalo před dvaceti lety ;) Celou dobu se ale děje spíš pravý opak. Až někdo konečně uvede nějaký x86 SoC, který bude výkonově alespoň na úrovni Atomu, akcelerací videa, 3D a všemi běžnými porty, bude to poslední hřebík do rakve ARMu v tomto segmentu.
Atom je nejslabší článek na IONu i když v rychlosti ALU a FPU strčí do kapsy libovolný současný ARM.I tu A9 a i kdyz se vezme v uvahu vykon/watt? To si nemyslim...
To už se říkalo před dvaceti lety ;) Celou dobu se ale děje spíš pravý opak.Nikoliv, ARM se prosazuje cim dal vice. Minimalne novy iPhone a chystany tablet od Apple bude vyraznym kopancem pro x86.
Až někdo konečně uvede nějaký x86 SoC, který bude výkonově alespoň na úrovni Atomu, akcelerací videa, 3D a všemi běžnými porty, bude to poslední hřebík do rakve ARMu v tomto segmentu.S tou rakvi pro ARM jste fakt mimo, si myslim
I tu A9 a i kdyz se vezme v uvahu vykon/watt? To si nemyslim...To se nedá říct, dokud to někdo nezměří.
Nikoliv, ARM se prosazuje cim dal vice. Minimalne novy iPhone a chystany tablet od Apple bude vyraznym kopancem pro x86.To asi těžko. V segmentu smartfounů x86 (zatím) nemá žádný podíl, takže ho odtamtud ani nemůže žádný iPhone vykopávat. A nějaký tablet od Apple je z hlediska velikosti PC trhu naprosto okrajová záležitost, která z hlediska poměru ARM/x86 nevykompenzuje ani ústup PDA z trhu a jejich nahrazení netbooky.
S tou rakvi pro ARM jste fakt mimo, si myslimČlověče, nejste vy amigista? ;o) Mě připadá, že jste zaspal tak minimálně jednu dekádu. Kde jsou všechny ty Alphy, PPC, Sparcy a jiné riscy, které ještě před několika lety byly neodmyslitelně spjaty se servery, pracovními stanicemi i některými desktopy? Jsou pryč. Převálcovala je levná, výkonná a dostupná x86. Z čeho se dneska staví superpočítače? V naprosté většině případů opět x86. To by se nestalo, kdyby byly opravdu tak zastaralé, pomalé a topivé, jak se snažíte tvrdit.Je jen otazka casu, kdy se moderni architektury rozjedou tolik, ze pridavat dalsi a dalsi vrstvy optimalizaci, dalsi marketingove zvasty typu "Turbo Boost" a "Hyperthreading" k extremne zastarale x86 uz proste nebude stacit (staci "novy" Intel Core i7 a jeho mizerny pomer vykon/TDP)... Na trzni zniceni desktopoveho PowerPC (pres vsechen jeho obrovsky potencial) stacil Megahertz myth, monopol MS, nezajem Motoroly/Freescale a IBM o desktop a hruba sila $$$ vydavanych na R&D. To ale nemuze fungovat do nekonecna a se vsim.
Člověče, nejste vy amigista? ;o)Ne, applista
Kde jsou všechny ty Alphy, PPC, Sparcy a jiné riscy, které ještě před několika lety byly neodmyslitelně spjaty se servery, pracovními stanicemi i některými desktopy? Jsou pryč.Jsou v embedded trhu a v hernich konzolich (prakticky ve vsech vznamnych) a prosperuji tam velice dobre. Jako priklad si vezmete treba SoC PA6T-1682M od PA Semi, kterou nedavno koupil Apple. A ukazte mi x86 SoC, ktery mel na konci roku 2007 takovy vykon (na watt). I dneska bych rekl, ze moc x86 SoC nema jako celek strop na 13W s 2 GHz dvoujadrem. (http://blogs.zdnet.com/storage/?p=315 a odstavec P. A. Semi’s claim to fame -- pokud vim, dnes uz je znamo, ze Apple se po akvizici rozhodl ukoncit vyrobu tohoto SoC, coz absolutne nechapu -- mozna se bal, ze by to zacala kupovat konkurence a stavet na tom Linuxove netbooky...? Kazdopadne po intervenci U.S. Department of Defense -- ktere to ma ve vyznamne casti armadni elektroniky pro zpracovani signalu -- Apple slibil alespon dlouhodobou podporu)
Převálcovala je levná, výkonná a dostupná x86.Ano, ale vy nechapete proc byla levna, vykonna a dostupna. Historie PowerPC je prilis slozita, abych ji tu rozebiral celou, ale jestli zijete v predstavach, ze x86 vladne desktopu, protoze je proste lepsi, pak jste uplne na stejne urovni jako lide, co si mysli, ze Windows vladnou desktopu, protoze jsou lepsi... PowerPC pro desktop bylo v dobe, kdy se nekdo aktivne staral o jeho vyvoj, jednoznacne nad x86. To byla doba G4, kdy i kdyz mela Motorola problemy s dosazenim vysokych frekvenci (500MHz Fiasco), nebylo to tak strasne, protoze Intel s PIII a P4 (a jejimi naprosto uchylnymi 20 pipeline stages) stejne i pri vyssich frekvencich bud na G4 nemel nebo se ji tak akorat vyrovnal (moje 733 MHz G4 ma ve vektorovych vypoctech vykon v GFLOPS jako P4 na zhruba trojnasobnych frekvencich a ve zbytku se zhruba vyrovna PIII na stejnych frekvencich -- 1.25 GHz G4, na kterou cekam, na tom bude jeste lepe). Jenze to tak neslo do nekonecna, protoze v porovnani s mamutim celosvetovym embedded trhem byl Apple pro Motorolu maly zakaznik. Proto kdyz takovy maly zakaznik od ni zadal, aby porad zvysovala frekvence (bylo potreba bojovat s Intelim megahertz mythem), nevenovala tomu dost pozornosti, protoze to pro ni proste byla investice s pochybnou navratnosti. Proto se nasledovne Apple rozhodl pozadat IBM o vyrobu procesoru a vznikla G5. To ale misto pokracovani v uspesnych variantach PowerPC byla odflaknuta odvozenina serveroveho POWER4, ktera i kdyz byla velmi silna, mela priserne vysoky TDP a do notebooku uz se nedostala. Co mel pak Apple delat? Presel na x86. Proc? Protoze se na nej vsichni vykaslali (ja vim, zni to hrozne ublizene, ale ono to tak v podstate bylo, i kdyz se tomu nelze moc divit). Byl pro ne moc maly zakaznik. A proc byl maly, resp. proc jediny, kdo mel zajem o desktop? Protoze diky monopolu MS, ktery v pozdejsich dobach uz de fakto ignoroval cokoliv mimo x86, byl jediny, kdo o ty procesory mel zajem. Koho zajimalo, ze je to progresivni architektura z poloviny 90. let, s cistym instrukcim setem a mocnou vektorovou jednotkou, slibnym pomerem vykon/watt, od zacatku delana s 64 bity na mysli (prvni 64bit PowerPC procesor je z r. 97, i kdyz nebyl prilis uspesny), kdyz nemohl svym zakaznikum nabidnout, aby si na tom spustili Windows...? A najdete si na netu vydaje Intelu/AMD vs Freeescale na R&D. Jsou to nasobky. Secteno a podtrzeno. Kdyby Windows bezely i v pozdejsich verzich na PowerPC a Motorola a dalsi vyrobci meli vetsi motivaci investovat do vyvoje desktopovych PowerPC cipu, proste kdyby na trhu byl nekdo, kdo by se o PPC zajimal a mel kadenci Intelu ci AMD, vypadal by trh dnes uplne jinak. Na nazory typu "vidite, jaky to PowerPC byla sracka, kdyz Apple presel k x86" jsem fakt hodne alergicky... podobne jako kdyz slysim nekoho, jak taktu procesoru rika rychlost.
Z čeho se dneska staví superpočítače? V naprosté většině případů opět x86.V celkovych statistikach to tak je, ale v nejvykonejsim pocitaci soucasnosti je 12.000 PowerPC procesoru a 6.000 Opteronu......
To byla doba G4,az po G4...
bylo zpozorovánoTo znamená, že se to skrývalo za stánkem a někdo to náhodou zahlédl a pak to tu udal?
Zajímavé, o tom netbooku se píše po celém internetu a Asus se jej rozhodne z výstavy stáhnout. To jsou věci :) http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&articleId=9133813 nebo že by http://blogs.computerworld.com/microsoft_strikes_back_at_linux_netbook_push
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.